בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עבודה וכסף

חישוב פיצויי פיטורים
------------------
כידוע, אחת מההגנות הסוציאליות החשובות הניתנות לעובד במדינת ישראל היא פיצויי פיטורים. פיצויים אלה מטרתם לאפשר לעובד קיום בתקופה שלאחר פיטוריו עד למציאת מקום הכנסה חליפי לזה שפוטר ממנו.

 

כלל,פיצויי פיטורים לעובד במשכורת מחושבים כמכפלה של שנות עבודתו באותו מקום עבודה או אצל אותו מעביד בשכרו החודשי האחרון.

ס' 12 לחוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג – 1963 קובע את שיעורם של פיצויי הפיטורים בזו הלשון:

(א) שיעורם של פיצויי הפיטורים הוא: שכר חודש אחד לכל שנת עבודה בעובד במשכורת אצל מעביד, או באותו מקום עבודה, ושכר שבועיים לכל שנת עבודה בעובד בשכר כאמור; חלק של שנה שלאחר שנת עבודה מזכה את העובד בפיצויים יחסיים, ולגבי עובד עונתי — חלק של שנה מזכה אותו בפיצויים יחסיים אף אם תקופות עבודתו אינן מצטרפות לשנה. לענין זה, "עובד במשכורת" — עובד שעיקר גמול עבודתו, משתלם על בסיס של חודש או של תקופה ארוכה יותר;"עובד-בשכר" — עובד שאינו עובד במשכורת.

(ב) שר העבודה רשאי, לאחר התייעצות בשר האוצר ובאישור ועדת העבודה של הכנסת, להגדיל בתקנות את שיעור פיצויי הפיטורים לעובד בשכר; תקנות כאמור יכול שיהיו כלליות או לפי ענפי עבודה.

השאלה היא עפ"י איזה קריטריונים יחושב השכר החודשי האחרון ?

בתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים אותה כפיטורים), תשכ"ד–1964 נקבעו מס' עקרונות לפתרון שאלה זו.

ס' 1 לתקנות קובע אלו רכיבי שכר יובאו בחשבון לקביעת השכר האחרון, כך:

1. (א) הרכיבים שיובאו בחשבון שכר העבודה לענין תקנות אלה הם:

(1) שכר יסוד;(2) תוספת ותק;(3) תוספת יוקר המחיה;(4) תוספת משפחה.

(ב) נכללת בשכר עבודה תוספת מחלקתית או תוספת מקצועית, יראו תוספות אלה כחלק משכר היסוד.

(ג) לא היה שכר העובד משתלם לפי הרכיבים המנויים בתקנת משנה (א) או לפי חלק מהם, יובא בחשבון שכרו שכר העבודה הרגיל ללא תוספות.

מקובל לחלק את התשלומים המשולמים לעובד ל-3 חלקים עיקריים:

השכר הרגיל, הוא השכר הבסיסי והאינטגרלי;

תוספות המשולמות בעד ביצוע עבודה מסוג מסוים או בתנאים מיוחדים;

החזרי הוצאות.

ממה יורכב השכר האחרון ?

עפ"י הקבוע בתקנה 1 הנ"ל, ברור כי השכר האחרון לחישוב פיצויי פיטורים יכלול את שכר היסוד.

לכך יש להוסיף תוספות מסוגים מסויימים, עליהן אין ויכוח כי יכללו בחישוב השכר האחרון:תוספת ותק, תוספת יוקר המחיה, תוספת משפחה וכן תוספת מקצועית ותוספת מחלקתית, אם ישנן. כולן נזכרות בתקנה 1 הנ"ל.

לגבי החזר הוצאות, נראה בבירור כי לא יכללו בחשבון השכר האחרון לחישוב פיצויי פיטורים.

מה לגבי תוספות אחרות ?

ישנן תוספות שעובד מקבל, שאינן קבועות והן משתנות בהתאם לנסיבות. אחת מהוצאות משתנות אלה היא החזר הוצאות, שלא תכלל בשכר האחרון הקובע, כאמור.

מה לגבי תוספת עבור שעות נוספות או בונוסים בגין מכירות וכדומה ?

בפס"ד של ביה"ד הארצי לעבודה מיום ד' אדר תשס"ז (22/02/07) ד"ר לודמילה לייבזון נ' מדינת ישראל - משרד הבריאות, המרכז הרפואי על שם וולפסון נדונה שאלה דומה.

כפי שנאמר שם, העיקרון הוא: "רכיבים אחרים, אף אם הם משתלמים בקביעות, לא יבואו במניין לצורך חישוב פיצויי פיטורים. אבל "תשלום המשולם לעובד כ"החזר הוצאות" או כ"תוספת", בו לא קיימים הסממנים האמיתיים המאפיינים סוג זה של תשלום, ניתן לראותו כפיקטיבי ולהתייחס אליו כחלק מ"השכר הרגיל".

מעביד שיבקש להקטין את שיעור השכר האחרון יקטלג בתלוש המשכורת תוספות שונות במקום להחשיבן כשכר יסוד. בדרך זו, יבקש המעביד להקטין כמה שיותר את שיעור השכר האחרון. ביה"ד לעבודה, בהיותו מודע לעובדה זו, קבע עיקרון כזה שימנע ממעבידים ל"התחכם" להוראות החוק. תוספת אמיתית המשולמת לעובד שלא באופן קבוע אלא בהתאם לנסיבות משתנות, כגון: שעות נוספות ואפילו קבועות, לא יחשבו כשכר לצורך חישוב השכר האחרון. אולם, אם התוספת תהיה "פיקטיבית" – תוספת המופיעה בקביעות בתלוש השכר תחת השם "תוספת" כאשר ברור שאינה כזאת, משום שהיא משולמת עבור עבודה בשעות העבודה הסדירות, תיווסף אף היא לשכר האחרון הקובע.

איך ניתן להבחין בין תוספת לבין שכר קבוע ?

ההבחנה בין שכר רגיל לתוספת נבדקת לפי טיבו של רכיב השכר. אם רכיב השכר מותנה בתנאי או בגורם מיוחד ותלוי בכך שמי שבו מדובר מתקיים בו אותו תנאי או גורם, מדובר ב"תוספת" לשכר, להבדיל מ"שכר רגיל".

כך למשל אם משולמת תוספת בתנאי של ביצוע שעות נוספות או משמרות נוספות או כוננות – הרי שתוספת זו לא תיחשב כחלק מהשכר האחרון הקובע, שכן היא תוספת אמיתית, ששולמה עבור ביצוע עבודה נוספת. ע"מ לקבוע כי תוספת אינה אמיתית על העובד להוכיח זאת. במקרים בהם נקבע, עובדתית, כי התשלום עבור התוספת הוא אמיתי, התשלום לא יחשב חלק מהשכר הרגיל.

לפי אותו עקרון נקבע כי תוספת כוננות ששולמה ללא תנאי הקשור לעבודת העובד, היא חלק מהשכר הרגיל, וזאת משום ששולמה בקביעות ללא קשר אם העובד ביצע את הכוננות או לא. תוספת כזו אינה תוספת אמיתית ועל כן תחושב לצורך קביעת השכר האחרון הקובע.

יובל גרשוני, עו"ד

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  אני זקוק לעצה
טל   - ‏30/‏03/‏2009 12:26 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות