בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וכלכלה

המשבר הפנסיוני העולמי,פגע בתוכניות הפנסיה.

המשבר הכלכלי של 2008 גרם לקריסת בנקים, לפיטורי מאות אלפים ולאיבוד חסכונות הפנסיה של אנשים ברחבי העולם.
למשבר הפנסיוני שלושה היבטים:

מדינות מקצצות בהטבות הפנסיה ומעלות את גיל הפרישה. מדינות אלה מתבוססות בחובות בשל הוצאות גדולות מדי בעשור האחרון ומחזיקות בגירעון שנגרר כמה שנים. כעת הן חוות אסונות דמוגרפיים, כשפנסיונרים חיים יותר זמן ומשמעות שיעורי הילודה הנמוכים היא פחות כוח עבודה שיממן אותם. חברות מבטלות תוכניות פנסיה מסורתיות שעלו פחות לעובדים אך הבטיחו משכורת חודשית בשעה שיפרשו, כזו שיכולה הייתה לקיים אותם. אזרחים פרטיים שלא חסכו מספיק לפני המשבר הכלכלי ורוב חסכונותיהם נעלמו עם פגיעתו.
מיקיו פוקושימה, בן 52 מטוקיו, הוא אחד מאלה שעומדים בפני פרישה המלווה בחוסר ודאות. פוקושימה, שעובד בחברת השקעות פרטית, חושש שאחרי גיל 70 יהיה עליו לעבור למקום מגורים זול יותר, אולי למלזיה, משום ששם יוכל להתקיים מחסכונותיו ומהפנסיה שלו המסתכמת ב-10,000 דולר בשנה. "אם אישאר ביפן", הוא אומר, "לא אוכל לנסוע לאף מקום".

עובדים כמו פוקושימה, שעבדו במגזר הפרטי, חוששים יותר מהעתיד הפנסיוני שלהם בניגוד לעובדים אחרים במשק, שקיבלו פנסיות נדיבות מתאגידים ומהטבות ממשלתיות שטרם קוצצו. ז'אן פייר ביגנד (66) פרש באחד בספטמבר וזכה לכל ההטבות של מערכת הפרישה שצרפת מציעה. ביגנד מתגורר באזור הכפרי שליד העיר רואן שבנורמנדי ויש לו בית נוסף בפרובנס. לאחרונה הוא חזר מחופשה באי אולרון שלחופי האוקיינוס האטלנטי והוא מתכנן טיול בן חמישה ימים לגוואדלופ. "טיולים הם ההוצאה הגדולה ביותר שלנו", אמר.

ברוצ'סטר שבמינסוטה, איליין קייס (58), ובעלה ביל ויקטור (61), פרשו לפנסיה כשהיו בני 56 אחרי קריירת בת שלושה עשורים ב-IBM. הם מחזיקים בפנסיות של החברה ויקבלו דמי ביטוח בשנים הקרובות. הם אוהבים מאוד לטייל וויקטור טיפס בשנה שעברה על הר הקילימנג'רו. השניים השתתפו גם בשיט תענוגות טרנס-אטלנטי ומתכננים טיול לפרו. "אנחנו נהנים מפרק ב' של החיים שלנו", אומרת קייס.

תוחלת החיים עולה, שיעור הילודה יורד

בתחילת שנות ה-2000 הביטו ממשלות וחברות על שיעורי התמותה ושיעורי הילודה והגיעו למסקנה שלא יצליחו לשלם עבור הפנסיות שהבטיחו. אנשים חיים יותר זמן: האדם הממוצע בכל 30 מדינות ה-OECD חי בממוצע 19 שנים לאחר שיצא מפנסיה. מדובר בעלייה של 13 שנים בהשוואה ל-1958, אז מדינות רבות החלו בתוכניות פנסיות נדיבות.

לפי נתוני ה-OECD, גיל הפרישה הממוצע צריך לעלות ל-66 או ל-67 מ-63 כדי "לשלוט על עלויות הפנסיה". בנוסף, שיעורי הילודה הולכים ויורדים. האוכלוסייה מזדקנת במהירות ושיעורם הגבוה של אזרחים מבוגרים מקשה על המדינות לכלכל את תוכניות הפנסיה משום שיש פחות עובדים צעירים שישלמו את המסים למימונן.

בישראל תוחלת החיים הממוצעת היא מהגבוהות בעולם ועומדת על 81.76. תוחלת החיים בשנת 2012 הייתה 79.9 שנים בקרב גברים ו-83.6 שנים בקרב נשים, כך שגבר חי בממוצע כ-13 שנים לאחר שיצא לפנסיה ואילו אישה חיה קרוב ל-20 שנה לאחר גיל הפרישה. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל שפורסמו בספטמבר, עולה כי תוחלת החיים של הישראלים עלתה ב-35 השנים האחרונות ב-8.7 שנים בקרב גברים וב-8.9 שנים בקרב נשים.

 אבל לפי הלמ"ס צפויה תוחלת החיים לעלות גם בעשורים הקרובים. בלמ"ס צופים כי ב-2035, אז יצאו לפנסיה - אם לא יהיה שינוי בחוק - הגברים שנולדו ב-1968 והנשים שנולדו ב-1973, תגיע תוחלת החיים ל-89.5 בקרב נשים ול-84.8 בקרב גברים בישראל. מתוך קבוצת בני 65 ומעלה הגידול המשמעותי יירשם בקרב המבוגרים ביותר, בני 90 ומעלה - גידול של 220%. מספרם יגדל ל-106 אלף איש בסוף 2035, לעומת 33 אלף בסוף 2010 והם יהוו אחוז אחד מכלל אוכלוסיית ישראל, לעומת 0.6% בסוף 2010.

 

בישראל, עובדים אחרי גיל הפרישה

יחד עם תוחלת החיים שמטפסת ועולה, מבוגרים רבים בישראל מוצאים את עצמם בגיל הפרישה הקבוע בחוק (67 לגברים ו-62 לנשים - עם מתן אפשרות הארכה ל-67) עם קצבאות ופנסיות קטנות מדי, שלא מאפשרות להם לכלכל את עצמם. מחקר של מרכז טאוב העלה כי שיעור האנשים העובדים בגילאי 55 עד 74 טיפס משמעותית במהלך השנים 2001-2011, כיוון שהביטוח הלאומי והמערכות הפנסיוניות אינם ערוכים להתמודד עם הגידול החד הצפוי בשיעור האוכלוסייה המבוגרת ולא מספקים מענה הולם. בינתיים, מתכננים במשרד האוצר להעלות את גיל הפרישה ל-70.

כתבות נוספות:
 
 
 

תיירות

מתכונים

מיסטיקה

בריאות

 

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  הביטוח הלאומי
מלי   - ‏30/‏12/‏2013 13:22 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות