בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

ארקוקסיה לדלקת מיפרקים

MSD מציגה את תוצאות המחקר הקליני הגדול מסוגו, שנערך בקרב חולי דלקות מפרקים ובדק בטיחות קרדיו-וסקולארית.
 באדיבות: האתר להיות בריא
 
MEDAL התוכנית הקלינית הארוכה , הגדולה והמקיפה ביותר שהשווה בין מעכב cox-2 סלקטיבי , ארקוקסיה ו – NSAID מהדור הישן, וולטרן (דיקלופנק).
MSD מציגה את תוצאות המחקר הקליני הגדול מסוגו, שנערך בקרב חולי דלקות מפרקים ובדק בטיחות קרדיו-וסקולארית.

MEDAL התוכנית הקלינית הארוכה , הגדולה והמקיפה ביותר שהשווה בין מעכב cox-2 סלקטיבי , ארקוקסיה ו – NSAID מהדור הישן, וולטרן (דיקלופנק).
• מעל 34,000 חולים עם דלקת מפרקים (אוסטיאוארטריטיס) או דלקת מפרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס).
• מעל 10,000 חולים שטופלו מעל 24 חודשים .
מחקר מדעי בעל מבנה המדמה תנאי עולם אמיתי
• נכללו מטופלים בעלי מגוון של גורמי סיכון קרדיו-וסקולאריים
• נכללו חולים עם מחלת-לב קיימת
• נכללו מטופלים הנוטלים אספירין למניעת מחלות קרדיו-וסקולאריותחברת התרופות MSD מציגה את תוצאות מחקר ה- MEDAL – (ראשי תיבות אנגליים של "טיפול ארוך טווח בדלקות מפרקים (ארתריטיס) באמצעות Etoricoxib ו- (Diclofenac.


המחקר הקליני הגדול מסוגו

תוכנית ה- MEDAL התנהלה ב- 38 מדינות, והייתה המחקר הראשון בתחום דלקות המפרקים אשר תוכנן תוך הגדרת הבטיחות הקרדיו-וסקולארית כנקודת הסיום הראשונית שלו, והוא מהווה את ההערכה הקלינית המבוקרת הנרחבת והארוכה ביותר של תרופה החוסמת סלקטיבית את האנזים COX-2 בהשוואה לתרופה אנטי דלקתית, לא-סטרואידית מסורתית (NSAID), באוכלוסיית חולים הסובלים מדלקות מפרקים.

כמטרתו העיקרית, מחקר ה- MEDAL תוכנן על מנת לבצע ניתוח סטטיסטי שאינו נחות (non-inferiority study) של אירועים טרומבוטיים (יוצרי קריש דם) קרדיו-וסקולריים בעקבות טיפול יום-יומי בארקוקסיה (במינון של 60 או 90 מ"ג ליום) או ב- וולטרן ((diclofenac (במינון של 150 מ"ג ליום), באוכלוסיית חולי דלקות מפרקים (אוסתיאוארתריטיס (OA) וראומטואיד ארתריטיס (RA)). Diclofenac הינה התרופה האנטי דלקתית הלא-סטרואידית (NSAID) המסורתית הנרשמת ביותר בעולם. ההערכה היא כי אחד מכל שבעה אנשים סובל מדלקת מפרקים, הגורם מספר אחד למוגבלות בתנועה ובתפקוד אצל מבוגרים.

ארקוקסיה היא תרופה מתוצרת MSD המתווה להקלה בסימפטומים של אוסטיאוארטרטיס, ראומטואיד ארטריטיס והכאבים והסימפטומים של גאוט אקוטי. ארקוקסיה זמינה כיום ב- 62 מדינות באירופה, אמריקה הלטינית, אסיה, המזרח התיכון ואפריקה, ובכלל זה בישראל.למאגר מידע חינם לחצו
 
 
 
 
 
 

************************************************************************************************

מחקר קליני נרחב הראה ששיעור האירועים הטרומבוטיים הקרדיו-וסקולאריים (CV) בשימוש בתרופה ארקוקסיה™ (אתוריקוקסיב) של חברת מרק שארפ ודוהם ((MSDהיה דומה לזה שלוולטרן (דיקלופנק), תרופה ותיקה נוגדת-דלקת לא-סטרואידית (NSAID) הנרשמת ביותר בעולם.

המחקר הראה שלארקוקסיה היו פחות תופעות לוואי במערכת העיכול העליונה (התנקבויות, חסימות,כיבים ודימומים) באופן מובהק סטטיסטי בהשוואה לוולטרן (דיקלופנק).

ווייט האוס, ניו-ג'רסי, ארה"ב, 13 בנובמבר, 2006 – חברת& Co., Inc.MERCKהודיעה היום שיוצגו תוצאות המחקר הגדול והארוך ביותר שאי פעם נערך בתחום דלקות המפרקים, תוכניתMEDAL(ראשי תיבות אנגליים של "טיפול ארוך טווח בארתריטיס באמצעות Etoricoxibו- (Diclofenac, המעידות כי שיעור האירועים הטרומבוטיים הקרדיו-וסקולאריים (CV) המאושרים שדווחו בעת שימוש בתרופה ארקוקסיה (ARCOXIA), המעכבת באופן סלקטיבי את האנזים COX-2, היה דומה לזה של וולטרן (diclofenac) – תרופה נוגדת-דלקת לא-סטרואידית מהדור הישן(NSAID) הנרשמת ביותר בעולם.

הנתונים הראשוניים מתוכנית MEDALיוצגו היום בשלושה פורומים מדעיים: במפגש חדשותי במסגרת המפגשים המדעיים בכנס של איגוד הלב האמריקאי 2006 (AHA), בפוסטר חדשותי בכנס של איגוד הראומטולוגיה האמריקאי 2006 (ACR), ובמהדורה האינטרנטית של העיתון The Lancet.

בניתוח נקודת הסיום הראשונית שנקבעה למחקר, ניתוח מסוג [1]per-protocol, הסיכון היחסי לאירועים טרומבוטיים קרדיו-וסקולאריים מאושרים, בהשוואה בין ארקוקסיה ל- diclofenac, היה 0.95 (95% CI: 0.81 ו- 1.11). בתוכנית MEDAL, שיעור תופעות הלוואי הקליניות המאושרות במערכת העיכול העליונה שכללו התנקבויות, כיבים, דימומים וחסימות, היה נמוך יותר באופן מובהק עם ארקוקסיה (0.67 ל- 100 שנות חולה, 95% CI: 0.57, 0.77) בהשוואה לדיקלופנק (0.97 ל-100 שנות חולה, 95% CI: 0.85, 1.10). לא היה הבדל משמעותי בשיעור תופעות לוואי מסובכות מוכחות במערכת העיכול העליונה כולל התנקבויות, ,חסימות ודימומים משמעותיים בין ארקוקסיה לדיקלופנק (0.30 לעומת 0.32 ל – 100 שנות חולה).

"תיכננו את תוכנית MEDALעל מנת להעריך את הבטיחות הקרדיו-ווסקולרית היחסית של שתי תרופות לטיפול בדלקות מפרקים במגוון רחב של חולים כדי לדמות את האוכלוסיה הכוללת של חולים הסובלים מדלקות מפרקים," אומר דר' קריסטופר קאנון, י"ור ועדת ההכוונה של MEDALורופא קרדיולוג בקבוצת TIMIבבית החולים Brigham & Women'sבארה"ב. "התוצאות של תוכנית MEDALחשובות כי הן מראות שארקוקסיה ווולטרן היו דומים מבחינת אירועים טרומבוטיים קרדיווסקולאריים.

"עד כה לא היו לנו מחקרים קליניים ארוכי טווח שבחנו את הבטיחות הקרדיווסקולארית של תרופות נוגדות דלקת לא-סטרואידליות מהדור הישן (NSAID's) בהשוואה לתרופות מהדור החדש מסוג מעכבי COX-2סלקטיביים" , אומר פרופ' טורי קביאן, מנהל המחלקה לראומטולוגיה בבית חולים דיאקונג'מטף אוסלו, נורבגיה. "עכשיו יש לנו נתוני בטיחות קרדיווסקולארית שימושיים המשווים בין ארקוקסיה, מעכב COX-2סלקטיבי, ווולטרן, NSAIDמהדור הישן, שיעזרו ליידע ולהנחות רופאים. בנוסף, חשוב לציין ששתי התרופות הללו הוכחו כיעילות בהקלת כאב בחולים הסובלים מדלקות מפרקים".

תוכנית MEDALהתבצעה ב – 1380 מרכזים ב – 46 מדינות בעולם.תכנית ה- MEDALתוכננה באופן פרוספקטיבי כתוכנית קלינית המשלבת נתוני בטיחות טרומבוטיים קרדיווסקולאריים של שלושה מחקרים: ה- MEDAL(הגדול ביותר) ה- EDGEוה- EDGE II. תוכנית MEDALהינה המחקר היחיד בתחום דלקות המפרקים (ארטריטיס) אשר תוכנן תוך הגדרת הבטיחות הטרומבוטית קרדיווסקולארית כנקודת הסיום הראשונית שלו, והוא מהווה את ההערכה הקלינית הנרחבת ביותר של מידע קרדיו-ווסקולרי עם תרופה מקבוצת מעכבי COX-2הסלקטיביים בהשוואה לתרופה אנטי דלקתית, לא-סטרואידית (NSAID) מהדור הישן.

כמטרתו העיקרית, מחקר ה- MEDALתוכנן על מנת לבצע ניתוח סטטיסטי מסוג "non-inferiority" ("לא יהיה גרוע מ") של אירועים טרומבוטיים (יוצרי קריש דם) קרדיו-וסקולריים מאושרים בעקבות טיפול יום-יומי בארקוקסיה (במינון 60 או 90 מ"ג ליום) או ב- diclofenac(במינון 150 מ"ג ליום), באוכלוסיית חולים הסובלים מדלקת מפרקים (אוסטיאוארתריטיס, OA) ודלקת מפרקים שגרונית (ראומטואיד ארתריטיס, RA). המטרה לא הייתה לבחון סיכון אבסולוטי מכיוון שאז היה צורך בהשתתפות קבוצת פלצבו (טיפול דמה) – מה שנחשב כחסר אתיות במחקר ארוך טווח בקרב חולים הסובלים מדלקת מפרקים.

המחקר כלל חולים הסובלים מדלקת מפרקים (OA) או דלקת מפרקים שיגרונית RA)) בגילאי 50 ומעלה, אם אובחנו קלינית כסובלים מדלקת מפרקים (OA) בברך, ירך, יד או עמוד שדרה, או אבחנה קלינית של דלקת מפרקים שגרונית (RA) שעונה לפחות על 4 מתוך 7 הקריטריונים של האיגוד האמריקאי לראומטולוגיה משנת 1987, ואשר לפי דעת החוקר יזדקקולטיפול כרוניבתרופה מקבוצת ה – NSAIDS. חולים אלו לא היו מתאימים לקבל טיפול בפרצטמול כטיפול קו ראשון לנוכח חומרת מצבם. חולים שעברו התקף לב,ניתוח מעקפיםאו PTCAלפחות שישה חודשים לפני תחילת המחקר הורשו להשתתף. מתוך 34,701 החולים שהשתתפו, 35% נטלו אספירין במינון נמוך ו – 50% נטלו תכשיר לשמירה על מערכת העיכול. הזמן הממוצע שכל חולה במחקר טופל היה 18 חודשים. אישור חיצוני בלתי תלוי של תוצאות תוכנית ה – MEDALהמתפרסמות היום, ניתן ע"י Frontier Science Foundation of Madison, WI, USA

ממצאי בטיחות טרומבוטיים קרדיו-ווסקולריים

תוצאות תוכנית MEDALמצביעות על שיעור דומה של אירועים טרומבוטיים קרדיו-ווסקולריים מאושרים בין ארקוקסיהודיקלופנק. התוצאות הראשוניות מובאות במונחי סיכון יחסי – היחס בסיכון בטפול אחד בהשוואה לטיפול אחר. המונח "סיכון יחסי" עוזר לנו להבין כמה קרובים האירועים בשני הטיפולים. כאשר שכיחות האירועים זהה, הסיכון היחסי שווה 1.0.

בניתוח נקודת הסיום הראשונית שנקבעה למחקר, ניתוח מסוג [2]per-protocolהסיכון היחסי לאירועים טרומבוטיים קרדיו-וסקולאריים מאושרים, בהשוואה בין ארקוקסיה ל- diclofenac, עומד על 0.95 (95%, CI: 0.81 ו- 1.11 ). מבין 34,701 המטפולים שנכללו בתכנית MEDAL, 17,412 נטלו ארקוקסיה ו- 17,289 נטלו דיקלופנק. בניתוח העיקרי, 320 מטופלים אשר נטלו ארקוקסיה (1.24 אירועים ל100 שנות טיפול) ו-323 מטופלים בדיקלופנק (1.30 אירועים ל100 שנות טיפול) חוו אירועים קרדיו-וסקולריים וכך למעשה נענה הקריטריון של "אינו נחות". בניתוח מסוג [3]Intent to treat, הסיכון היחסי של אירועים , טרומבוטיים קרדיו-וסקולאריים מאושרים, בהשוואה בין ארקוקסיה ל- diclofenac, עומד על 0.95 (95%, CI: 0.81 ו- 1.11 ) מאושרים בין ארקוקסיהודיקלופנק היה 1.05 (95%, CI: 0.93 ו- 1.19 בהתאמה), ובאופן עקבי עם הניתוח הראשוני שנעשה per-protocol.

ניתוחים מאשרים של תוצאות נקודת הסיום הראשונית שנקבעה למחקר, כולל תוצאות ניתוח אירועים אינדיבידואליים המרכיבים את נקודת הסיום הראשונית המשולבת ונקודות סיום קרדיו-וסקולריים שניוניות אחרות, היו עקביים עם תוצאות נקודת הסיום הראשונית. הסיכון היחסי ל ארקוקסיה מול דיקלופנק למגוון אירועים טרומבוטיים קרדיו-וקסקולריים (קרדיאלים, cerebrovascula, פריפריאליים), אשר היו חלק מנקודת הסיום המשולבת לא הראו עדות להבדל בין קבוצות הטיפול. האירוע הטרומבוטי קרדיו-וסקולרי השכיח ביותר היה התקף לב עם שיעור של 0.43 למאה שנות טיפול בארקוקסיהלעומת 0.49 למאה שנות חיים בדיקלופנק (קטלני ולא קטלני) בניתוח העיקרי. בדומה, אירועים טרומבוטיים קרדיו-וסקולריים קטלניםהתרחשו בשיעורשל 0.17 למאה שנותטיפול בשתי קבוצות הטיפול. הסיכון היחסי לנקודות הסיום השניוניות של arterial CV events and APTC (Antiplatelet Trialists’ Collaboration)היו 0.96 בשתי הקבוצות, בדומה לנקודת הסיום הראשונית.

בנוסף, הסיכון היחסי של אירועים טרומבוטיים קרדיו וסקולריים עם ארקוקסיהלעומת דיקלופנק לא היה שונה בניתוח תתי-קבוצות אשר נבחנו, ובכללם מטופלים עם דרגות סיכון קרדיו-וסקולריות שונות במינונים שונים של ארקוקסיה (60מ"ג ו90מ"ג) או לפי מחלה (אוסטיאוארתריטיס וראומטואיד ארתריטיס)

נתוני התמותה מכל סיבה שהיא היו 0.48 ו 0.50 למאה שנות טיפול ב ארקוקסיהודיקלופנק בניתוח ממצאים אשר כלל את כל המטופלים בתרופת המחקר או בתוך 14 יום מהפסקת הטיפול בתרופת המחקר.[4]

נתונים לגבי ממצאי בטיחות גסטרו-אינטסטינלים (GI)

בתכנית MEDAL, השיעור של אירועי מאושרים במערכת העיכול העליונה הכוללים perforations, ulcers, bleeding and obstructions, היו נמוכים משמעותית עם ארקוקסיה (0.67 למאה שנות טיפול, 95% CI:0.57, 0.77) לעומת דיקלופנק (0.97 למאה שנות טיפול, 95% CI:0.85, 1.10). הסיכון היחסי של אירועי מאושרים במערכת העיכול העליונה בין ארקוקסיה לדיקלפונק היה 0.69 (95% CI: 0.57, 0.83). ראוי לציין כי התוצאה הושגה עם 50% מהמטופלים בתוכנית MEDAL אשר נטלו חומרים המגינים על המערכת העיכול (בעיקר proton pump inhibitors) ו35% אשר נטלו מינון נמוך של אספירין. עם זאת, לא היה כל הבדל משמעותי באירועים מאושרים מסובכים של מערכת העיכול העליונה אשר כללו perforations, obstructions and significant bleedingבין ארקוקסיה ודיקלופנק (0.30 מול 0.32 למאה שנות טיפול בהתאמה).

נתוני בטיחות אחרים

במחקר MEDAL, המרכיב הגדול ביותר בתוכנית MEDAL, שכיחות הפסקות טיפול כתוצאה מאירועים הקשורים ליתר לחץ דם היה פחות משלושה אחוז לכל קבוצת טיפול. עם זאת, ארקוקסיה 60 מ"ג ו 90 מ"ג הדגימו שכיחות גבוהה יותר (משמעותית סטטיסטית) של הפסקות טיפול כתוצאה מיל"ד לעומת דיקלופנק. בחולי OAאשר חולקו באופן שרירותי בין ארקוקסיה 60 מ"ג לבין דיקולפנק, 146 מתוך 6,769 מטפולים שנטלוארקוקסיה(2.16%) הפסיקו את הטיפול כתוצאה מתופעות לוואי הקשורות ליתר לחץ דם בהשוואה ל 109 מתוך 6,700 מטופלים אשר נטלו דיקלופנק (1.63%). בחולי אוסתיאוארטריטיס אשר חולקו שרירותית בין ארקוקסיה 90 מ"ג ודיקלופנק, 55 מתך 2,171 חולים אשר נטלו ארקוקסיה (2.53%) הפסיקו את הטיפול כתוצאה מתופעות לוואי הקשורות ליתר לחץ דם בהשוואה ל 24 מתוך 2,162 אשר נטלו דיקלופנק (1.11%). בחולי ראומטואיד ארטריטיס אשר חולקו שרירותית בין ארקוקסיה 90 מ"ג לדיקלופנק, 69 מתוך 2,841 חולים הנוטלים ארקוקסיה (2.43%) הפסיקו את הטיפול כתוצאה מתופעות לוואי הקשורות ליתר לחץ דם, בהשוואה ל46 מתוך 2,855 (1.61) בחולים הנוטלים דיקלופנק.

היארעותשל אי-ספיקת לב ]congestive heart failure (CHF)] היתה נמוכה בשתי קבוצות החולים אשר נטלו ארקוקסיה ודיקלופנק. מספר גבוה יותר נומרית של היארעות CHFבהשוואה לדיקלופנק נצפה רק במינון 90 מ"ג של ארקוקסיה ולא במינון ה 60 מ"ג. בפירוט, 15 מתוך 2,171 חולי OAשנטלו ארקוקסיה 90 מ"ג (0.69%) חוו CHFבהשוואה ל 7 מתוך 2,162 חולים אשר נטלו דיקלופנק (0.32%). בנוסף, 18 מתוך 2,841 חולי RAאשר נטלו ארקוקסיה 90 מ"ג (0.63%) חוו CHFבהשוואה לתשע מתוך 2855 חולי RAאשר נטלו דיקלופנק (0.32%). לחולים במחקר אשר נטלו ארקוקסיה 60 מ"ג, 19 מתוך 6,769 חולי OA,(0.28%) חוו CHFבהשוואה ל 14 מתוך 6,700 חולי OAאשר נטלו דיקלופנק (0.21%).

שכיחות הפסקות הטיפול כתוצאה מבצקת היה גבוהה באופן משמעותי רק לגבי ארקוקסיה 90 מ"ג בהשוואה לדיקלופנק, ולא לגבי מינון ה 60 מ"ג. במחקר MEDAL, 41 מוך 2171 חולי OAאשר נטלו ארקוקסיה 90 מ"ג (1.89%) הפסיקו את הטיפול כתוצאה מתופעות לוואי הקשורות לבצקת בהשוואה ל 17 מתוך 2162 חולי OAאשר נטלו דיקלופנק (0.79%). יתרה מכך, 28 מתוך 2841 חולי RA אשר נטלו ארקוקסיה 90 מ"ג (0.99%) הפסיקו את הטיפול כתוצאה מתופעות לוואי הקשורות לבצקת בהשוואה ל 16 מתוך 2855 חולי RAאשר נטלו דיקלופנק (0.56%). עבור אותם חולים במחקר אשר נטלו ארקוקסיה 60 מ"ג, 56 מתוך 6769 חולי OA(0.83%) הפסיקו את הטיפול כתוצאה מתופעות לוואי הקשורות בבצקת לעומת 49 מתוך 6700 חולי OAאשר נטלו דיקלופנק (0.73%).

התוצאות לגבי יתר לחץ דם, בצקת ו CHFבמחקרי EDGEו EDGE IIתאמו את התוצאות ממחקר MEDAL.

נתונים על דלקות מפרקים

הקלה על כאב היא מטרה חשובה בטיפול בדלקת מפרקים.מחלות מפרקים פוגעות במאות מיליוני מטופלים בעולם, גורמות לכאב ולמוגבלות ומובילות להשלכות כבדות על המשפחה והאוכלוסייה בכלל. לפי הערכה, 1 מכל 5 מבוגרים סובלים מצורה כלשהיא של דלקת מפרקים. באירופה בלבד מעל 103 מיליון איש סובלים מדלקות מפרקים.

ארקוקסיה

ארקוקסיה היא תרופה שפותחה ע"י Sharp & DohmeMerckלטיפול בדלקות מפרקים וכאבים, המעכבת סלקטיבית את אנזים ה- COX-2. ארקוקסיה נמצאת בתהליכי אישור ב- FDAמאז הגשת הרישום המקורית בדצמבר 2003. ארקוקסיה זמינה כיום ב- 62 מדינות באירופה, אמריקה הלטינית, אסיה, המזרח התיכון ואפריקה, ובכלל זה בישראל. הנתונים מתוכנית MEDALהוגשו ל – FDAהאמריקאי, לרשות הרגולטורית האירופאית, ולרשויות רגולטוריות במדינות אחרות בעולם היכן שארקוקסיה זמין או בתהליכי רישום.למאגר המידע חינם לחצו [1] In the per-protocol analysis, only those events that occur in patients while they are on study treatment or within 14 days thereafter are analyzed: patients who took study medication less than 75 percent or took non-study NSAIDs more than 10 percent of time while on study medication were excluded from the analysis (approximately four percent of total MEDAL Program population).

[2] In the per-protocol analysis, only those events that occur in patients while they are on study treatment or within 14 days thereafterare analyzed: patients who took study medication less than 75 percent or took non-study NSAIDs more than 10 percent of time while on study medication were excluded from the analysis (approximately four percent of total MEDAL Program population).

3In an intent-to-treat analysis (to end of studies), patients are followed to the end of their respective study, no matter when they stopped study medication and no matter what other medications they took after stopping their study medication, and those events which occur are analyzed

באדיבות: האתר להיות בריא
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות