בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וכלכלה

סיוע משפטי - זכאות לייעוץ משפטי חינם

בישראל ניתן יעוץ משפטי חינם על ידי מספר גופים. בראשם, עומדים משרד המשפטים ולשכת עורכי הדין. לצידם פועלים ארגונים ועמותות המעניקים ייעוץ משפטי ללא תשלום.

האם כל אדם זכאי לקבלת ייעוץ משפטי חינם? התשובה לשאלה זו בנויה משני חלקים. על מנת לקבל יעוץ משפטי חינם מגוף ממלכתי, יש לעמוד בתנאי סף מסוימים. אולם, ניתן לקבל יעוץ משפטי ללא תשלום מעמותות שונות אשר אינן מציבות לרוב תנאי קבלה.

באשר לגופים הממלכתיים, ניתן לומר כי הזכאות לקבלת ייעוץ משפטי ללא תשלום תלויה בעיקר בשני מרכיבים. המרכיב הראשון הוא המצב הכלכלי והמרכיב השני הוא סיכויי הצלחת התביעה או חומרת העבירה.

מהו מצבו של הייעוץ המשפטי בארץ והאם די בכך בכדי להעניק שוויון הזדמנויות?

יעוץ משפטי – גופים ממלכתיים

משרד המשפטים הוא אחד מן הגופים המרכזיים המעניק יעוץ משפטי ללא תשלום למעוטי יכולת. ניתן לקבל ייעוץ משפטי הן בפן האזרחי והן בפן הפלילי. האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים הוא האחראי על מתן יעוץ משפטי בתחום האזרחי. הסנגוריה הציבורית מופקדת על הסיוע המשפטי בתחום הפלילי.

גוף ממלכתי נוסף המעניק יעוץ משפטי הוא לשכת עורכי הדין. זו מפעילה את תוכנית "שכר מצווה" המעניקה יעוץ משפטי בתחום האזרחי ללא תשלום.

הזכאות לסיוע משני גופים אלו מותנית בראש ובראשונה במצבו הכלכלי של הפונה. לפיכך, פונה אשר יכול לשכור את שירותיו של עורך דין, לא יוכל לקבל סיוע משפטי בחינם.

פרמטר שני בו יש לעמוד על מנת לקבל יעוץ משפטי בחינם הוא סיכויי הצלחת התביעה כאשר מדובר בהליך אזרחי וחומרת העבירה כאשר מדובר בהליך פלילי.

כאשר אדם זקוק לקבלת ייעוץ משפטי אך אינו עומד בתנאים שהציבו הגופים הממלכתיים, באפשרותו לפנות אל עמותות וארגונים אחרים המעניקים יעוץ משפטי לאלו אשר אינם זכאים לקבלת סיוע מן הגופים הממלכתיים.

קבלת ייעוץ משפטי - עמותות

לאור הפערים הכלכליים האדירים הקיימים בישראל, מספרם של אלו הזקוקים לקבלת ייעוץ משפטי חינם, הוא רב. נכון למציאות הקיימת כיום, הגופים הממלכתיים אינם יכולים להעניק סיוע משפטי לכל אדם קשה יום והם מציבים קריטריונים מסוימים מאוד המנפים רבים אל מחוץ לזכאות.

למותר לציין כי זהו אינו מצב ראוי אולם, למרבה המזל, סירוב לקבלת ייעוץ משפטי מגוף ממלכתי אינה סוף הדרך עבור הפונה. בישראל פועלות עמותות שונות המעניקות ייעוץ משפטי לאזרחים אשר לא עמוד בתנאי הגופים הממלכתיים למשל:

1. עמותת "ידיד" : העמותה מעניקה ייעוץ משפטי ללא תשלום בתחומים אזרחיים שונים כגון דיור, הוצאה לפועל, ענייני צרכנות ועוד. העמותה פועלת גם במישור הסוציאלי למען צמצום הפערים החברתיים בישראל. הזכאות לקבלת ייעוץ משפטי דרך עמותה נתונה לכל אדם המצוי במצוקה ואין קריטריונים מיוחדים כמו מצב כלכלי.

2. "העמותה הישראלית לסיוע משפטי" : עמותה זו מעניקה יעוץ משפטי ראשוני חינם בתחום דיני המשפחה והיא אינה כוללת תנאי זכאות לשם קבלת ייעוץ משפטי.

3. "יד ריבה" – ייעוץ משפטי ללא תשלום לציבור הקשישים בישראל. היות שפעילות העמותה נועדה לקשישים, קהל היעד של עמותה זו הוא בני 60 ומעלה ובני משפחותיהם.

4. אתר הפורומים המשפטיים - גם הוא מציג סוג של תחליף ליעוץ משפטי, אמנם לא יעוץ משפטי כמוגדר בחוק, ואי אפשר להסתמך על תשובות הניתנות במסגרת פורומים משפטיים, אבל ניתן לקבל מראה דרך, סוג של כיוון כדי להבין היכן עומדים הדברים.

ייעוץ משפטי בישראל - לאן?

בישראל, ניתן לקבל יעוץ משפטי ללא תשלום על ידי מספר רב של גופים. בין אם המדובר בגוף ממלכתי ובין אם המדובר בעמותה, אפשר לומר כי לאזרחי ישראל הזקוקים לקבלת יעוץ משפטי, יש לאן לפנות. אולם, נשאלת השאלה האם יש בכך די.

למדינת ישראל יש חובה לפעול לצמצום הפערים שנוצרו בה על מנת שיתקיים שוויון הזדמנויות מלא עבור כל האזרחים. כאשר אנו מדברים על ייעוץ משפטי, ראוי שכל אזרח במדינה יוכל לשכור את שירותיו של עורך דין, על פי בחירתו ולא יהיה תלוי בקבלת יעוץ משפטי על ידי גורמים שונים.

כמו כן, יש להסתכל קדימה אל דור העתיד ולפעול בתחום החינוך. יש ליזום תוכניות של חינוך משפטי אשר יעודד אזרחות טובה, חשיבה נכונה והבנה עד כמה הייעוץ המשפטי חשוב לכל אדם.

הזכאות לקבלת יעוץ משפטי חינם בישראל מתחלקת לשניים. קבלת יעוץ משפטי על ידי גורמים ממלכתיים כמו משרד המשפטים, תלויה בעמידה בקריטריונים שונים כגון מצב כלכלי. לעומת זאת, קבלת ייעוץ משפטי חינם על ידי עמותות שונות בפועלות בארץ, אינה תלויה לרוב בעמידה בתנאים מקדימים. האפשרות לקבלת ייעוץ משפטי חינם, אין בה בכדי לצמצם את הפערים החברתיים- כלכליים בישראל ויש לנקוט בצעדים שונים לצמצום הפערים.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות
 
  תגובות  
  ייעוץ משפטי חינם
מלי נחמיה   - ‏09/‏01/‏2015 22:10 
1.
  זכאות לייעוץ משפטי חינם
שושי   - ‏09/‏01/‏2015 22:11 
2.
  ייעוץ משפטי חינם
ליאורה   - ‏09/‏01/‏2015 22:32 
3.
  ייעוץ משפטי חינם
גידי מזרחי   - ‏09/‏01/‏2015 22:36 
4.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות