בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
תיירות

הוואי - הגדול מכולם
----------------------------------
הוואי, הידוע בכינויו: "האי הגדול" הוא אכן, כמה מפתיע, הגדול מבין האיים.
שטחו כ- 10,000 קמ"ר, כמעט כפליים משטחם של כל שאר איי הוואי יחדיו וחשוב לציין שהוא עדיין ממשיך לגדול. זהו האי הצעיר ביותר בשרשרת איי הוואי, נולד "רק" לפני 800,000 שנים (לעומת קוואי שגילו מוערך בכ- 5 מיליון שנים) והדרומי מכולם.
 
סקירה כללית:
 
הביג איילנד הוא האי המפתיע ביותר מבין איי הוואי. הוא המגוון באיים הן מבחינת אזורי אקלים והן מבחינת נופים ואתרים. בחלקו המערבי זורחת השמש במשך כל ימי השנה ואילו פסגותיו מכוסות שלג בחורף, כך שבאותו יום אפשר לעשות סקי בהרים ואח"כ לשחות במי הים הנעימים. באי עמקים ירוקים עם מפלים, יערות גשם, מדבריות, הרי געש פעילים, שדות לבה וחופים מכל הסוגים: סלעיים, עם חול לבן, שחור ואפילו ירוק! אורך קו החוף הוא מעל 420 ק"מ. באי אתרים היסטוריים רבים מתקופת המתיישבים הפולינזיים הראשונים ומלכי הוואי והוא נחשב לאי "הכי הוואי" מבין האיים.

האי מורכב מחמישה הרי געש, שניים מהם עדיין פעילים: מאונה לואה MAUNA LOA וקילאואה KILAUEA. לפני 42 שנה התפרץ קילאואה לראשונה ומזרקות אש בגובה מעל 600 מטרים פרצו ממנו. ההתפרצות האחרונה בחלקו המזרחי של ההר החלה בשנת 1983 ומאז זורמת ממנו הלבה עד היום. ההוואים מאמינים שאלת האש, "פאלה" PELE מתגוררת בהר זה.

מאונה קאה MAUNA KEA, ההר הגבוה ביותר באי, המתנשא לגובה של כ- 4600 מטרים מעל לפני הים, הוא ההר הגבוה ביותר בעולם, כאשר נמדד מרצפת האוקיאנוס. במרומי ההר ממוקמים הטלסקופים החזקים ביותר בעולם המספקים לאסטרונומים את נקודת התצפית הטובה ביותר בעולם על הכוכבים ועולמות אחרים.

להרים באי שיפועים מתונים בניגוד לקוואי ולאוהאו בהם צוקים תלולים ומרשימים. עקב גילו הצעיר של האי עדיין לא הספיקו איתני הטבע (רוח, מים, ארוזיה) לעצב את פני השטח. רק באזור הרי קוהלה, שהם העתיקים ביותר באי, הספיקו להווצר צוקים תלולים ועמקים צרים ביניהם.

בכל מקום אחר בעולם, כאשר הר געש מתפרץ, כולם בורחים רחוק ככל האפשר ומחפשים מחסה, אך באי הגדול של הוואי, קורה ההיפך הגמור: בזמן התפרצות געשית מגיעים המוני אנשים מכל האיים האחרים (ואף ממקומות מרוחקים יותר) על מנת לצפות בלבה הזורמת ממרחק קטן ככל האפשר. בניגוד להרי געש כגון: הווזוב באיטליה או הר סנט הלן במדינת וושינגטון, הרי הגעש באי הגדול אינם מהסוג המתפוצץ. באי הגדול הלבה יוצאת במתינות מבטן האדמה, זורמת לאיטה במורד ההר עד לאוקיאנוס וניתן להתקרב ולצפות בלבה, מה שמכונה לעיתים: "דרייב אין וולקאנו". אין פלא שהאי מכונה גם: "אי הוולקאנו". הפארק הלאומי וולקאנו הוא ללא ספק האטרקציה הפופולארית ביותר באי.

האי ייחודי במבנהו ובכמויות הלבה הקרה המכסות אותו והמטיילים בו חשים כמו מגלי עולמות. זהו המקום אשר פני הקרקע שלו משתנים במהירות הגדולה ביותר בעולם.

באזורים אחדים באי דורכים על אדמה שהיא צעירה מגיל המטייל! חוויה ייחודית, ללא כל ספק.

האסטרונאוטים הראשונים שטסו לירח התאמנו באי למשימות שלהם בשדות הלבה של מאונה לואה.

כינוי נוסף של האי הוא "אי הסחלבים" ORCHID ISLE מכיוון שבצידו המזרחי משגשגים גידולי הסחלבים שהחליפו את שדות הסוכר שהיו הגידול העיקרי באי בעבר. בהוואי גדלים יותר סחלבים מאשר בכל מקום אחר בעולם.

ענפי חקלאות נוספים הם: גידולי הקפה בקונה, אגוזי מקדמיה, פאפאיה, דגים, אצות וחוות לגידול בקר.

מספר התושבים באי כ-150,000 איש, כאשר מוצאם האתני מאד מגוון מרביתם גרים בהילו ובקונה.

מספר התיירים באי מגיע ל- 1,300,000 בשנה והוא במגמת עלייה מתמדת. בשנים האחרונות מגלים יותר ויותר תיירים את נפלאות האי, אשר אי לכך נמצא בתנופת פיתוח ובנייה. יחד עם זאת, עקב גודלו הרב הוא עדיין שקט, עם אזורים רבים לא מיושבים, שדות לבה עצומים וללא עומסים ופקקי תנועה. עדיין, מקור ההכנסה העיקרי של תושבי האי הוא עדיין מחקלאות ורק במקום השני (כאשר הפער הולך ומצטמצם מדי שנה): תיירות.

זהו ככל הנראה האי הראשון אותו גילו ובו התיישבו המתיישבים הפולינזיים הראשונים כבר בשנת 500 לספירה.

מכיוון שהביג איילנד היה מקום הולדתו (בשנת 1758) של המלך קאמהמהא הראשון שאיחד את כל איי הוואי לממלכה אחת ומקום שלטונו העיקרי (זו הסיבה העיקרית לכך שהמדינה הוואי נקראת על שם אי זה), יש בו אתרים היסטוריים רבים ושרידי מקדשים עתיקים, בעיקר לאורך חופו המערבי ששימש כזירת הפעילות והבילוי העיקרית של מלכים ומלכות בתקופה הקדומה.

קפטן ג'יימס קוק, מגלה העולם המפורסם, נהרג ע"י תושבי האי במפרץ קיאלאקקואה KEALAKEKUA BAY שבמערב האי בשנת 1779.

ניתן לחלק את האי לארבעה אזורי תיירות עיקריים השונים זה מזה:

מזרח האי: "צד הרוח", WINDWORD שהוא הצד הטרופי והגשום של האי הכולל את עיר הבירה הילו HILO, שהיא הגדולה בערי האי ואזור האמקואה HAMKUA, בצפון מזרח האי בין הילו ועמק וויפיו WAIPIO VALLEY, המכונה "עמק המלכים". הכביש מסתיים בכניסה לעמק וויפיו שהיה בעבר מקום מושבה של קהילת ילידים הוואים. זהו העמק הגדול ביותר באי וניתן להגיע אליו רק ברכבי שטח או ברכיבה על פרדות. כל חלקו המזרחי של האי שופע צמחייה טרופית, גידולים חקלאיים ומפלים וידוע בקשתות המרהיבות שלו.

קוהלה KOHALA: ממוקם בצפון- מערב האי. בדרום קוהלה לאורך חוף של 32 ק"מ נמצאים בתי המלון המפוארים והגדולים ביותר באי, הסמוכים לחופי הים מהיפים בעולם ולמגרשי גולף עצומים. אזור זה ידוע בכינויו "חופי הזהב" בזכות החול הנהדר שלו ואולי בגלל העובדה שרק בעלי ממון רב וזהב יכולים להרשות לעצמם להתגורר ברזורטים המפוארים שבו. הנמל הראשי של הביג איילנד, KAWAIHAE BAY ממוקם אף הוא בחופי קוהלה.

צפון קוהלה הוא איזור הררי ופראי עם עיירות קטנות ושלוות ומפורסם כמקום הולדתו של המלך קאמהמהא הראשון. דרומית לו נמצא אזור וויימאה WAIMEA הידוע בחוות הבקר שלו, אשר המפורסמת בהם היא חוות פארקר שהיא החווה הפרטית הגדולה בעולם. וויימאה היא עיירת בוקרים עם אירועי רודיאו ובגדי מערב פרוע.

אתר האינטרנט של חופי קוהלה: http://www.kkra.org/

מחוז קונה KONA: במערב האי. זהו "צד המחסה" LEEWARD, שהוא הצד היבש, שטוף השמש וכולל את קאיילואה – קונה KAILUA-KONA, העיר התיירותית ביותר באי, בה נמצאים מרבית בתי המלון, המסעדות, מרכזי הקניות והאירועים ואת העיירות מצפונה ומדרומה. זהו גן עדן אמיתי לחובבי הספורט הימי: שחייה, צלילה, שייט, דיג וגלישה. הגבעות מעל קונה הם מקום הגידול של הקפה המצוין KONA COFFE. באזור מקומות בעלי חשיבות הסטורית רבה כגון: מקום הריגתו של קפטן קוק ועיר המקלט העתיקה HONAUNAU. אתר האינטרנט של קונה: http://www.konaweb.com/

עיר המקלט ההיסטורית

דרום האי: באזור זה נמצאת הנקודה הדרומית ביותר בארה"ב, KA'U . דרום מערב האי הוא אזור שטוף רוחות חזקות במשך כל ימות השנה, עם מעט מאד תושבים המתפרנסים בעיקר מגידול תפוזים. האזור ידוע בחופי הים הייחודיים: עם חול ירוק וחול שחור ובצבי הים הרבים החיים בהם. האטרקציה העיקרית באי, הרי הגעש הפעילים הנמצאים בפארק הלאומי "וולקאנו" והעיירות הקטנות הסמוכות אליו ממוקמים אף הם בדרומו של האי.

מידע נוסף על "האי הגדול" ניתן להשיג במרכז התיירות של הוואי : the Big Island Visitors Bureau, טלפון: 808-961-5797, פקס: 808-9612126. ובאתר האינטרנט הרשמי של הוואי: http://www.gohawaii.com/vacationplanninghawaii

ספר ההדרכה הטוב והמפורט ביותר על האי הוא:

"HAWAII THE BIG ISLAND REVEALED", מאתDOUGHTY ANDREW ו- HARRIETT FRIEDMAN בהוצאת WIZARD.

חופי הים:
 

בביג איילנד יש פחות חופים חוליים מאשר באיים האחרים בהוואי. הסיבה לכך היא גילו הצעיר יחסית של האי. חול לבן נוצר בתהליך איטי של התפוררות אלמוגים וצדפים ולכן נפוץ יותר באיים מבוגרים יותר (דגי תוכים PARROTFISH, הנפוצים במימי האוקיאנוס השקט, מפוררים את האלמוגים. כל דג יכול לייצר שלושה טון חול לבן בשנה בכוחות עצמו). יחד עם זאת, החופים שישנם באי, נחשבים ליפים ביותר בהוואי, ואף יותר מכך: בכל ארה"ב.

כמו כן החופים באי מיוחדים במינם ומגוונים מאד. היכן עוד ניתן למצוא חופים עם חול לבן, חול אפור, חול שחור ואפילו חול ירוק? כל זאת בצירוף מזג אוויר מצויין בכל ימות השנה.

מכיוון שהאי עדיין בתהליך התהוות והרי הגעש שלו פעילים, החופים שלו (בעיקר בחלקו הדרומי) משתנים. החוף השחור המפורסם ביותר בהוואי (KAIMU BEACH) כוסה כולו לפני מספר שנים ע"י שכבה עבה של לבה. במקומות אחרים באי הלבה הזורמת לים, מתפוררת והופכת ע"י הגלים לחול חדש. הזרמים החזקים מובילים את החול החדש ומשקעים אותו במפרצים קטנים וע"י כך תוך מספר חודשים מההתפרצות האחרונה נוצרים חופים חדשים.

חוף רחצה עם חול שחור

החופים היפים ביותר באי נמצאים בצידו המערבי, שטוף השמש: מי טורקיז צלולים, נקיים במיוחד ושקטים (לרוב) יותר מאשר בכל שאר איי הוואי. החופים, בעיקר באזור קונה, הם גן עדן לצוללנים וחובבי שנירקול. שפע הדגים, בשלל צבעים ומינים, הצלופחים וצבי הים מדהים ברבגוניותו.

בחוף המזרחי, הגשום, חופי הים סוערים ואפורים יותר ולכן פופולאריים הרבה פחות.

כל החופים בהוואי הם ציבוריים, מה שאומר שכל אחד יכול לבקר ולהיכנס בחינם לכל החופים באי. יש חופים מסודרים עם חנייה, מציל, שירותים ומקלחות ולעומתם חופים נסתרים ואקזוטיים, ללא שום אמצעים, אשר ניתן להגיע אליהם רק בנסיעה ברכבי שטח או הליכה בשבילים ארוכים.

חוף מאונה קאה

באתר האינטרנט: http://www.beachactivityguide.com/Hawaii/Beach/chart.htm מתוארים כל החופים באי, כולל מיקומם ותמונותיהם.

בחופי ים רבים אין מספיק מקומות מוצלים ולכן מומלץ לקנות (או לשכור) שמשיה ולהגיע עמה לכל חוף בו תבקרו. ציוד חשוב נוסף: כובע, משקפי שמש, קרם הגנה בכמויות גדולות (זכרו שעוצמת הקרינה גבוהה ביותר עקב הקרבה לקו המשווה), מצלמה חד פעמית תת- מימית לצילומי הדגים וחיות הים הנוספות אותן תראו במים, מזון לדגים, מסכה, סנפירים והרבה שתייה.

האטרקציות העיקריות באי:

אטרקציות בדרום האי:

פארק לאומי וולקנו HAWAII VOLCANOES NATIONAL PARK, הוא אחד הפארקים הלאומיים המיוחדים והמרתקים בארה"ב כולה ונחשב לאטרקציה הפופולארית ביותר באי. זהו גם הפארק היחיד ששטחו גדל בהתמדה. הפארק נמצא בדרום- מזרח האי, במרחק של כשעתיים וחצי נסיעה מהעיר קונה , ו- 45 דקות מהילו, והכניסה אליו היא מכביש מספר 11. הפארק פתוח 24 שעות ביממה כל ימות השנה. המקום הוכרז כפארק לאומי כבר בשנת 1916. הכניסה לפארק בתשלום, אך בעלי מנוי שנתי לפארקים הלאומיים בארה"ב פטורים מתשלום זה.

אחת האטרקציות המרכזיות בפארק הוא הר געש פעיל בשם KILAUEA VOLCANO אשר פעיל ברציפות החל מינואר 1983. זהו הר הגעש הפעיל ביותר ובעל ההתפרצות הארוכה ביותר בעולם. הר געש נוסף הנמצא בשטחי הפארק, אשר לא התפרץ כבר שנים רבות הוא ההר אדיר המימדים, מאונה לואה. הלבה הזורמת מהרי הגעש של הוואי היא חמה יותר וצמיגה פחות מאשר בהרי געש אחרים ולכן הזרימה שלה קלה יותר ואלימה פחות. בזכות זה ניתן להתקרב לאזור בו זורמת הלבה, מה שמאפשר לעשרות אלפי אנשים לעמוד פנים מול פנים עם הכוחות המעצבים את כדור הארץ. יחד עם זאת חשוב לזכור את עוצמת איתני הטבע ולהזהר מהם.יותר מ- 180 בתים נהרסו מאז ההתפרצות האחרונה של קילאואה. המראות בפארק מגוונים ביותר, החל משדות לבה שוממים וכלה בג'ונגלים ירוקים השופעים צמחייה. גם מזג האוויר משתנה ממדבר יבש ליערות גשם. הטמפרטורות בפארק נמוכות משמעותית עקב הגובה של הרי הגעש וכדאי להצטייד במעיל עליון קל.

רצוי להתחיל את הביקור בפארק במרכז המבקרים KILAUEA VISITOR CENTER הנמצא בקרבת הכניסה הראשית לפארק. במרכז, הפתוח מדי יום בין השעות: 7:45-17 יש מידע רב ותצוגות על החי והצומח בפארק, על התפרצויות געשיות קודמות באזור ועל מצב ומיקום ההתפרצות העכשווית. כדאי להצטייד (ללא תשלום) במפות ומידע על שבילי הטיול בפארק. באולם קולנוע קטן מוקרן סרט מרתק על היווצרות האי, ההתפרצויות הראשונות של הרי הגעש באזור והחי והצומח באי. ממרכז המבקרים יוצאים סיורים ללא תשלום המודרכים ע"י שומרי הפארק, הלא הם הריינג'רס.

מוזיאון ג'אגר JAGGER MUSEUM , הנמצא במרחק כ- 5 ק"מ ממרכז המבקרים, הוא מוזיאון המוקדש כולו לתופעות וולקאניות וסיסמולוגיות. יש בו מספר סיסמוגרפים פעילים ותצוגות מעניינות שונות כולל סרטים על התפרצויות הרי הגעש בפארק. הכניסה חינם. המוזיאון פתוח מדי יום בין השעות 8-17. התצפית על המכתש מנקודת התצפית הסמוכה למוזיאון מרשימה במיוחד.

כביש בשם "קצה המכתש" CRATER RIM DRIVE, שאורכו כ- 18 ק"מ מקיף את חלקו המרכזי של הפארק, וסובב את המכתש הגדול שנוצר עקב התפרצות הר הגעש, KILUEA CALDERA. לאורך הכביש נקודות תצפית מעניינות חלקן מהוות נקודות מוצא לשבילי טיול מכל דרגות הקושי בתוך המכתש או מסביב לו. חוויה מיוחדת היא ללכת בתוך מכתש צחיח כאשר אדי קיטור עולים מחריצים באדמה השחורה המקיפה אתכם.

נקודות תצפית מומלצות הן: HALEMAUMAU OVERLOOK ממנה נראה היטב המכתש כולו. STEAM VENTS, בה ניתן לעמוד בסמוך לבורות מהם משתחררים אדי מים חמים מתוך האדמה. האדים נוצרים בעיקבות גשמים שירדו באזור והמים שחילחלו לאדמה התחממו ע"י זרמי הלבה התת קרקעיים. בנקודה סמוכה בשם: SULPHUR BANKS ניתן לראות ובעיקר להריח את הגופרית שהשתחררה אף היא ממעמקי האדמה.

קיטור משתחרר בפארק הלאומי וולקאנו

בין השבילים המעניינים יש לציין את:

THURSTON LAVA TUBE בו הולכים בתוך מנהרה שהיא בעצם צינור לבה, הנוצר עקב התקררות השכבה החיצונית של הלבה, הקופאת והופכת לצינור חלול בו ממשיכה לזרום השכבה הפנימית של הלבה החמה. חלקה העיקרי של המנהרה מואר ע"י פנסים, אך מי שמעוניין להמשיך ולהתקדם גם בהמשכה החשוך, צריך להצטייד בפנס טוב. הדרך ל"צינור הלבה" עוברת ביער של שרכים ענקיים וצמחייה סבוכה. אורך השביל כ- 0.5 ק"מ. זהו מסלול קל המתאים לכולם.

DEVASTATION TRAIL הוא שביל קל באורך 0.8 ק"מ (לכל כיוון) בו הולכים במשך כ- 15 דקות באזור ההתפרצות שהיתה בשנת 1959 והשמידה את היער והצמחייה העשירה באזור. מרתק לראות את הניגוד בין הצמחייה הירוקה לשדות הלבה הכהים אשר מתחילים לבצבץ בהם צמחים רכים חדשים.

צמחייה בשביל: DEVASTATION TRAIL

"כביש שרשרת המכתשים" CHAIN OF CRATERS ROAD הוא כביש שאורכו כ- 30 ק"מ היוצא מכביש CRATER RIM DRIVE ומגיע עד לנקודה בה הלבה הזורמת חסמה את הכביש, בקרבת האוקיאנוס. לאורך הדרך שדות לבה קרה מכל הסוגים שזרמה על פני שטחים עצומים. בכל מקום מצויין מאיזו תקופת שנים הלבה. הצבעים של שדות הלבה מגוונים: החל מצבע שחור, ללבה מלפני עשרות רבות של שנים, דרך כסף וזהב ללבה בת מספר שנים והמרשים מכל: לבה אדומה זורמת! המיקום של הלבה הזורמת משתנה מיום ליום. מומלץ לשאול את הריינג'רס על נקודת התצפית, או המקום הקרוב ביותר בו ניתן לעצור בסמוך ללבה. לעיתים זרם הלבה סמוך לכביש הראשי ולעיתים יש ללכת מרחקים ארוכים בשדות לבה קרה עד שמגיעים אליו. המראה המרשים מכל הוא של לבה אדומה הזורמת לתוך הים, מחזה מרהיב במיוחד בשעות החשכה (לכן מומלץ להשאר ללון בקרבת מקום).

 

 

לפני שיוצאים לטייל בפארק מומלץ להתקשר למרכז המידע, טלפון: 808-985-6000 לברר על מצב ההתפרצות של הרי הגעש ולהתעדכן בנקודות התצפית הטובות ביותר מהן ניתן לראות את הלבה הזורמת ובמידע חשוב נוסף על כבישים סגורים או שריפות המתחוללות באזור. אתר האינטרנט הרשמי של הפארק: http://www.nps.gov/havo/home.htm

יש בפארק שני אתרי קמפינג ללא תשלום ומלון מוצלח.

SOUTH POINT, או בהוואית: ( , KA LAEפירוש השם: "הנקודה") היא הנקודה הדרומית ביותר באי, שהיא הנקודה הדרומית ביותר בארה"ב כולה (נמצאת בקו רוחב הדרומי למיאמי ב- 800 ק"מ). זהו אזור שטוף רוחות ובו צוקים גבוהים וים סוער ופראי. זה גם המקום הראשון אליו הגיעו המתיישבים הפולינזיים הראשונים שגילו את הוואי, אך כיום האזור כמעט ולא מיושב. בסמוך לנקודה הדרומית ביותר נמצא חוף הים המיוחד ביותר באי, החוף הירוק (פירוט בפרק על חופי הים באי). על מנת להגיע ל- SOUTH POINT יש לנסוע מקונה בכביש מספר 11 דרומה, וכ- 10 ק"מ מערבית לעיירה NA'ALEHU לפנות בכביש בשם: SOUTH POINT RD., לנסוע בו כ- 13 ק"מ, לפנות ב"מזלג" ימינה ולהמשיך עד שהכביש נגמר.

בדרך תחלפו על פני חוות תחנות רוח המנצלת את הרוחות העזות באזור להפקת אנרגיה.

SOUTH POINT

מידע מפורט על האטרקציות הרבות בשאר חלקי האי, כמו גם פירוט נרחב לגבי מזג האוויר באי, מקומות לינה, מסעדות, תחבורה, חופי הים וטיפים חשובים רבים תוכלו לקרוא בספרי: "איי הוואי האקזוטיים".

את הספר ניתן לרכוש רק דרך אתר האינטרנט: http://www.bartravel.com/

לפרטים נוספים שלחו מייל למחברת: sigalit_bar@intermail.co.il
 
 כתבות נוספות:
באדיבות bartravel:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות