בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
פוריות ופריון

ישנן בנות ישנן בנות...
-------------------
ענף הגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות הינו ענף נפרד הצומח ומתפתח הגינקולוגיה הכללית, אם כי אינו מהווה יישום של גינקולוגיה כללית אלא מקצוע בפני עצמו. האתר להיות בריא

 

מאת: ד"ר רות גייסט, מנהלת המרפאה לילדה ולנערה, בית החולים "ליס" ליולדות

ניצני ההתפתחות של תת תחום זה החלו לצמוח באירופה ובארה"ב בשנות הארבעים של המאה העשרים, אך מלחמת העולם השנייה עיכבה את צמיחתו של הענף, ועד שלהי שנות ה- 60 כמעט ולא נכתבה ספרות מקצועית בנושא. הפדרציה הבינלאומית לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות נוסדה בלוזאן רק בשנת 1971, אך עד שלא התמסד גם בארה"ב, לא זכה להתייחסות מצד הקהילייה הרפואית בישראל. ב- 1986 נוסדה החברה הצפון אמריקאית לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות ומכאן ועד היווסדות החברה הישראלית לגינקולוגיה של ילדות ומתבגרות עברו כ-10 שנים.

גינקולוגיה של ילדות ומתבגרות עוסקת בבעיות שונות שעשויות להופיע החל מגיל הינקות המוקדם , בו מאותרות הבעיות בחדר הלידה או בטיפת חלב, דרך גיל הילדות המוקדם ולאורך כל גיל ההתבגרות, כשהבעיות האופייניות משתנות בהתאם לגיל הפונה. בגיל הינקות לרוב מדובר בבעיות מבניות במבנה האנטומי של איבר המין, שבהן רצוי לטפל בשלב כמה שיותר מוקדם, בהידבקות שפתי איבר המין ,הפרשות מהנרתיק וגירוי באזור איבר המין, חשש לחדירת גוף זר או טראומה לאזור הפות והנרתיק. במקרה של מומים מולדים או הידבקות השפתיים, ייתכן צורך בהתערבות כירורגית, שכמובן תיעשה בהרדמה מלאה ובשיתוף מלא של ההורים.

בגיל הילדות (גיל 5 ועד הופעת הוסת הראשונה) ניתן למצוא הפרעות גדילה והתפתחות של ילדות ,כגון התבגרות מוקדמת; תת התפתחות מינית בלבד, או הפרעות בגדילה לגובה. כמו כן תיתכנה הפרעות שונות בהתפתחות השדיים, גירויים ודלקות באיבר המין ודימום טרום וסתי.

במקרים רבים הטיפול בטווח גילאים זה הוא הורמונאלי ומתבצע תוך כדי מעקב רפואי אחרי התפתחותה של הילדה. חשוב להסב את תשומת ליבם של ההורים לתופעות אלו, שכן התעלמות עשויה להשפיע על המשך התפתחותה של הילדה.

על פניו, נראה שבגיל ההתבגרות (מגיל הופעת המחזור עד גיל 20) ההליכה לגינקולוג היא פשוטה יותר, שכן כבר מדובר בנערה שמבינה דבר או שניים, אך לעיתים דווקא הבנה זו היא שמקשה על נערה, שעשויה לחוש אשמה, בושה או חשש פן הבעיות שלה יתגלו להוריה. בגיל ההתבגרות נערות פונות לגינקולוג בגין הפרעות שונות במחזור החודשי: אי-סדירות בהופעת הוסת, היעדר מחזור לתקופות ארוכות (לעיתים על רקע הפרעות אכילה או עיסוק אינטנסיבי בספורט) ,איבוד דם מרובה בזמן וסת, כאבי מחזור, בעיות הורמונאליות כגון פצעי בגרות, שיעור יתר או משקל עודף או בגין הפרשות או גירויים באיבר המין, לרבות מחלות העוברות במגע מיני. סיבה נוספת לפניה הינה לצורך קבלת ייעוץ לגבי התאמה ושימוש באמצעי מניעה, וייעוץ לגבי שימוש באמצעי היגיינה נשית.

בנוסף לידע מקצועי מעמיק, גינקולוגים שעוסקים בתחום נדרשים להתייחס לרגישויות הנלוות לביקור הראשון אצל הגינקולוג, יהא גיל הילדה אשר תהא.

הבדיקה הגינקולוגית מעוררת אסוציאציות לא נעימות, גם בקרב הילדות והמתבגרות אבל גם בקרב אמהותיהן, המקשרות את הבדיקה לכסא הגינקולוגי עם הרגליות המתכתיות הקרות ומכשירי הבדיקה הפולשניים. אסוציאציה זו, כמו המחשבה המוטעית שבדיקה גינקולוגית בהכרח כרוכה בכאב ובפגיעה בקרום הבתולין, גורמת לציבור הנשים הצעירות להדיר את רגליהן ממרפאות גינקולוגיות. במרפאות הפונות לקהל הצעיר, ההתייחסות למטופלות הצעירות שונה בתכלית. אם אין צורך בבדיקה ,היא לא תבוצע, והנטייה היא להימנע מבדיקות פולשניות כמה שניתן. לעיתים די בשיחה מפורטת עם הפונה בשביל לגבש אבחנה, ובמקרים אחרים , תיתכן בדיקה גופנית כללית ולא גינקולוגית, כשגם זו נעשית תוך שמירה מרבית על פרטיותה של הילדה/הנערה. דרך נוספת להפיג חששות היא לערב את הילדה בבדיקה ולבקש ממנה שתצביע על המקום הכואב וכו'. הילדות נבדקות על גבי מיטה רגילה, או על ברכי אחד ההורים. לעיתים, על מנת להרגיע את הילדה, האימא מתיישבת על כיסא הגינקולוג והילדה מתיישבת עליה, בתנוחה שמאפשרת הצצה לאזור, תוך שילוב אלמנטים של משחק.

הספרות המקצועית מצביעה על כך שהפגישה הראשונה של הנערה המתבגרת עם הגינקולוג מתרחשת לרוב סביב גיל 17, אך ככל שגיל ההתבגרות נכנס לתוקפו מוקדם יותר, כך נערות צפויות לבקר אצל הגינקולוג בגילאים צעירים יותר. במידה והפונה היא נערה, שכן פעילה מינית, יש להסביר לה, לפני הבדיקה ובמהלכה, אודות שלבי הבדיקה השונים, לרבות הצגת כלי הבדיקה ומטרות הבדיקה. לעיתים הנערה אינה מרגישה מוכנה לבדיקה במועד שנקבע, ובמקרה כזה, ניתן לדחות אותה למועד שבו כן תרגיש מוכנה. לרוב ,אחרי שהגינקולוג רוכש את אמונה, הנערה תהיה מוכנה לעבור את הבדיקה כבר בביקור הבא. גינקולוג שמתמחה בטיפול בנערות לעולם לא ינקוט בגישה מאיימת ושיפוטית (דוגמת: "אם את כבר מספיק גדולה לקיים יחסים, את מספיק גדולה להיבדק") אלא יהיה קשוב ורגיש לצרכיה וינהג בהתאם.

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות