בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וקריירה

התחלות חדשות
------------------------
"התחילו השנה את מה שממנו אתם הכי מפחדים"

 

התחלות חדשות באות לאחר סיומים של מצבים שונים ( בתחומים של היחסים ,הקריירה ) שאינם מתאימים לנו יותר אם מתוך חוסר ברירה או מתוך בחירה שבו אנו מחליטים ללכת לכיוון חדש. המנטרה ש"כל סיום הוא נקודת התחלה של משהו חדש" היא נכונה. התחלות חדשות דורשות אומץ לב ( courage ) אריסטו האמין שהמעלה האנושית הראשונה היא אומץ לב זאת מכיוון שאומץ לב הופך את יתר המעלות ( כמו חופש ) לאפשריות . הפילוסוף והסופר פיטר קוסטנבוים אמר שאומץ לב מתחיל עם ההחלטה להסתכל על המציאות בעניים פקוחות ומתוך כך להגדיר את חיינו בכל רגע נתון .

אומץ לב אינו רגש אשר מנוגד לפחד אנו לא אמיצים או לא אמיצים ( פחדנים ) אומץ לב היא היכולת לעשות את הדברים למרות הפחדים. בניגוד לאריסטו Rollo May אמר שהחופש הוא המעלה הראשונה מכיוון שהוא מאפשר את יתר המעלות האחרות הוא טוען חופש = אפשרויות. החופש לדבריו מנחה אותנו בחיי היום יום והוא ביטוי לאותנטיות שלנו. דעתי היא שאומץ לב הוא המעלה הראשונה ( אריסטו ) מכיוון שכדי להשתמש בחופש שלנו אנו צריכים אומץ לב .הרבה פעמים אנו בוחרים לא להיות חופשיים או מרגישים לא חופשיים ( מה שכמובן אינו אמיתי ) ומשתמשים ברציונליזאציה והגנות אשר מונעות מאיתנו להתחבר אל " האני האותנטי " למה שבאמת היינו רוצים לעשות בתחום מסוים בחיינו .

המושג של שינוי הוא מרכזי כאשר אנו רוצים להתחיל משהו חדש. התיאוריות הקלאסיות אשר מתייחסות לתהליך של שינוי והתפתחות עצמית מתארות תהליך שכולל שלושה שלבים : קביעת מטרות , תוכנית ליישום ( התהליך ) והתמדה ,התמדה ועוד פעם התמדה.

במקום המושג של מטרות אני רוצה להציע לכם את המושגים של להט , תשוקה , התלהבות חזקה לעשיית דברים מסוימים .איזה דברים הינכם לא מסוגלים שלא להתחיל לעשות ,איזה התחלות הן חלק ממכם , איזה התחלות יביאו להרגשה של הגשמה עצמית , שמחה ושביעות רצון. וכאן נשאלת השאלה האם אלה לא בעצם " המטרות שלנו " והתשובה היא "שלא" מכיוון שמטרות בד"כ באות מהראש וההיגיון ולא מהלב וכך מעצם התהליך של הגדרת המטרות הן בד"כ כבר כוללות בתוכם התפשרות , רציונליזאציה או דברים שאנו חושבים שאנו מסוגלים להשיג ( איך נדע מה באמת אנו יכולים להשיג אם לא ננסה ? ) ועל כן בסופו של דבר החלטות אלה אינן עונות על ההגדרה של "התחלות שאי אפשר שלא להתחילן " .

כל אחד מאיתנו חווה בעבר מצבים שבהם החליט על " מטרות " - כמו "ממחר אני מתחיל ללכת לגים שלוש פעמים בשבוע" אשר בהן לא התמיד לאורך זמן .הסיבה לחוסר ההתמדה אינו נעוץ בעובדה שאנחנו עצלנים או לא מחויבים ( ועוד מיני שמות חיבה נוספים ) אלא מכיוון שאנו לא להוטים לעשות את מה שהחלטנו לעשות אנו פשוט לא רוצים לעשות את זה. אז למה מלכתחילה החלטנו ללכת לגים שלוש פעמים בשבוע אם זה לא באמת מה שאנו רוצים לעשות ? .הסיבה היא שהשכל וההיגיון אומרים שזה בריא וחשוב ועוד כל מיני מנטרות אחרות של מומחים ביחס לקשר בין ספורט לבריאות שיכולות להיות נכונות מאד (אבל למי אכפת) .

אז איך נאתר את ההתחלות אשר אנו להוטים לעשותן, אותן התחלות אשר הם בעצם חלק מהמהות שלנו ? . אני רוצה להציע לכם ארבעה קריטריונים אשר יעזרו לכם את ההתחלות שאתם להוטים אחריהן :

א. בחירת התחלה אשר ממנה אתם הכי מפחדים וזאת מכיוון שהדבר שבו אתם הכי מעוניינים הוא גם מה שהנכם הכי מפחדים ממנו.

ב.התחלה שהינכם בטוחים שאינכם מסוגלים להשיג כי אין לכם די משאבים , כישורים או כל אמצעי אחר אשר נראה שנדרש כדי להשיג את המטרה הזו.

ג. התחלה שאחרים ( בן הזוג , המשפחה , חברים ) חושבים שהיא לא מציאותית ,לא מעשית כזו שממנה לא יצא שום דבר טוב והם כמובן אומרים זאת מתוך דאגה ואכפתיות אבל לא שמים לב שהם בעצם הורגים את החלומות שלנו שהם בעצם חלק מאיתנו ( אל תאפשרו לאף אחד להרוג את החלומות שלכם !) . סיפור (אמיתי) על בחור שאהב לשחק בקלפים והורים שלו אמרו לו שזה תחביב ולא מקצוע בסופו של דבר הבחור השתתף בתחרויות קלפים , לימד משחק קלפים והצליח להתפרנס " מהתחביב " שלו .

ד. התחלה שאתם מרגישים שהיא ההתחלה הנכונה בניגוד להתחלות שהם פרי של חשיבה צרופה.

התיאוריות הקלאסיות העוסקות בשינוי והתפתחות עצמית מדגישות את המושגים של משמעת עצמית ומחויבות

( commitment & discipline ) כתנאי הכרחי לביצוע השינוי .כאשר הרעיון הוא שללא מחויבות ומשמעת עצמית לא נתמיד בישום של ההחלטות או התוכניות שלנו .התחלות אשר אנו להוטים אחריהן המחויבות והמשמעת העצמית באות מבפנים באופן טבעי וכחלק אינטגראלי מלהט שלנו להגשימן .אין שום אפשרות לא להיות מחויבים למשהו שאנו להוטים לעשותו. לעומת זאת התחלות או החלטות אשר איננו להוטים אחריהן דורשות מחויבות ומשמעת עצמית חיצונית וזו הסיבה שלרוב אנו בסופו של דבר לא עושים מה שהחלטנו עליו ( כמו בדוגמא של ההחלטה ללכת לגים ).

התחלה של דברים חדשים היא כמו יציאה למסע ודורשת רמת הסתגלות ופתיחות גבוהה. המסע לא תמיד קל אבל תמיד מאתגר ומאפשר את ההגשמה של דברים שבלעדיהם לא היינו מי שהיננו . אנו רגע לפני תחילת השנה החדשה אני מאחלת לכם שנה נפלאה עם הרבה התחלות חדשות .

© נאוה שלו 2007

נאוה שלו היא היזמת של גלובל רילוקשיין בעלת 16 שנות ניסיון בעבודה עם חברות הייטק בישראל ובשוק הבינלאומי .למאמרים נוספים בקרו ב http://nshalev.gblogs.co.il/
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות