בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
ספורט ובריאות

פציעות סקי: הבלתי מנוסים חשופים כפליים לפציעות.
----------------------------

נפילות הן סיבות הכי שכיחות לפציעות וגורמות בין 75-85% מהפציעות; התנגשויות עם עצמים דוממים כגון עצים, סלעים וכו' ביחד עם התנגשויות עם גולשים אחרים,

 
מהוות גורם לעוד כ 11-20% מהפציעות; ותאונות הנגרמות ע"י הרכבל, מביאות לעוד 2-9% של הפציעות. סקי זהו ספורט חורף בו משתתפים מעל ל 200 מיליון איש בכל העולם.

שעור הפציעות מסקי מוערך כ 3 פציעות על כל 1000 ימי סקי.סקירות אפידמיולוגיות אחרות מדווחות על כ 1-2 מליון פציעות סקי בשנה. מה שאומר, סקי הינו אחד ממקצועות הספורט עם שיעור גבוה יחסי עבור מבוגרים אך, ללא קשר עם הנתונים הסטטיסטיים לאוכלוסיה הכללית, על פי רוב (ובעזרת הכנה פיזית וטכנית נכונה), אנו מסוגלים ליהנות מסקי במשך שנים רבות וללא פציעות.

מהו הסוד, אם כן, לטיול סקי מוצלח ומהנה?

בעבר, הפציעות לשוקיים היוו חלק ניכר מהפציעות; במשך 20 שנים האחרונות חלה ירידה משמעותית בשברים בשוקיים וקרסוליים, זאת בשל פיתוחים טכנולוגים בעיצוב המגפיים ובמנגנון הקושר אותן למגלשיים. שיפורים אלה ביחד עם תחזוקה נאותה של הציוד, מביאים לציוד בטוח יותר וידידותי יותר למשתמש.

ע"פ מחקרים אפידמיולוגים, רוב הפציעות הן, בסדר יורד של שכיחות, נקעים ומתיחת רצועות, שברים, שפשופים וחתכים, ופריקות מפרקים(כתף, מרפק)

בעוד שהשיפורים הטכנולוגים והתחזוקה בציוד ובאתרי הגלישה, הורידו את השכיחות היחסית של שברים, כיום עדיין שיעור הפציעות הינו משמעותי ביחס לענפי ספורט אחרים. אחת הפציעות הכי שכיחות בימנו הן פגיעות רצועתיות של הברכיים.

מחקרים רבים הראו כי הפציעה הכי שכיחה בברך הינה נזק לרצועה המדיאלית MCL
(medial collateral ligament), פגיעה זאת עלולה להתרחש בנפילות בהן ישנה תנועה פיתולית ואיטית של הברך. בדרך כלל הרוב הגדול של פציעות אלה מטופלות באופן שמרני, קרי, בחבישה או בסד מתאים, ללא צורך בטיפול ניתוחי.

Snowboarder in Air 4

אם מהירות הנפילה ואנרגיית החבלה גבוהה יותר, תיתכן פגיעה של הרצועה הצולבת הקדמית, ACL. במקרים אלה, בשונה מהמקרה הקודם, לאחר אבחון ושיקום ראשוני של מספר שבועות, יש לשקול טיפול ניתוחי לשחזור הרצועה.

ניתוחים לשחזור הרצועות הצולבות נעשים כיום באופן רוטיני והם מאפשרים, על פי רוב, חזרה לפעילויות ספורט באופן מלא; הבעייתיות העיקרית כאן אינה רק טכניקת הניתוח או מיומנות המנתח אלא בעיקר תכנית שיקומית ממושכת של 6-9 חודשים.

שתי נקודות חשוב להזכיר כאן, אחת היא שהתהליך הממושך הזה מהווה אתגר הן במישור הפסיכולוגי והן במישור הגופני עבור המטופל; ושתיים, במקרה של קרע מלא של הרצועה הצולבת הקדמית, אם הוחלט על ניתוח לשחזור הרצועה, לא מומלץ לבצע את הניתוח באופן מיידי לאחר הפציעה אלא לאחר 3-6 שבועות; זאת בשל הסיכון בהתפתחות של הצטלקויות בתוך הברך אשר עלולות להביא לתוצאות לא טובות של הניתוח.
שברים של עצמות ארוכות כגון זאת של הירך או של השוק, עלולות להתרחש בהתנגשויות ובנפילות בעלות אנרגיה גבוהה ואצל ספורטאים מבוגרים יותר, עם עצמות חלשות יחסית.

Ski Air 2

פגיעות של הגפיים העליונות מהוות כ 30-40% מכלל הפציעות בסקי. המקום הכי פגיע בגף העליון הוא האגודל: שכיחות הפגיעה ברצועה המחברת את בסיס האגודל בצידו האולנארי
(UCL- ulnar collateral ligament), מתקרבת לזאת של הפגיעה ב MCL שבברך. פציעה זו
מתרחשת כאשר הגולש נופל על היד תוך כדי שאוחז את ידית המקל, האגודל נדחף בחזקה כלפי חוץ ועלול למתוח או לקרוע את ה UCL.
נתון מעניין ממחקר הנעשה בסקוטלנד אשר חקר במשך 3 עונות חורף את שיעור הפציעות אצל גולשים לא מנוסים ("תסמונת גולשי היום הראשון"), מצא כי אוכלוסיה זאת נמצאת בסיכון יתר לפציעות באופן משמעותי מאלה היותר מנוסים בשיעור של פי 2 יותר! כ"כ נמצאה גם שכיחות יתר בקבוצות גיל מתחת ל 17 ומעל לגיל 26. לכן הוסק כי האוכלוסייה הנ"ל חייבת להילקח בחשבון לצורך בניית תכניות לימוד ותרגול בפועל יחד עם הסברה מתאימה לגבי המגבלות הנובעות מחוסר ניסיונם.
סנוובורד לעומת סקי: קיימים הבדלים טכניים מהותיים בין הסקי לסנוובורד (Snowboard), בעוד שהאחרונים נפגעים פחות בגפיים התחתונות, הם נפגעים בגפיים העליונות בשיעור של פי 3 מאשר גולשי הסקי הקונוונציונאלי! גם שיעור הפציעות עקב התנגשויות גבוה בהרבה מזה של גולשי הסקי.
על מנת להפחית את הסיכון היחסי של תסמונת "הגולש של היום הראשון" ושל פגיעות נוספות הנובעות מחוסר ידע והכנה,

Halfpipe 3

מומלץ:
1) בטרם הנסיעה, מומלץ להתכונן ולבצע אימוני כוח, גמישות וסיבולת של שרירי הגפיים
התחתונות, בטן וגב תחתון
2) למי שאף פעם לא גלש וגם לאלה שגולשים אחת לכמה שנים, מומלץ אימוני סקי בסביבה
מבוקרת ותוך כדי לימוד ושיפור הטכניקה על ידי מדריכם מוסמכים
3) הכרת הציוד והתאמתו למידות וליכולות האינדיוודואליות של הגולש.
4) טרם היציאה יש לוודא תקינות הציוד, במיוחד של מנגנוני השחרור של המגף מהמגלשיים
5) באתר הסקי יש להישמע להוראות מזג האוויר והשלג
6) יש לגלוש על פי המהירות והמסלול המתאים ליכולת האישית של הגולש.
7) יש להפסיק את הגלישה עוד בטרם העייפות מהווה גורם מגביל
 

Halfpipe 1

תכניות מובנות ומבוקרות על ידי מדריכי כושר וסקי, עשויות במידה רבה למנוע פציעות ולהוסיף הנאה לחוויית הסקי. יחד עם זאת, לאחר הפציעות חשוב להיוועץ ולקבל טיפול על ידי האנשים המתאימים והמוסמכים לכך, על מנת למנוע התפתחות של מצבים כרונים ופציעות בלתי הפיכות.

ענף הסקי גדל ומתרחב בשנים האחרונות גם בקרב הישראלים המבקשים "לטעום" קצת אירופה, שם בגילאים רכים של הגן נחשפים ילדי צרפת, איטליה, שוויץ ועוד, לספורט חורף ייחודי זה.
מאת: ד"ר דוד מורגנשטרן, מומחה בכירורגיה אורתופדית וברפואת ספורט,היחידה לפגיעות ספורט בי"ח מאיר – כ"ס, המחלקה לרפואת ספורט ומחקר - מכון ווינגייט באדיבות: האתר להיות בריא
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות