בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וקריירה

פרסום בעזרת מין


ניתן לראות שכיום חלק לא מבוטל מהפרסום, אך גם מחלקים אחרים בתקשורת שיווקית כמו פרסום ואירוים, עושים שימוש בסקס כחלק או כאסט' של פניית מסר.

לא מדובר על תוכן ("המוצר שלי סקסי"), אלא הפנייה אל מקבל המסר היא תוך שימוש במוטיבים סקסואליים.

נשאלת השאלה למה כל כך הרבה שימוש נעשה בפניית מסר המשלבת אלמנטים סקסואליים. ניתן להניח כי מין הוא צורך בסיסי השקול לרעב ולביטחון. גם קבוצות ואוכלוסיות שפוסלות את השימוש בסקס כגורם תקשורתי שיווקי עדיין מקיימות יחסי מין כדי למלא צורך זה.
יש מדינות בהן אסור שגברים יעשו עבודת מכירה כאשר הצופות הן נשים.
גם בעולם החרדי אנשים מוציאים סכומי כסף גדולים על בגדים, איפור וכד' ולכן יש למי לפנות. על פני השטח, בתקשורת הרחבה לאותן קבוצות אכן יש בעייה, אבל אין זה אומר שהם לא מונעים מפעולות אלה.
ההבחנה היא בין גורמים המניעים צרכנים הגורמים לקהל היעד להנתנהג כפי שהוא מתנהג לבין הכלים שחברה או ארגון רואים כלגיטימיים כדי לתקשר עם אותו קהל.

כדי שתתקיים פעולה של קליטה ועיבוד מסרים צריך להשיג תשומת לב - רוצים שלאנשים יהיה רצון לקבל את המסר. ככל שתהייה יותר עוררות כך הסיכוי לתגובה ולעיבוד המידע גדולים יותר. סקס מושך ולכן הוא גורם למקבל המסר להתמקד בפרסומת, מה שעוזר להשיג את אותם עוררות ועיבוד מידע אמורים. בנוסף, אם אכן מצליחים ליצור עוררות, וזו, במיוחד אם היא רלוואנטית למה שרוצים להציג, יכולה להשיג תגובה חיובית. אם יוצרים עוררות/חשק התגובה יכולה להיות חיובית ביותר.
סיבה נוספת היא כי יש לא מעט מוצרים/שירותים שבצורה ישירה או עקיפה הצריכה שלהם קשורה באלמנטים סקסואליים. דוגמאות לכך הם ויאגרה, בגדים, איפור, בשמים.
שימוש באמצעים סקסואליים מסייע במקרים רבים גם לקהל לזכור את הפרסומת.

אם בוחנים את התפתחות השימוש בסקס בתקשורת השיווקית ניתן לראות גידול משמעותי בשימוש בגברים, למרות שעדיין יש יותר שימוש בנשים. השימוש באישה לא בהכרח אמור למשוך גברים והשימוש בגבר לא בהכרח אמור למשוך נשים - רוצים ליצור גם אלמנט של הזדהות, נשים עם נשים וגברים עם גברים. בנוסף, יש פיתוח בכמות המוצרים והשירותים לאוכלוסיית הגברים. בנוסף, יש יותר שוויוניות.
רואים גם יותר שימושים במסרים סקסואליים בהם יש פחות חשיפה. אין קשר בין חשיפת איברים להפיכת הפרסומת ליותר או פחות סקסואלית. שימוש ברמזים גורם למשיכת תשומת הלב של הצרכן. ככל שגורמים יותר לצרכן לחשוב על הפרסומת ולהרהר בא כך יש יותר סיכוי שהמידע יחלחל לראשו של הצרכן, ולכן דברים מרומזים יכולים להיות טובים (הפרסומת של קסטרו).
יש גם פחות שימוש בעירום ויותר צנזורה על מקרים בהם יש פגיעה או טענות לפגיעה וזילות של נשים, גברים או קבוצות אחרות באוכלוסייה. דוגמא לכך היא הפרסומת של מועצת הפירות "אשכוליות או לא להיות", שלא היה מאושר היום לשידור בשום מקרה או הפרסומת לחברת החזרי מס בה נעשה שימוש יתר במיניות המזכירה.

יש מספר בעיות בשימוש בסקס בתקשורת:

  1. בדומה להומור, זוכרים את החלק המיני יותר ולא את המוצר או השירות.
  2. יש לא מעט הבדלים בתפיסה, בהבנה, בפרשנות ובביטוי של הסקס. כאשר מדובר במוצרים גלובאליים או בקמפיינים תקשורתיים שצריכים לחצות גבולות יש ללכת בזהירות יחסית. רואים שימוש קטן יותר במודלים סקסואליים חזק בפרסומות בינ"ל, בגלל חשש זה.
  3. פרסומות אלה יכולות לפגיעה בקבוצות באוכלוסייה. ה"באזז" התקשורתי השלילי יכול להיות חזק מאוד, עד מקרים של חרם צרכני. יש להבחין בין סקרנות לבין דברים שליליים.
  4. לא ברור באיזה רמה פרסומות אלה מעודד צעירים לבצע פעולות לא מקובלות או לא חוקיות.
  5. התגובה של צרכנים כאשר השימוש בסקס נראה להם לא נכון הוא "אין לך מה להגיד ולכן אתה פונה למסרים סקסואליים".


הפרסומת של מסאטרקארד עושה שימוש בפניית מסר שהיא סקס, למרות שתוכן המסר הוא מענה לצרכים חברתיים וכלכליים. הפרסומת כל הזמן מזכירה את נושאי התשלום - פרט חיובי. מבנה המסר משלב אמוציונאליות ורציונאליות.
במקרה של קלינר - ניקיון יש גימיק, למרות שהפרסומת עצמה לוקה בחוסר רלוואנטיות - הסקס עלול לפגוע בקבלת המסר ובדימוי החברה.
הפרסומת של קסטרו מציגה רלוואנטיות של הסקס לתחום ולמיצוב החברה ומוצריה. מנגד, ייתכן ואנשים יתבלבלו ויחשבו שמדובר בפרסומת לאוכל לכלבים - יש מקום להבליט יותר את הסימן.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות