בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

בדיקה עצמית של שדיים
-----------------------

שדיים הם איברים חיצוניים. לכן, כל אישה יכולה לבדוק את שדיה. כל מה שדרוש לדעת זה: 1) מה לחפש בשד? 2) איך לבדוק את השד?.

מאת: דר' משה רוזנבלט, מנהל המחלקה הכירוגית במרפאה המקצועית ע"ש דגני שירותי בריאות כללית חדרה פורסם בראשונה במגזין האינטרנטי "20 פלוס" של שירותי בריאות כללית

הקדמה:

אציין תחילה שאין בדיקה המסוגלת לגלות סרטן השד ב- 100% של המקרים! טעויות קרו, קורים ויקרו גם בעתיד, לצערנו הרב. שילוב של בדיקה עצמית פעם בחודש + בדיקת רופא פעם בשנה, לפחות (ו/או כשיש ממצאים או חשדות לממצאים בבדיקה העצמית) + בדיקות בעזרת אמצעי הדמיה (ממוגרפיה, US), כולן ביחד מאפשרות גילוי רוב מקרי סרטן השד בשלבים מוקדמים.

מכל אלה, מצטיינת הבדיקה העצמית כבדיקה החשובה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן השד. זאת, מכמה סיבות:

בעת מישוש השדיים, תחושתך טובה ואמינה יותר מתחושת הרופא כי את מרגישה את השד לא רק דרך האצבעות אלא גם מבפנים, מעצם הנגיעה בשדיים, (מה שהרופא אינו יכול להרגיש במקומך).

1)

בנוסף, הרופא בודק עשרות או מאות שדיים בשנה אבל את בודקת רק את שלך ובפרקי זמן קצרים יותר (פעם בחודש). לכן, את מסוגלת להרגיש כל שינוי, עוד בתחילתו. כפי שעיוור מכיר כל חפץ לפי המישוש שלו, כך גם את צריכה להכיר את שדייך במישוש, בכדי להבחין בכל שינוי שיתרחש בהם בכל עת בעתיד. (הערה: אל תבדקי את עצמך כל יום במקלחת כי אם תעשי זאת, לא תרגישי שום הבדל מיום ליום). לבדיקה עצמית דרושות דקות ספורות בלבד ומיותר לציין שאין צורך להזמין תור לבדיקה או לצאת מהבית.

2)

סרטן שד מופיע באחוז גבוה באוכלוסייה: אישה אחת מכל 9 עד 12, תחלה במחלה במהלך חייה. זהו אחוז מאד גבוה ולכן, יש להתייחס למחלה בכובד ראש. מה גם שסרטן השד, ברוב המקרים, גדל מבלי לגרום לכאבים בשד. רוב המקרים של כאבים בשד מקורם בבעיות הורמונליות, בשימוש בגלולות ו/או בהופעת ציסטות בשד.

אצל נשים עם מחזור סדיר, עדיף לעשות את הבדיקה ביומיים שלאחר גמר המחזור. או אז, השדיים פחות גדושים ופחות רגישים למישוש. אם אין כבר מחזור, יש לקבוע יום מסוים (כל ראשון לחודש או ביום האחרון של כל חודש או כל יום אחר) ולזכור כל חודש, ביום שנקבע, לבצע את הבדיקה. השתמשי בקרם גוף או קרם ידיים לצורך הבדיקה. זה גורם להחלקת האצבעות על פני שטח השד ומשפר את היכולת שלך להרגיש גושים כלשהם בתוך השד.

מה לחפש:?

במישוש השדיים ישנם הבדלים בולטים, בין גידולים סרטניים ולא-סרטניים. הגידולים הלא סרטניים, (יהיה גודלם אשר יהיה), הם בדרך כלל עגולים או אובלים. דהיינו, יש להם גבול חד וברור. בנוסף, ניתן להזיז אותם לכל כיוון, בנקל ופעמים רבות הם מאד רגישים וכואבים (בעיקר כשמדובר בציסטות). מאידך, גידול סרטני גדל תוך כדי חדירה לרקמת השד ולא יוצר גבול חד. גם לא זז בנקל לכל הכיוונים. לכן, גידולים סרטניים הם נוקשים, ללא גבול חד וברור ומקובעים בתוך השד.


איך לבדוק?

שבי מול מראה והסתכלי על שדייך מלמעלה וגם במראה – פעם כשידייך מורדות ופעם כשידייך מורמות. בדקי שינויים בצורה החיצונית של השדיים ובעיקר, אם יש שקע בעור או בפטמה והאם הפטמות בחוץ או שאחת מהן נכנסת פנימה (כאילו שמשהו מושך את העור ו/או הפטמה, פנימה. שקע בעור או שקיעת הפטמה, עלול להיות סימן של התפתחות גידול סרטני מתחת לאזור השקע. כעת, לחצי על הפטמות מכל הצדדים בניסיון לסחוט אותן. גם אם אינך מניקה כעת, עלולה לצאת הפרשה מועטה (לבנה, צהובה, שקופה) ואין זה ביטוי לבעיה רצינית. מאידך, אם יוצא דם או נוזל בצבע כהה , יש לפנות מיד לרופא, לבדיקה. זה לא בהכרח ביטוי לסרטן אך עלול להיות.

beautiful body

כעת, שכבי על הגב, הרימי יד אחת ושימי אותה מתחת לראש שלך. עם היד השניה, מששי את השד הנגדי בתנועות ספירליות מבפנים החוצה (או ההפך), תוך כדי חיפוש אחר גושים בשד, במיוחד כאלה שלא היו קודם לכן. לאחר מכן, הרימי את היד השניה ושימי אותה מתחת לראשך. עם היד האחרת, בדקי את השד השני באותה צורה. בבדיקה זו, מיששת את שדייך כנגד הצלעות.

עכשיו, בדקי את שדייך בישיבה בשתי ידיים, מששי כל שד בנפרד כשאת מחזיקה אותם בין האגודל מצד אחד ויתר האצבעות בצד השני של השד.

זו כל הבדיקה. פשוט, לא? אז זכרי לחזור עליה כל חודש. אם יש ממצאים או אפילו חשד לממצאים, אל תהססי לפנות לרופאי המחלקה הכירוגית שבמרפאת דגני, בכל ימות השבוע.
באדיבות: מאמי
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות