בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
אלרגיה

האתגר המיידי לנוכח ההחמצה המבצעית
21.08.06
אמנם בסיבוב קרבות זה החמיצה ישראל, למרבה האכזבה, את ההזדמנות להשיג הרתעה שהדיה היו מחלחלים לשחקנים במעגל הרחוק של האיום, אולם סיבוב נוסף הוא שאלה של זמן ועל ישראל לשנס מותניים, כדי להגיע למרב המוכנות, הנחישות והמעוף. רפי בוכניק, באדיבות: אומדיה

החוקר הצבאי האמריקני, קולונל הארי סאמרס, שהתפרסם בזכות מחקריו על מלחמת וייטנאם, מצטט בספרו "אודות האסטרטגיה", דיאלוג בין קצין אמריקני לבין בן שיחו הצפון וייטנאמי: "אתה יודע", אומר האמריקני, "מעולם לא הבסתם אותנו בשדה הקרב". "ייתכן שכך הדבר", עונה הווייטנאמי, "אולם זה לא ממש רלבנטי".

כתבות נוספות

מתוך ים המילים התסכולים, הטרוניות וניצני המחאה, מזדקרת לעין תחושת החמצה, בבחינת פספוס ההרמה להנחתה שהייתה עשויה להיות בהישג ידינו. אכן, בסיבוב קרבות זה ישראל החמיצה, למרבה האכזבה ותוך גילוי שלומיאליות מערכתית קשה לעיכול, את ההזדמנות להשיג הרתעה שהדיה היו מחלחלים אף לשחקנים במעגל הרחוק של האיום.

האופוריה בשורות החיזבאללה, המחוללת תעצומות נפש גם בעולם הערבי והאסלאמי ומטפחת את מיתוס חסן נסראללה בדמות יורשו של צלאח א-דין, עומדת ביחס הפוך לאווירת הנכאים בישראל המאיימת להצית כל חלקה טובה. צה"ל לא נוצח במערכה, אולם בתודעת היריב הוטמע רושם של ניצחון חסר תקדים על הצבא החזק במזרח התיכון, על כל המשתמע מכך.

בקרב הצמרת הביטחונית בישראל שולטת גישה של פסימיות בלתי מוסתרת באשר להערכת המציאות ההולכת ומתרקמת בשטח בעקבות הפסקת האש, פרימת התפרים הגסים של החלטת האו"ם 1701 ובעיקר הסימנים לדעיכתו של מנגנון יוניפי"ל "המשודרג" בעודו באיבו. יתר על כן, איש לא מופתע מהגישה המתבטלת של צבא לבנון במהלכיו מול חיזבאללה וחרף הפגנת הנוכחות נהיר לכל, מיהו בעל הבית האמיתי בדרום לבנון.

סיבוב נוסף הוא אפוא במידה רבה רק שאלה של זמן; כאשר האוויר נפיץ ורווי אדי דלק, ההיתכנות להידרדרות מתוך תקרית מקומית או אי-הבנה בשטח גבוהה ביותר. על פני הדברים נראה כי לחיזבאללה היה עדיף פסק זמן משמעותי כדי לחדש מלאים ולרענן את מערך הלוחמים בשל השחיקה במערכים שלו, אולם כאמור, אופציית ההתלקחות היא אימננטית כמעט.

בנתונים אלה, ועל אחת כמה וכמה נוכח מחדלי הלחימה בסבב שזה אך הסתיים, נתבעת ישראל לשינוס מותניים, למרב המוכנות, הנחישות והמעוף באופן שיהיה ביכולתה הפעם "לספק את הסחורה". איש לא יחלוק על גודל האתגר מולו ניצבת המדינה בשעה זו ועל כן מן ההיגיון להשהות כל עיסוק בהקמתה של ועדת חקירה ממלכתית בהקשר לכשלי מבצע "שינוי כיוון", אסור לנו "לאבד את הצפון".

מן הדין כי לפחות קברניטי הצבא יהיו נתונים, ראשם ורובם במשימות ייעודיות האמורות לקדם את פני הרעה, להבדיל מעיסוק בהגנה על שמם הטוב. מנגד, נעלה מכל ספק ההכרח בטיפול ללא דיחוי, בליקויים שצפו על פני השטח במהלך המבצע, ללא קשר להמלצות ועדה כזו או אחרת.

שדה הקרב העתידי

מאז ראשית הלחימה מוטחת ביקורת נוקבת כלפי מעצבי תורת ה"שולטנות האווירית" ש"הופללה" כמקור העיקרי לקוצר ידו של צה"ל בלחימה מול איום החיזבאללה. הטענה כי דוקטרינה זו אינה ישימה לזירת המערכה בדרום לבנון, העצימה פולמוס ותיק ורווי אמוציות בתוככי המערכת הצבאית, שהעיב על היכולת להציג מתווה פעולה סדור בכל הקשור להתנעת מהלך קרקעי משולב, שהיה מאפשר את הגשמת יעדי המבצע.

דוקטרינת "Air Alone" הינה הביטוי המערכתי העיקרי למושג "שדה הקרב העתידי", שצה"ל כמו גם צבאות מתקדמים אחרים נטו לאמץ כהטמעה של לקחי מלחמות בעשור האחרון. ברם, מרכיבי האיום בזירה הלבנונית התאפיינו יותר כמתייחסים לעולם מושגים אחר, מסורתי בעיקרו, שביטוייו הבולטים הם שילוב מושכל של לוחמת גרילה והתבצרות בחזית במקביל להפעלת דוקטרינת התשה רקטית מהקו השני כלפי העורף האזרחי בישראל.

פתרון הרמטי לאיום הרקטות

יהיה זה משגה ליצור עתה היפוך יוצרות חשיבתי באופן שיגמד את משקלו של המימד האווירי במערכה; אדרבא, שדה המערכה בדרום לבנון מייצג סבך של מורכבויות שאינן נוטות חסד לחופש הפעולה של יחידות שריון וחי"ר. ולפיכך מציב סד של אילוצים בפני גורמי התכנון ומקבלי ההחלטות. נראה כי בצמרת המדינית עדיין שלטת הדעה כי מוטב לה לישראל שלא לשקוע שוב ב"בוץ הלבנוני", הגם שרווח הספק באשר לקיומו של פתרון הרמטי לאיום הרקטות ללא השתלטות יבשתית על מרחבי השיגור.

אשר על כן, משתקפים יתרונות אופרטיביים לעדכון ושיכלול טכניקות הירי מנגד, באופן שיניב שיתוק מרבי של יכולת התפעול של משגרי הרקטות שבידי חיזבאללה. שילוב בין-זרועי מושכל ומתוכנן כהלכה יאפשר גם את השיפור ביעילותו של המערך הארטילרי של צה"ל. המערך שהישגיו מינוריים ביותר, על אף פוטנציאל הירי הניכר שלו והשימוש המאסיבי שנעשה לראשונה גם בסוללת MLRS ("מנתץ").

לבד מכך, בולט הצורך המובהק במיקוד תשומת לב לעניין מערך המודיעין הקרבי ובכלל זה זמינות עזרים עדכניים עבור המערך הלוחם. סוגיית המודיעין בזמן אמת מחייבת מאמץ מיטבי הן בשכלול אמצעים ושיטות האיסוף והן בטכנולוגיה לשינועו אל הכוחות בשטח. בעיקרון, קיימים פתרונות חדשניים שניתן לזרז את הטמעתם ביחידות הייעודיות ויפה שעה אחת קודם.

הקרב על הנפש

במקביל ומבלי צורך בהמתנה להמלצה כזו או אחרת, יש לטלטל אחת ולתמיד את מערך הלוחמה הפסיכולוגית של צה"ל וקהילת המודיעין באופן שמידת השפעתו בשדה הקרב, בעורף האויב, במפקדותיו ואצל מקבלי ההחלטות שלו תיתן אותותיה. מושג הקרב על הנפש ("חרב אל-נפסייה") היווה מאז ומעולם נקודת תורפה אצל צבאות ערב, ומשום-מה הוזנח מימד זה באופן קונסיסטנטי במערכות המקצועיות הישראליות.

המפתח להיערכות מושכלת לקראת המשוכה הבאה הניצבת בפנינו, טמון בפתיחות ובמוכנות לעכל ביקורת ולהפנים לקחים ללא שיקולי יוקרה ומבלי ש"חרב מתהפכת" של ועדת חקירה תרחף מעל ותשתק מערכות חשיבה רציונאליות ומושכלות לפרק זמן ניכר. חשוב לזכור כי לצה"ל מגוון של פתרונות אופרטיביים יצירתיים, שניתן להתאימם להתמודדות מול מכלול איומים במתווים מקומיים או רב-מערכתיים, ומעשית לא נשחק ולו שמץ מיכולותיו גם בהינתן אי-ההצלחה בסבב הלחימה שזה אך הסתיים.

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות