בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

הומאופתיה – רפואת משפחה במיטבה
17/05/06
המושג 'רפואת משפחה', זוכה לאחרונה לתחייה מחודשת, לאחר שבמשך שנים ארוכות כמעט ונשכח מלב.
על אף שאיני זקן במיוחד, עדיין אני זוכר משנות ילדותי המוקדמת את ההילה המסוימת שאפפה את המוסד שנקרא 'רופא משפחה'. "מי רופא המשפחה שלכם" היו האימהות שואלות זו את זו כשנפגשו, "אה, הוא רופא מעולה..." וכך הלאה.
המונח 'רופא משפחה' מרמז על רפואה שלמה וסובלנית יותר מזו המוכרת לנו מקופות החולים של היום. רופא משפחה אמור להכיר את המשפחה, ללוות שלושה ולעיתים אף ארבעה דורות בכל שלבי החיים. לטפל בהחלמתו של הרך הנימול, בבקיעת שיני החלב הראשונות של אחותו הבכורה, בבעיות הגב של אביו ובשכחה שהשתלטה לאחרונה על סבתו הזקנה. מצב עניינים כזה מזמין סוג של אינטימיות המוסיפה לרוטינת האנטיביוטיקה והאקמול ממד נוסף, מעט אנושי יותר.

 

בעקבות שינויים באופי המשק והצריכה בחברה הישראלית, השתנה גם אופי היחסים בין הרופא הכללי לבין הזקוקים לטיפולו. קונספציית ה'סופרמרקט' קנתה את שליטתה גם בשירותי הבריאות: ה'פציינטים' הפכו 'לקוחות' והרופאים 'ספקים'. לפיכך מתמצה בד"כ הביקור בקופ"ח בדקות ספורות של תיעוד סימפטומים כלליים, שליחה לבדיקות כאלה ואחרות ותקתוק במחשב. חלקם של החולים חשים בחלקיות השירות ותרים אחר פתרונות כוללים ואישיים יותר. מצב עניינים זה, האופייני כנראה לעולם המערבי כולו, הוא ללא ספק בין הסיבות העיקריות לעלייתה של הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית בעשורים האחרונים.ברצוני אם כן להציג בפניכן אופציה לרפואת המשפחה המתחדשת, הלא היא ההומאופתיה הקלאסית!

 

כפי שאולי חלקכן כבר יודעות, התשאול ההומאופתי הוא מפורט, וכולל את תחומי החיים כולם. ההומאופתיה רואה באדם מערכת שלמה ומורכבת, המקיימת יחסי גומלין מורכבים עם סביבתה. לפיכך לפחות חלק מן התשאול ההומאופתי מוקדש גם להבנת מצבם של ההורים ושל שאר קרובי משפחה. שכן, בהבנה ההומאופתית, עשויה להיות לכך חשיבות בבחירת התרופה המתאימה. לשם הבהרה אתן מספר דוגמאות:

 

תורשה

הניסיון הקליני ההומאופתי מראה, כי תורשה היא מושג רחב הרבה יותר מכפי שנהוג לחשוב. כך למשל, לשימוש בסמים "קלים" יש השפעה על הצאצאים, זאת גם אם אותו שימוש נעשה מספר שנים לפני ההתעברות. חלק מהפרעות הקשב והריכוז ומהפרעות נפשיות שונות כגון פחדים וחרדות אצל ילדים, עשוי להיות קשור בצריכת סמים בשלב מוקדם יותר בחייהם של ההורים.

כך גם לגבי מחלות מין. קיומה של מחלת מין מוגדרת (עגבת או זיבה) בדור ההורים או הורי הורים, עשוי גם הוא להשפיע על בריאותו של הצאצא. מידע באשר לקיומה של מחלה כזו יכול להוות אינדיקציה חזקה בבחירת התרופה ההומאופתית המדויקת עבור הצאצא. למעשה נכונים הדברים לגבי כל מחלה או סינדרום משפחתי מובהק: נטייה ברורה לסרטן, סוכרת, אסטמה, שתיינות וכו', יש לה משקל נכבד בבחירת התרופה המתאימה. כאמור, ההומאופתיה רואה באדם מערכת שלמה הנמצאת ביחסי גומלין מורכבים עם סביבתו. היכרות אינטימית עם בני המשפחה היא לכן תנאי חשוב בהצלחת הטיפול.

 

דינאמיקה משפחתית

הומאופתיה היא רפואה אינדיבידואלית. כלומר, היא מבקשת לחקור ולבסס את בחירת התרופה על סמך תגובתו הייחודית (האינדיבידואלית) של הפרט. כך למשל בבית בו מתקיימים יחסים עכורים בין ההורים, או אף, לא עלינו, גירושין, נוכל לראות כיצד מגיב כל אחד מבני המשפחה בהתאם לנקודות התרופה שלו: אחד יפתח עצירות, שני פריחה, שלישי דיכאון ורביעי סיוטי לילה וחרדת נטישה. במקרה של התעללות בין בני הזוג, או כלפי הילדים, יש גם כן מספר תרופות אינדיקטיביות שמידע כזה יכוון לבחירתן. בן זוג תובעני מידי מבחינה מינית עשוי לגרום לפיתוח סימפטומים מסוימים אצל בת זוגו (למשל: דחייה מבן הזוג, תשישות ועצבנות) שיכוונו גם הם לבחירת תרופה מסוימת. אם כן, המידע אודות הדינמיקה המשפחתית הוא חיוני בהבנת המקרה ובבחירת התרופה: גירושים, בגידה, שכול, כל אלה ועוד, הם גורמים שיש לקחת בחשבון בבחירת התרופה ההומאופתית למי מבני המשפחה.

 

אימהות ותינוקיהן

בהריון ואף בשלבי החיים הראשונים, מהווים האם ותינוקה יחידה אחת. טיפול נכון באשה ההרה עשוי לחסוך מעוברה בעיות בהמשך חייו ואף להשפיע באופן חיובי על היחסים ביניהם בהמשך הדרך. תיעול נכון של כוחות הריפוי הטבעיים של האם בעזרת תרופה הומאופתית, יכול להבטיח הריון קל יותר הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית ואגב כך כאמור, גם לשפר את איכות חייו של העובר. תרופה הומאופתית יכולה לפתור מצבים כגון מנח עכוז, צירים מוקדמים, טחורים, דליות ועוד ולעזור מאוד בעת הלידה עצמה. יילודים הזקוקים לטיפול מקבלים את התרופה דרך חלב האם ולעיתים די בטיפול באם על מנת שהבעיה של התינוק (גזים, הפרעות שינה וכד') ייפתרו. הטיפול באם ובתינוק בחודשי החיים הראשונים הוא לפיכך דוגמא מדהימה לעומק ההשפעה ההדדית המתקיימת בתוך המשפחה וליכולת של תרופה הומאופתית אחת לשפר אותה.

 

ייחודה ויתרונותיה של ההומיאופתיה הקלאסית

ההואמופתיה הקלאסית היא הוליסטית לא רק מבחינת התשאול (אנמנזה) אלה גם מבחינת הטיפול. תרופה הומאופתית אחת, המופקת מחומר טבעי אחד, משפיעה בו זמנית בכל הרמות: גופנית, רגשית ומנטלית.

 

התקדמות הריפוי של המטופל נבחנת בפרמטרים רחבים ביותר: מלבד השיפור בתלונה המרכזית, גופנית או נפשית, אנו מבקשים לראות בכל פגישת מעקב גם שיפור ברמת היצירתיות, היכולת להתמודד עם אתגרים, רמת האנרגיה הכללית וכן, גם ביחסים המשפחתיים. ילד, או אדם בוגר, העובר טיפול הומאופתי נכון, חייב להראות מידה מסוימת של שיפור בכל רמות הקיום שלו ולפיכך גם בתפקודו בתוך המסגרת החברתית המיידית שלו, הלא היא המשפחה הגרעינית. לעיתים השיפור הוא דרמטי ומהיר ולעיתים נדרשת מעט סבלנות והחלפת מספר תרופות לפני שמגיעים ליעד הנכסף.

 

לסיכום, בריאות ומחלה הן תוצאות של תהליכים אישיים וחברתיים מורכבים. רפואת משפחה אמיתית היא לכן חיונית לשם קידום בריאות הפרט והחברה בה הוא חי. הרפואה הקונוונציונאלית היא חיונית בפתרון מצבים רבים ואנו ההומאופתים נעזרים בה לא אחת. אולם, מבחינת ההבנה והטיפול במשפחה כמשפחה, יש להומאופתיה יתרון בכך שהיא מתייחסת לתמונה המשפחתית הרחבה ובכך שהיא מספקת טיפול הוליסטי בעל השלכות בכל תחומי חייו של החולה. הצורך של הציבור ברפואה הוליסטית ובכלל זה ברפואת משפחה מעודכנת, הוא בין הגורמים לפריחתה של הרפואה האלטרנטיבית והמשלימה בעשורים האחרונים. הומאופתיה, מהיותה רפואה הוליסטית המוכיחה את יעילותה זה למעלה ממאתיים שנה, מספקת לבוחרים בה רפואת משפחה ברת קיימא.

 

כותב המאמר: יאיר שריון, הומאופת, עובד בקלינקה פרטית במרכז הארץ ובקופ"ח לאומית.

טל' 03-9170786.  דוא"ל: shirars@zahav.net.il

 באדיבות אתר: הדרך למעלה

 

 

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  הומאופתיה
גלית   - ‏05/‏01/‏2014 21:25 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות