בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וכלכלה

נוסחה לצמיחה אישית

הנוסחה לצמיחה אישית ברורה ופשוטה מאוד – אם תחיו לפי "פה אחד", תשפרו את המתמ"ד שלכם. מישהו לא הבין?

הייתי רוצה לשתף אתכם בנוסחה לצמיחה אישית שבה השתמשתי במשך השנים. הנוסחה היא: " מתמ"ד = פה אחד ". אם תחיו לפי "פה אחד", תשפרו את המתמ"ד שלכם.

מה זה מתמ"ד?

מ = מטרות:

חשבו על המטרות שלכם מדי יום. לכולנו יש מטרת חיים - זוהי המטרה האולטימטיבית שלנו, הסיבה שבגללה הגענו לכאן. כמו כן, יש לנו מטרות ספציפיות רבות, חלקן גדולות, חלקן קטנות יותר. כתבו את המטרות המרכזיות שלכם. פעולה זו כשלעצמה היא מניע רב עוצמה להשגתן. מהן המטרות שברצונכם להשיג? מהן המטרות הרוחניות שלכם? באילו תחומים חשובים אתם עדיין צריכים להבהיר לעצמכם את מטרותיכם? אילו מטרות הייתם מציבים לעצמכם אילו ידעתם שתשיגו אותן?

ת = תכונות:

מצוות התורה לפתח את האופי שלנו, או "לעבוד על מידותינו", נובעת מהפסוק "כי תשמור את מצוות ה' אלוהיך והלכת בדרכיו" (דברים כח:ט). הרמב"ם מפרט על כך בספר ההלכה הקלאסי שלו, "היד החזקה". הוא כותב שבני אדם שונים זה מזה בכל הקשור לתכונות האופי שלהם, והוא מזכיר מספר תכונות שכדאי להשקיע בהן וכיצד לעשות זאת. זהו תהליך לכל החיים שדורש כוח פנימי וחוכמה. אילו תכונות חיוביות הייתם רוצים לפתח ולשפר בעצמכם?

מ = מצבים:

יש שני סוגי מצבים: מצבים חיוביים שמעניקים אנרגיה, ומצבים שליליים ששואבים אנרגיה. חלק מהמצבים החיוביים שאנו רוצים להכניס לחיינו הם: שמחה, אומץ, סבלנות, בהירות, התלהבות ועוצמה. חלק מהמצבים ששואבים אנרגיה ושברצוננו להפחית הם חרדה, כעס, תסכול, עצב מיותר, הצפה או תקיעוּת.

כלי נפשי שאני ממליץ עליו בחום הוא מתן שמות ייחודיים לרגעים החיוביים, מלאי ההשראה, השמחים, היצירתיים והמאדירים שאתם חווים. רגעים אלה הם מצבים שאחסנתם בזיכרונכם. אם תתנו למצבים אלה שמות, הדבר יקל עליכם לאתר אותם שוב בזיכרונכם בכל פעם שתזדקקו לכך.

ד = דימוי עצמי:

הדימוי העצמי שלכם יוצר אתכם. לפי התורה אתם ילדי הקב"ה ולפיכך בעלי ערך אינסופי. לכן, הזדהו עם הנקודות החזקות שלכם. כל צעד חיובי שכבר עשיתם ותעשו בעתיד הוא חלק מהזהות שלכם. בעזרת הבנה זו, תמשיכו לשפר את הרגשתכם לגבי עצמכם.

"פה אחד"

ועכשיו, לחצי השני של הנוסחה. אז איך אפשר לשפר באופן משמעותי את המתמ"ד שלכם? פשוט חיו לפי "פה אחד" שזה ראשי התיבות של פעולה, הדרך הנכונה, אמונות, חיים בהווה ודמיון.

פעולה: רק על-ידי נקיטת פעולה תוכלו להשיג מטרות, לשפר את עצמכם ולהתמלא באנרגיה. ללא פעולה, אתם אולי יכולים להציב לכם כמטרה להציל את העולם, אבל לא תגיעו לשום מקום. פעולה שבה תעזרו לאדם אחד תשיג יותר.

הדרך הנכונה: התקדמו בכיוון הנכון ועשו דברים בדרך הנכונה. התקדמו באופן מעשי לקראת שמחה, בהירות, אומץ, סבלנות וכוח. הדבר יקדם אתכם במהירות רבה יותר מאשר המאמץ להימנע מכעס, תסכול, פחד, עצב, חרדה או מצבים אחרים שגוזלים מכם אנרגיה.

אמונות: האמונות שלכם (המחשבות, הגישות, נקודות המבט, התפיסות וכו') לגבי עצמכם, לגבי אנשים אחרים, לגבי החיים, אירועים ומצבים - יוצרות את התגובות שלכם. האמינו שהקב"ה יעזור לכם להגיע למטרותיכם ויעזור לכם לשפר ולרומם את אופייכם. האמינו שאירועים ומצבים נועדו לטובתכם ושאתם יכולים להתפתח מכל חוויה.

חיים בהווה: היו נוכחים ברגע הזה. ההווה הוא המציאות היחידה שלכם. על-ידי בחירה נבונה של המחשבות, המילים והמעשים שלכם בהווה, תתקדמו לקראת השגת מטרותיכם ותפתחו את אופייכם. כל המצבים נחווים בהווה. ברגע זה ממש אתם יכולים ליצור או להתחבר למצבים חיוביים ומרוממים כגון שמחה, רוגע, אומץ, שליטה ויצירתיות.

דמיון: דמיינו את עצמכם כפי שאתם רוצים להיות. ראו את עצמכם בעיני רוחכם משיגים מטרות נשגבות ומשפרים את עצמכם. ברגע שתחזרו על כך שוב ושוב בדמיונכם, תמונות שכליות אלה יהפכו למציאות שלכם. אתם יכולים אפילו לשנות את הרגשתכם לגבי העבר על-ידי כך שתראו את עצמכם מדברים ומתנהגים כפי שהייתם רוצים.

הסיכום המעשי של הנוסחה הוא: המשיכו לעבוד ולשפר את ה"פה אחד" שלכם (הפעולה, הדרך הנכונה, האמונות, החיים בהווה, והדמיון) וכך תשפרו את המתמ"ד שלכם - המטרות, התכונות, המצבים והדימוי העצמי. זוהי עבודה שנמשכת כל החיים. עשיית עבודה זו בשמחה וברוגע תעניק לכולנו חיים שמחים ורגועים.
המאמר הובא לפרסום מתוך http://www.aish.co.il/ – אתר שבועי ובו מאות מאמרים העוסקים ברוחניות, צמיחה אישית, מערכות יחסים, עם ישראל ועוד
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות