בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
תיירות

התחממות כדור הארץ

התחממות כדור הארץ וזיהום בתי גידול גורם לחלק מהמינים להיעלם כשרבים אחרים נמצאים בסכנת הכחדה.

מדוע עלינו להיות מודאגים מכך? אולי זהו חלק מתהליך טבעי שעובר על כדור הארץ? הדינוזאורים נעלמו, האם כדור הארץ לא המשיך להסתובב בשל כך? כדור הארץ אמנם בתהליך מתמיד של שינוי אך השינויים הטבעיים קורים בתהליך איטי של אלפי ואפילו מיליוני שנים. הקצב בו נעלמים מינים בימינו מוערך על ידי מדענים כמהיר יותר פי מאה ועד פי אלף מאשר בתהליך הטבעי. בשל שרשרת המזון המורכבת והיחסים בין המינים השונים לא ברור מה יכולה להיות התוצאה של היעלמותו של מין אחד.

חתול הבר וארנבות נעלי השלג

פרופ' סקוט מילס, ביולוג מאוניברסיטת מונטנה בקנדה חקר את היחסים בין אוכלוסיית חתולי הבר לזו של החיה ממנה הם ניזונים באזור, ארנבי "נעלי השלג". הארנבים מכונים כך בשל רגליים אחוריות גדולות ושעירות הדומות לנעלי החורף באזור בו הם חיים, קנדה ואלסקה. תכונה נוספת של הארנבים היא הסתגלותם לתנאי המקום. בחורף מגדלים ארנבי נעלי השלג פרווה שעירה לבנה ואילו עם בוא האביב צבע הפרווה הוא חום בהיר, זאת כהסוואה מהציידים חדי העין. לדברי פרופ' מילס בארנבים, הסימן להחלפת צבע הפרווה ניתן על ידי בלוטת האצטרובל הרגישה לשינוי באורך היום והלילה. במעקב שנמשך שנים רבות הבחינו פרופ' מילס ותלמידיו במחזוריות בין אוכלוסיית חתולי הבר לבין אוכלוסיית ארנבי נעל השלג. אוכלוסיית הארנבים יכולה להגיע ל-300 לקמ"ר ולרדת לכמות של שבעה פרטים בלבד. ואז שמו לב החוקרים שכאשר מספר חתולי הבר יורד, עולה אוכלוסיית הארנבים למספר שנים. בעקבות זאת עולה מספר חתולי הבר ואז מספר הארנבים מתחיל לרדת, דבר המביא לירידה במספר חתולי הבר וחוזר חלילה.

המסקנה של פרופ' מילס היא שמינים יכולים לנוע, להסתגל או להיכחד כתגובה לשינוי האקלים. "ארנבים הם בעלי חיים מאוד חשובים כי הם מהווים מזון כמעט לכל בעל חי טורף כמו חתולי בר, שועלים, זאבים ונמיות. ללא הארנבות כל בית הגידול יעבור שינוי שלא נוכל לצפות אותו".

התערבות האדם יכולה להיות מזיקה ביותר כפי שהדבר קרה באגם ויקטוריה בו הוחדר דג נסיכת הנילוס, מה שהביא להכחדת מיני דגים אחרים, לפגיעה בדגה ובפרנסתם של דייגי האזור.

משמרים את דוב הקוטב

לדעת מומחים, אם לא יינקטו צעדים לשינוי המגמה, דוב הקוטב יעלם מאלסקה בסביבות שנת 2050. מדינות הקוטב הצפוני שבשטחיהן חי דוב הקוטב הלבן - ארה"ב, קנדה, רוסיה, נורווגיה ודנמרק - הגיעו כבר בשנת 1973 להסכמה על הצורך לפעול להצלתו.

לאחרונה נפגשו שוב בעיר טרומסו שבנורווגיה נציגי חמשת המדינות ביוזמתו של אריק סולהיים שר הסביבה הנורווגי, והגיעו למסקנה שגורל דוב הקוטב קשור לפעולות הגלובליות שיש לנקוט כדי לגבור על שינוי האקלים. הם החליטו כי יפעלו ביתר מרץ לקדם את הנושא בפורומים שונים. סולהיים אמר במפגש כי "יהיה זה פשע נגד הדורות הבאים אם לא נציל את דוב הקוטב". נציגי חמש המדינות ייפגשו באפריל בכינוס הוועדה של אזור הקוטב וכמובן בקופנהגן בחודש דצמבר 2009, שם יוכלו להוכיח שכוונותיהן רציניות.

לשמר את הביצות ברחבי אפריקה

בתחילת המאה העשרים התייחסו לשטחי ביצות כמפגע שצריך לחסלו, בעיקר בשל מחלת המלריה, אך לא רק בגללה. יחס זה לביצות מוכר גם בארץ כשבתחילת ההתיישבות ייבוש הביצות נחשב למעשה ציוני עד שהחולה נמחקה אף היא בהתלהבות רבה.

מאוחר יותר חוקרים ואקולוגים גילו כי קיים ערך רב לבתי גידול בשטחי הביצות והחלו לשמר אותם. בשנת 1971 נחתמה ברמסר שבאירן האמנה הבין-לאומית לשימור הביצות. הייתה זו האמנה הראשונה בעולם בנושא סביבה ועד היום הצטרפו אליה 158 מדינות שבתחומן 1,831 אתרים של ביצות בשטח כולל של 1,700,000 קמ"ר. מספר מדינות באפריקה הכריזו על שטחי ביצות כשמורות טבע.
גבון היא מדינה ענייה עם משאבי מגנזיום ואורניום ובדרך לפיתוח כלכלי, וכמו מדינות אחרות באפריקה פגעה בעושר הטבעי של הביצות שבשטחה. לאחרונה הכריזה גבון על שלושה אתרי ביצות בשטח כולל של 10,000 קמ"ר כעל שמורות טבע. שמורת הא בס אוגואוה (ha Bas Ogooué) במערב המדינה היא הגדולה מביניהן. היא עשירה בצמחייה, כוללת אגמים, עמקים ונהרות והיא ביתם הטבעי של שימפנזים, פילים, בופלו וסוסי יאור שכולם מינים ההולכים ומתמעטים ביבשת. שמורה קטנה יותר בצפון, איבינדו (Ivindo), עם נהרות הזורמים למפלים גבוהים, היא גן עדן לציפורי מים, דגים וצמחיית מים.

קונגו אף היא הכריזה על שימור שטחי ביצות נרחבים. שימור הביצות משמר את מאגרי המים שבתוכם והדבר יסייע להבטיח מים לבקר ולמיליוני בני אדם בקונגו. בעונות היבשות שטחי הביצות בקונגו הם מפלט לפילים, לסוסי יאור, לבופלו ולמינים רבים של ציפורים נודדות.

תקווה להישרדות הטיגריס באינדונזיה

בשנת 2008 ממשלת אינדונזיה הכפילה את שטחי השמורות הלאומיות וכך נתנה לאוהדי הטיגריס תקווה להישרדותו. גם הפילים יזכו להתחדשות: פעילי ארגון WWF (קרן עולמית לחיי הבר) מובילים את הפילים חזרה לשמורת הטבע טסו נילו (Tesso Nilo) בסומטרה ושומרים שלא ייצאו ממנה. עם הפיכת היערות לשטחי גידול של דקלים לשמן, הפילים, שאיבדו את שטח מחייתם, התקרבו ליישובים וגרמו לפגיעות ברכוש ובנפש. שמורה זו היא לא רק המחסה האחרון לטיגריס הסומטרי ולפילים במקום, היא גם בעלת עושר מינים שלא כולם התגלו עדיין. באזור 22 כפרים בהם מתגוררים כ-40,000 תושבים שאף הם ייזכו לחיים טובים יותר בעקבות עצירת ההרס של היערות.

רוסיה משמרת את נמר הארמור

בקצה המזרחי של רוסיה נותרו רק 35 נמרי ארמור והממשלה החליטה להגן עליהם בשמורת הטבע הוותיקה קדרוביה פד (Kedrovaya Pad) תחת פיקוח ישיר של השר למשאבים טבעיים ולסביבה. פיזור הטיפול בין רשויות שונות בעבר לא אפשר החלטה על תכנית שמבטיחה תוצאות חיוביות. האזור המוגן יכסה 2,000 קמ"ר שיהיה ביתם של מחצית מהנמרים בתקווה שאוכלוסייתם תגדל.

שימור ההרים מתחת לאוקיאנוס

תחתית האוקיאנוס אינה כמו שרבים מתארים שטח חולי שטוח, אלא הרים מכוסים במים ובהם שונות ביולוגית עשירה מאוד. באזור איי המלכה שרלוט (Queen Charlotte Islands) מול חופי קולומביה הבריטית הכריזה קנדה על "הר הים" באווי (Bowie Seamount) כעל שמורת טבע ימית. "הר הים באווי הוא כמו נווה מדבר בעומק המים, אזור עם עושר ביולוגי נדיר והממשלה שלנו גאה להבטיח את שימורו לדורות הבאים", אמר גארי לון, שר הסביבה הקנדי. בשל תנאים ייחודיים השמורה עשירה גם בבעלי חיים ימיים וגם בפלנקטון המשמשים מזון ליצורים גדולים יותר. הלוויתן למשל, ניזון מפלנקטון אותו הוא מסנן ממי הים.

שמונים אלף מייל מתחת למים

שש המדינות במה שמכונה "משולש האלמוגים": אינדונזיה, פפואה- גיניאה החדשה, הפיליפינים, איי שלמה וטימור לסטה החליטו לייסד ברית בין-לאומית לשימור שוניות האלמוגים והמוני המינים המסתתרים ביניהן ונתמכים על ידן. משולש האלמוגים מכסה רק שני אחוז משטחי האוקיאנוס בעולם אך 76 אחוז מן האלמוגים הידועים נמצאים במימיו בנוסף לעושר רב של מיני דגים. שוניות אלמוגים בריאות אינם דאגה לדורות הבאים בלבד אלא גם לחיי 120 מיליון התושבים השוכנים לחופיהם. השוניות ועצי המנגרוב באזור מגנות על התושבים מפני סערות שילכו ויתרבו עם שינוי האקלים. ששת מדינות הברית יפעלו עם שותפים חיצוניים למען דיג בר קיימא, מניעת זיהום המים והגנה על מינים בסכנת הכחדה.

ג'ורג' בוש, לשעבר נשיא ארה"ב, לא רצה להיזכר כמי שנמנע מלחתום על פרוטוקול קיוטו והחליט להכריז לפני סיום כהונתו על שלושה איים קטנים ומרוחקים באוקיאנוס השקט כעל שמורות טבע ימיות. בעת ההכרזה בבית הלבן אמר בוש: "לציפורים ולחיים הימיים יהיה זה מקלט קדוש, למדענים זה יהיה הרחבת גבולות המחקר. לעם האמריקני יהיו אלה מקומות בהם נתגאה בתפקידנו לשמר בריאת הבורא."

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות