בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

אוסטאופורוזיס - כל הטיפולים
03.08
אוסטאופורוזיס היא תסמונת נפוצה מאד הפוגעת באוכלוסיות נרחבות של נשים וגברים אבחון מדויק וטיפול יעיל במחלהחשוב ביותר .
למעלה מ- 50% מהנשים וכ- 20% מהגברים מעל גיל 50 יסבלו משבר באחת העצמות השלד במשך שארית חייהם. אוסטאופורוזיס מאופיינת בירידה במסת העצם, בכמות המינרלים בעצם ובחוזק המכני שלה, ובהמשך לסיכון גובר לשברים, בעיקר בחוליות עמוד השדרה ובעצמות הירך והאמה.
 

השכיחות הגבוהה של שברים אוסטאופורוטים מביאה לתוצאות קשות: סבל רב, נכות ועלייה בתמותה, וגם נטל כספי כבד על תקציבי הבריאות. בקרב נשים התהליך מתחיל בדרך כלל לאחר הפסקת המחזור כתוצאה מירידה תלולה בריכוז הורמון המין הנשי (אסטרוגן), הורמון בעל חשיבות גדולה בשמירה על המבנה וצפיפות העצם. באוכלוסיית הגברים מתחיל תהליך דלדול העצם 10-15 שנים מאוחר יותר (יחסית לנשים), בעקות ירידה איטית שנמשכת בדרך כלל שנים רבות ביצור ההורמון הזכרי- טסטוסטרון, וביצור הורמון האסטרוגן הנמצא גם אצל גברים. המודעות לצורך באבחון וטיפול באוסטאופורוזיס אצל גברים גוברת לאחרונה בקרב הרופאים המומחים אך הציבור הרחב אינו ער עדיין לבעיה זו.

גורמי סיכון חשובים, נוספים לשברים, בעיקר באוכלוסייתה קשישים מעל לגיל 70, הם חסר בויטמים D ותזונה דלה בסידן. מחקרים שבוצעו בישראל הראו שגם בארצנו שטופת השמש

לכ- 20-30% מהקשישים יש חסר בויטמין D ותזונתם ענייה סידן. הסיבות לחסרים אלה באוכלוסיית הקשישים הם חוסר חשיפה לשמש, ירידה ביכולת העור אצל קשישים לייצר ויטמין D גם לאחר חשיפה לאור השמש ותזונה החסרה בסידן ברמות מספקות.

חסר בויטמין D גורם גם לחולשת שרירים בולטת העלולה להגביר את הנפילות השכיחות אצל קשישים ומהוות גורם סיכון חשוב לשברים.

ב- 20 הנשים האחרונוות חלה התקדמות גדולה בתחומים רבים הקשורים להבנה, אבחון וטיפול יעיל באוסטאופורוזיס: צפיפות העצם נקבעת על ידי גורמים גנטיים, הורמונאלים וסביבתיים (מזון ופעילות גופנית) בתקופת הילדות וההתבגרות המינית, אשר בסיומה נקבע "שיא צפיפות העצם". ככל שהשיא גבוה יותר אצל המבוגרת הצעירה, כך הירידה בצפיפות העצם לאחר הפסקת הוסת תביא לסיכון קטן יותר לשברים. מבחינה זו ניתן להגדיר את האוסטאופורוזיס כ"מחלת ילדים" אשר רבות מהשלכותיה העתידיות נקבעות כבר בגיל צעיר.

מבחינתו של הרופא המטפל, ההישגים העיקריים ב- 20 השנים האחרונות קשורים באבחון המדויק ובטיפול היעיל במחלה. עד לשנות השמונים של המאה ה- 20 האבחון של האוסטאופורוזיס התבסס בעיקר על צילומי רנטגן רגילים של השלד. צילומי רנטגן אלו אינם רגישים לשינויים קטנים בצפיפות העצם והמחלה התגלתה רק לאחר שרקמת העצם איבדה כשליש מכמות המינרלים. כיום, אבחון אוסטאופורוזיס נעשה בקלות רבה על ידי בדיקת צפיפות העצם בשיטת ה- DEXA(Dual X-ray Absortiometry) ומאפשר גילוי מוקדם של שינויים קלים בצפיפות העצם וטיפול מונע בשלב מוקדם. נוסף על כך, בשל רגישות הבדיקה, הרופא המטפל יכול לעקוב אחר יעילות הטיפול על ידי בדיקות חוזרות לאורך תקופות ארוכות. לצורך האבחון והמעקב פותחו בשנים האחרונות גם שיטות לבדיקת תוצרי פירוק של חלבוני עצם. שיטות אלו מאפשרות לקבוע על ידי בדיקת שתן או דם אם הרס רקמות העצם הוא מהיר או איטי ולעקוב אחר יעילות הטיפול הניתן לחולה.

התקדמות משמעותית ביותר נעשתה ב- 20 השנים האחרונות גם בכל הקשור לטיפול באוסטאופורוזיס: התרופות שבהן אנו משתמשים משפיעות על תהליך שחלוף העצם (bone remodeling). תהליך זה, השומר על שלמות העצם, נובע מפעילות מתואמת של תאים המפרקים את העצם ותאים בוני עצם. באוסטאופורוזיס גובר תהליך הרס העצם על בניית העצם ולכן ניתן לחלק את התרופות לשתי קבוצות: תרופות שמעכבות את פעילות התאים המפרקים את העצם, ותרופות המגבירות את הפעילות של תאים בוני עצם.

תרופות המעכבות את פירוק העצם-

  1. ויטמין D וסידן- יש לדאוג לכך שהחולים יקבלו 1000 מ"ג סידן ו- 800 יחידות ויטמין D ביממה. במחקרים שבדקו אוכלוסיה קשישה בבתי אבות נראה שמתן ויטמין D וסידן מפחית בשליש את הסיכון לשברי הירך.
  2. טיפול הורמונאלי תחליפי- בטיפול זה ניתן אסטרוגן בצורות שונות ובמימונים שונים. כיוון שאסטרוגן עלול לגרום לשגשוג תאי רירית הרחם, מוסיפים בדרך כלל פרוגסטרון לאסטרוגן (בנשים שלא עברו כריתת רחם). עד לשנים האחרונות נחשב הטיפול ההורמונאלי התחליפי באסטרוגן כטיפול מקובל ונפוץ, אך לאחרונה הראו מספר מחקרים כי מתן טיפול הורמונאלי תחליפי מעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד וכן יש עליה משמעותית בסיכון להתקפי לב ואירועים מוחיים. לכן, טיפול זה ניתן היום בדרך כלל למשך תקופות קצרות (3-4 שנים) ובעיקר בנשים הסובלות מתופעות קשות אחרות של הבלות הדורשות טיפול הורמונאלי.
  3. ביספוספונטים- שתי תרופות המכילות אלנדרונט וריזידרונט מאושרות בארץ לטיפול באוסטאופורוזיס, היות והוכחו כיעילות בהקטנת הסיכון לשברים בעמוד השדרה ובצוואר הירך. מחקרים קליניים הראו כי תרופות מסוימות מפסיקות את הירידה בצפיפות העצם ובעיקר גורמות לירידה של 40-50% בסיכון לשברים בחוליות עמוד השדרה וכ- 20-40% בשברי הירך והאמה. כיום ניתן ליטול תרופות בטיפול חצי שבועי במינון גבוה ובשיעורי הצלחה דומים לטיפול היומי.
  4. רלוקסיפן- חומר השייך למשפחת ה- SERM, ואשר פועל על הקולטן לאסטרוגן. החומר פועל בעצם בדומה לאסטרוגן, אבל בשד השפעתה מנוגדת לזו של אסטרוגן. טיפול יומי בחומר זה גורם לירידה של 35-50% בסיכון לשברי עמוד שדרה אך אין עדיין הוכחות מוצקות להשפעתו על ירידה בסיכון שברי צוואר הירך. יש לציין שבמחקרים שבוצעו לאחרונה נמצא שמתן החומר לנשים במשך 8 שנים הביא לירידה משמעותית (כ- 70%) בסיכון לסרטן השד.
  5. הורמון הפאראתיורואיד- מוגדר כחומר המגביר את בניית העצם.תכשיר זה נחשב לפריצת דרך בתחום בניית העצם, והוא החומר היחיד המאושר לטיפול בארץ שיכול לגרום לעלייה בולטת בצפיפות העצם בעקבות הגברה של תהליכי בניית העצם. התכשיר מיועד לנשים וגברים הנמצאים במצב של אוסטאופורוזיס קשה עם סיכון גבוה לשברים בעצם. הוכח שהתכשיר מדרבן יצירת עצם חדשה במהירות, מגדיל את צפיפות ואיכות העצם ומוריד ב- 50-60% את הסיכון לשברים. התכשיר ניתן לחולים בזריקות חד יומיות במשך שנה וצי עד שנתיים לכל היותר.
כמו כן, ישנן תרופות שעדין לא אושרו לטיפול בארץ ותרופות שהן בפיתוח. למאגר המידע חינם לחצו
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  אוסטאופורוזיס
ליאב   - ‏07/‏12/‏2013 13:04 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות