בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

אלצהיימר

לפני מאה שנה תיאר לראשונה הפסיכיאטר הגרמני אלואיס אלצהיימר את המחלה הנקראת היום על שמו

היא יושבת במיטה ועל פניה הבעה של חוסר אונים. מה שמך? אוגוסטה. שם משפחתך? אוגוסטה. מה שם בעלך? אוגוסטה, אני חושבת. בעלך? אה, בעלי. היא נראית כאילו לא הבינה את השאלה. את נשואה? לאוגוסטה. גברת ד'? כן כן, אוגוסטה ד'. כמה זמן את נמצאת כאן? היא נראית כמי שמנסה להיזכר. שלושה שבועות. מה זה? אני מראה לה עיפרון. עט. היא מזהה נכון ארנק ומפתח, יומן וסיגר. בארוחת צהריים היא אוכלת כרובית ואומצה. כשנשאלה מה היא אוכלת ענתה, תרד. כשלעסה את הבשר ונשאלה מה היא עושה ענתה, תפוחי אדמה, ואחר כך, חזרת. כאשר מראים לה חפצים, היא שוכחת כעבור זמן קצר מה ראתה.

ב-4 בנובמבר 1906 נשא הפסיכיאטר הגרמני אלואיס אלצהיימר הרצאה יוצאת דופן בכנס רפואי בטיבינגן. הוא תיאר את המהלך הקליני של מחלתה של אשה כבת 51, שכינה אוגוסטה ד', שסבלה מהפרעות זיכרון והתמצאות, ולאחר מכן ממחשבות רדיפה. מצבה הידרדר במהירות והיא מתה לאחר שלוש שנים. לאחר מותה בדק אלצהיימר את מוחה ומצא שהתחוללו בו כמה שינויים, ובמיוחד הצטברות של משקע של חלבון הקרוי עמילואיד. שינויים אלה מאפיינים עד היום את המחלה שקרויה על שמו של הפסיכיאטר הגרמני.

בתחילת המאה ה-20 נחשבה אלצהיימר להפרעה נדירה. היום המודעות גדלה, וגם החשש "מה יאמרו" פחת, ולכן קל יותר לאבחן אותה. אך עיקר השינוי נובע מכך שאוכלוסיית העולם היום שונה מזו שהיתה לפני מאה שנה. במיוחד יש שינוי בהרכב הגילים - מספר הקשישים הולך וגדל, וכך גם שכיחות המחלה, עד שהיום היא כבר מכונה "המגיפה הלבנה". 10% מהאוכלוסייה הקשישה, מי שגילם 65 שנה ומעלה, סובלים מאלצהיימר. מחצית מהקשישים מעל גיל 90 סובלים ממחלת אלצהיימר.

אבחון וטיפול

המחלה היא טרגית וקשה. החולים מפתחים שינויים באיטיות. תחילה הם מתלוננים על שיכחה, מאוחר יותר על קשיי התמצאות - הן מחוץ לבית והן בתוכו - ומופיעות הפרעות התנהגות עם מחשבות שווא, פחדים והזיות (הלוצינציות). בהמשך החולה מפסיק להיות מודע למה שקורה לו, איננו מכיר את הסובבים אותו ונזקק לעזרה בכל הפעולות היום-יומיות. בשלב זה הוא מגיע במקרים רבים למוסד סיעודי.

השינויים הללו קיימים לא רק במחלת אלצהיימר, אלא גם בהפרעות אחרות, שחלקן ניתנות לטיפול וריפוי מלא, למשל כאשר הסיבה היא חוסר בויטמינים כמו ויטמין בי-12, או הפרעות בתפקוד בלוטת התריס. במקרים אחרים, נגרמת הפרעה מנזקים לכלי דם. יש גם מחלות ניווניות אחרות, השונות ממחלת אלצהיימר בביולוגיה שלהן, אשר גם להן ביטויים קליניים דומים. לכן חשוב מאוד לאבחן את המחלה בדיוק מרבי, ולתת את הטיפול היעיל ביותר.

האבחנה המדוייקת נעשית בידי רופאים מומחים בבדיקה קלינית ובדיקות עזר, כבדיקות דם, CT או MRI מוח, ולעתים בדיקת EEG. במקרים מסוימים נעזרים בבדיקת נוזל השדרה. בשנים האחרונות פותחו כמה תרופות לאלצהיימר. אף לא אחת מהן לא הצליחה עדיין לעצור את המחלה, אך הן מביאות הקלה חלקית. גם הקלה כזו היא משמעותית, אפילו אם היא נמשכת רק כמה חודשים - מדובר בתקופה חשובה בשלהי חייו של הקשיש, שבה הוא יכול להמשיך ולשהות בחיק משפחתו.

לישראל יש חלק מכובד בפיתוח תרופות לאלצהיימר. תרופה נפוצה ביותר, הקרויה ריבסטיגמין, או בשם מסחרי Exelon, פותחה על ידי פרופ' מרתה רוזין מהאוניברסיטה העברית בירושלים. כיום שוקדת פרופ' רוזין ביחד עם פרופ' מוסה יודעים מהטכניון על פיתוח תרופה חדשה, אשר יש לקוות שתהיה יעילה עוד יותר.

כאמור, במוחם של חולי אלצהיימר נוצר משקע של חלבון עמילואיד. פרופ' בקה סלומון מאוניברסיטת תל אביב עובדת כעת על פיתוח טיפול חדשני שבו מופעלת מערכת החיסון של הגוף כדי לסלק את המשקע הזה, ובמכון הביולוגי בנס ציונה מתמקד ד"ר אברהם פישר בפיתוח תרופות נוספות.

ההתמודדות עם מחלת אלצהיימר קשה, וברוב המקרים העול נופל על המשפחה והחולה חדל להיות מודע למתרחש סביבו. הסבל הקשה למראהו של בן משפחה אהוב הנעלם באטיות נמשך כעשר שנים. העול אינו רק רגשי, הוא גם כלכלי.

עניין מיוחד מעורר בקרב החוקרים בשנים האחרונות מצב הביניים בין הזדקנות בריאה להזדקנות מוח חולנית. מצב זה, הקרוי כיום "הפרעה קוגניטיווית קלה", מחייב התייחסות רפואית רצינית. לא כל הסובלים מהפרעה זו יידרדרו בהמשך, ויש צורך חשוב בדיוק אבחנתי בשלב קריטי זה. אם מתברר שיש סבירות למחלת אלצהיימר בשלבים התחלתיים, חשוב להסביר לחולה מה האפשרויות העומדות בפניו. זהו שלב שבו עליו לתכנן את עתידו ואולי גם לכתוב צוואה, אם טרם עשה כן.

מניעה ודחייה

אף שאיננו יכולים עדיין לרפא אלצהיימר, יש אפשרות למנוע את המחלה. מחקרים רבים שנעשו כדי לאתר גורמי סיכון למחלה גילו ממצאים מפתיעים: רוב גורמי הסיכון מוכרים גם כגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם. הגיל שבו חשוב במיוחד להישמר מגורמי סיכון אלה ולפעול למניעת הופעתם הוא גיל העמידה, ולא לעת זיקנה, אז הנזק כבר נגרם.

ידועים גם גורמים המונעים, או לפחות דוחים את המחלה בגיל מבוגר. לפעילות אינטלקטואלית מגרה השפעה מיטיבה. מומלץ לקשישים לכתוב את זיכרונותיהם. קשישים רבים נוטים להסתגר בד' אמותיהם, בעוד שרצוי שיהיו מעורבים חברתית. מועדון קשישים יכול לאפשר זאת. בית אבות (גם לעצמאים), דיור מוגן, קריאת ספרים, פתרון תשבצים, משחק ברידג' או שחמט ואפילו אימוץ חיית מחמד - כל אלה מומלצים כאמצעים למנוע או לדחות את המחלה. גם לפעילות גופנית השפעה חיובית.למאגר המידע חינם לחצו
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  אלצהיימר
מיכל   - ‏07/‏07/‏2012 11:19 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות