בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וקריירה

השגת מטרות

ההנחה בציבור היא כי אם אתה רוצה לאמן - אין קל מזה. שואלים את הלקוח "מה אתה רוצה?",

חושבים יחד על האופן הטוב ביותר להשיג דבר זה, ויוצאים לדרך באמצעות השלמת משימות.
אילוהיה זה כה פשוט - היינו כולנו משיגים כל דבר בו חפצה נפשנו. אבל ברור שלא זה המצב. חלק גדול מאתנו אינו משיג אפילו מחצית ממה שהיינו רוצים להשיג.
מעבר לכך שלרובנו לא ברור לגמרי מה באמת או מה בדיוק אנחנו רוצים, גם כאשר אנו יודעים בדיוק מה המטרה שלנו - הדרך להגשמתה עשויה להיות מורכבת מאוד.

אפשר לומר כי העניין הראשון בעבודת אימון אישי הוא היכולת לזהות מטרות מדויקות ומתאימות, והעניין השני הוא היכולת לצאת לדרך. כמאמנים אישיים, עלינו לפעול עם אנשים המתקשים להבהיר לעצמם מה באמת הם רוצים, או עם אנשים המתקשים להניע את עצמם לעשייה בפועל; להתחיל תהליך מעשי לקראת
שגת המטרה שלהם.
אולם, לא אחת אנו שומעים ביטויים כמו "אין לי מושג למה זה לא קורה", או "אני לא יודע למה אני לא מצליח", וכאן מתגלה עניין שלישי.
כל אחד מאתנו מכיר מצבים בהם גם כשאנחנו מאוד רוצים דבר-מה, ומתאמצים ומשתדלים, אנחנו לא מצליחים להשיג את המטרה, וחווים תסכול. אם כן, העניין השלישי באימון אישי הוא מכשולים בלתי-מובנים למתאמן העומדים בדרך להשגת המטרה.

אכן, הצבת מטרה והשגתה אינם עניין של מה בכך: גם בין אלה המסוגלים להציב מטרה המתאימה להם ולהתניע עצמם לפעולה, רבים זקוקים למאמן אישי במצב בו אינם מתקדמים, חרף מאמציהם.

הצלחה בהשגת מטרה כרוכה בעניינים רבים, אשר כל אחד מהם בנפרד עשוי להכשיל אותנו אם אינו מתקיים במצבו המיטבי. למשל: מוטיבציה גבוהה, לקיחת אחריות אישית מלאה, תחושה עמוקה של מחויבות לעצמך ולחייך, יצירת סביבה תומכת בצד היכול לחוות בדידות והליכה נגד הזרם, נחישות והתמדה, ועוד. בקצרה, יש תנאים רבים להצלחה ונדרשים כוחות נפש לא-מעטים על מנת לעבור את כברת הדרך הנדרשת להשגת מטרותיך. אמנם ציינו כאן לא מעט נקודות לעבודה, אך חשוב להבין כי גם אם כל התנאים הללו (כגון מוטיבציה והתמדה) מתקיימים במיטבם - אין די בכך.

הצלחה בהשגת מטרות היא מלאכה מורכבת, ומשום כך יש סביבנו מעט אנשים המשיגים את מטרותיהם ואילו קהל המאוכזבים הוא גדול.
יש רק קומץ אנשים שיגידו לך "אני חווה אושר ומרגיש ממומש לגמרי". רובנו נמצאים במצבי-ביניים שונים, בין אושר לאכזבה או חוסר-סיפוק, בין מימוש עצמי לתסכול או חוסר-אונים.

על אף שאימון אישי אינו עוסק במישורי התודעה הלא-מודעים, המאמן האישי חייב לדעת כי חלק מהמכשולים המעכבים אותנו הם עניינים "מתחת לפני השטח"; עניינים שאיננו מודעים להם, אבל יש להם כוח עצום והשפעה גדולה על פעולותינו.
אין להתפלא ממצב בו מתאמן אינו מבצע את המשימות שלו, גם כאשר זיהינו מוטיבציה גבוהה להצלחה. להפך. סביר להניח, כי ככל שהמטרה יותר נחשקת - כך קשה יותר למתאמן לגייס את עצמו לקראתה, ולא משום שאינו רוצה, אלא משום ש"משהו" מונע ממנו זאת. אילו ידע מהו דבר זה - לא היה נזקק לאימון אישי. אבל, כוחות הנפש הפועלים בנו - אינם גלויים לפנינו כמו קלפים הפוכים. הם נסתרים וסמויים, הם מכשילים אותנו, וגורמים לנו תחושה של תמיהה, אכזבה מעצמנו, ואפילו גורמים לנו לתחושה של ייאוש או סכסוך פנימי.

יש והאתגר לחשוף כוחות הפועלים כנגד המטרה הוא גדול מדי עבור אימון אישי. ועל כן, אם המאמן מגלה כי קצרה ידו מלהושיע, עליו לשחרר את המתאמן. כישוריהם של רוב המאמנים האישיים אינם כוללים הכשרה וידע בחשיפת כוחות בולמים הנמצאים באזור הלא-מודע. אזור זה כולל עניינים מוכחשים או מודחקים שעיסוק בהם בחוסר-מיומנות עלול להזיק למתאמן.

אימון אישי רגיל מיועד לאנשים שזקוקים לתמיכה וליווי, לעידוד ולתמריץ, ולא לחשיפת כוחות בולמים נסתרים. על מנת לעסוק בעניינים עמוקים יותר נדרשת הכשרה מעבר ללימודי אימון אישי רגיל, כגון הכשרה פסיכולוגית או תרפיה באימון. על לימודי תרפיה באימון ניתן לקרוא כאן.

נחזור ונבהיר את הקושי: נניח שאדם מציב לעצמו מטרה שהוא מאוד רוצה להשיג ועל אף השתדלותו הוא אינו ממש מתקדם. במצב זה, אין מנוס מלהכיר בעובדה כי בנפשו מתקיים קונפליקט פנימי, הנסתר מהעין. בד בבד עם הרצון להשיג דבר מסוים, פועלים באדם כוחות מנוגדים המונעים ממנו להשיג את מה שהוא רוצה. מה הם כוחות אלה?

נבחן שתי דוגמאות המתאימות לעבודת המאמן האישי.

דוגמה ראשונה
ליאור מאוד רוצה להצליח בעבודתו כסוכן נדל"ן אבל הדבר אינו עולה בידו. הוא מצליח קצת, באופן בינוני, ואינו מצליח להתרומם, לנסוק מעלה.
שיחת האימון מגלה חשש פנימי עמוק, חשש מכישלון. מסתבר כי ליאור חושש שמא ייכשל, ועל כן מראש אינו מגייס את כל-כולו, את כל משאביו, להצלחה.
האם הוא "לא באמת רוצה להצליח"? הוא באמת רוצה. האם הוא "לא רציני"? הוא רציני. ובכל זאת, הוא מכשיל את עצמו, בלא יודעין, שוב ושוב, משום שהחשש הוא כוח דינמי. החשש מכישלון הוא אקטיבי גם אם פעולתו אינה נראית לעין. חשש מעין זה מציב מכשולים סמויים בדרכו של המתאמן ומונע ממנו להתקדם אל מטרתו.
בירור מעמיק מגלה כי ליאור מאמין שאם ייכשל חרף מאמציו הוא ירגיש שהוא מת: כישלון עתידי כזה יהרוס אותו, את האמון שלו בעצמו, את האגו שלו. "אם אתאמץ ברצינות ואכשל - זה יהרוג אותי." אז ליאור מתאמץ, וזה נראה שהוא באמת מתאמץ, אבל מתחת לפני השטח - הוא אינו מגויס כל-כולו למטרה. בשלב זה, הוא אינו יכול להרשות לעצמו התגייסות כללית משום שמשמעותה היא: יצירת אפשרות לחוויה עתידית של כישלון. והוא, בשום אופן, אינו מוכן כרגע לחוות כישלון.

דוגמה שנייה
ירדנה מאוד רוצה זוגיות אך אינה מצליחה ליצור קשר על אף מאמציה. גם כאן, מתגלה כוח נסתר הפועל בעוצמה כנגד הצלחה בהשגת מטרתה. ירדה חוששת כי זוגיות תפגע בעצמיותה ובעצמאותה. בעמל רב היא בנתה לעצמה קריירה מקצועית וארגנה את חייה. כל מה שחסר לה לאושר הוא בן-זוג מתאים, אהבה וזוגיות טובה.
מצד אחד, כשהיא חושבת על חייה היא רואה בדידות מעציבה והמחשבה על אהבה וזוגיות מרגשת אותה, ומצד שני, האפשרות של זוגיות מייד מעוררת בה חששות לאובדן עצמיותה, והיא נחרדת מאפשרות זאת. בלא-יודעין, היא מכשילה כל אפשרות לקשר, בעודה באיבה. כלפי חוץ נראה כי היא רוצה ומנסה, אבל בפועל - מנווטים אותה כוחות נוספים, סותרים.

מה משותף לשתי הדוגמאות למעלה?

ראשית לא קל לגלות מה בדיוק מעכב את המתאמן בהשגת מטרותיו. יש לקיים שיחות אימון מקצועיות, באמפטיה, בעדינות ובתבונה מקצועית, על מנת לחשוף אמיתות פנימיות ומכשלות עמוקות.
שנית, גם לאחר החשיפה, המאמן האישי תמה "מה עושים כעת?" כיצד פותרים את הבעיה שהתגלתה? כפי שכבר ציינו למעלה, למאמן אישי שלא למד תרפיה באימון, אין כישורים לעיסוק בעניינים שמתחת לפני השטח.

בשלב זה, מאמנים רבים נסוגים לעיסוק הנמוך ב"מתן עצות". המאמן טוב-הלב משיא הצעות ומעטיר עצות מתוך ניסיון חייו-שלו ועל בסיס תובנותיו האישיות. בכך, הוא מחליש את המתאמן ונוטע בו חוויה של "יצור חלש, מסכן, הזקוק לעצות של אחרים, כי אינו יכול לעזור לעצמו".
אוזלת ידו של המאמן האישי עלולה לחבל באוטונומיה של המתאמן ולפגוע במתאמן: בעוצמתו, באמון העצמי שלו, בדימוי העצמי שלו, בעתידו.

העצה הטובה ביותר שמאמן אישי יכול להגיש לירדנה לאור חשיפת הקושי שלה היא: "תנסי, העזי, תראי מה יקרה". אבל, סביר להניח כי ירדנה אינה מסוגלת לצאת לדרך עם עצה כזאת. הפחד הפנימי, גם אם אינו הגיוני באופן אובייקטיבי, הוא הגיוני עבורה. הוא מולך ושולט. היא לא מסוגלת להעז לסכן את עצמה ואת עצמיותה, את חייה ואת נפשה. והיא גם לא אמורה לעמוד בפני משימה אשר תסכן את שלומה הנפשי.

העצה הטובה ביותר לליאור היא "אתה לא תמות מכישלון", אבל, אצל ליאור, החשש מכישלון פועל כמו בולדוזר: הוא מונע ממנו להתנסות, מונע ממנו אפשרות כלשהי להעמיד את עצמו במבחן, מכוון אותו לדרכים בהם אין סכנה של כישלון. מטבע הדברים, אלה הן דרכים פושרות, בטוחות, מוכרות, בהן גם אין אפשרות להצלחה. סביר להניח כי בלי עבודה מעמיקה על החשש מכישלון לא יחול שינוי מהותי אצל ליאור. אין טעם ואף מסוכן ללחוץ על מתאמן לנהוג בניגוד למה שהוא-עצמו חש בשל ומוכן אליו.

אלון גל מאמן אנשים ליישר קו עם חשבון הבנק. צריך לדעת לעשות זאת, אולם המלאכה אינה קשה במיוחד כאשר הלקוח שלך נתון בחובות מאיימים ונמצא במצב כספי מייאש. אני מזכירה זאת כי רבים מסיקים שאימון אישי הוא מה שרואים בטלוויזיה בתוכנית "משפחה חורגת". אכן, מתאמנים הזקוקים לסיוע בניהול כספיהם יכולים להסתייע בהצלחה במאמן אישי או ביועץ פיננסי. אגב, יתרונו של המאמן האישי על פני היועץ הפיננסי הוא בכך שהמאמן אמור לראות גם את האדם הנתון בבעיה ולא רק את חשבון הבנק הבעייתי, ועל כן הוא יכול, למשל, להציע למתאמן ללמוד מדיטציה או לשפר את יחסיו עם ילדיו. היועץ ודאי יסתפק בעיסוק בכסף עצמו.

אולם, האתגרים שהחיים מציבים בפנינו - כוללים עניינים הרבה יותר רחבים מיישור קו פיננסי או לימוד טכניקת הרפייה. אימון אישי לחיים מתיימר לעסוק גם בעניינים כמו אושר, סיפוק אישי ומימוש עצמי. בצד המעשי יותר, אימון אישי מסוגל לסייע לאנשים להשיג מטרות בתחומים כמו קריירה, יחסים חברתיים או זוגיות. כאן, עצות או הנפת שוט מאיים - אינם מספיקים. גם ביצוע משימה כייפית עם בת הזוג, כגון טיפוס על חומה או מטווח בכדורי-צבע, אינו מספיק.

יש לעבור עם המתאמן כברת-דרך משמעותית על מנת שיתחבר לכוחותיו-שלו ויהיה מסוגל להיטיב את חייו. שינוי ברמת האושר או יצירת חוויה של מימוש עצמי אינם עניין שאפשר לנהל או לכמת כמו חשבון בנק. הכריזמה של המאמן עשויה לעודד את המתאמן אבל אין די בה למתאמן המתמודד עם חששות פנימיים. לימוד וטיפוח כישורים חברתיים איננו עניין טכני כמו חיסול המינוס בבנק.
היכולת של המאמן לצעוק על המתאמן (השוט) לא תחולל שינוי אצל המתאמן המתקשה לבנות זוגיות טובה. עידוד ומילים טובות מצד המאמן (הגזר) אינו מספיק על מנת לחולל שינוי אצל אדם המייחל למטרה מסוימת אך מכשיל את עצמו בלא-יודעין. גם הכישרון של המאמן לארגן לעצמו פרסום, עסקים וכסף - איננו רלבנטי למתאמן, ולא מסייע לו בהתמודדותו עם קשיים פנימיים שונים.

הכשרה לעסוק בעניינים אישיים, לבטים פנימיים, קשיים, חששות, וכדומה, חיונית למי שרוצים להוביל תהליכי אימון אישי בתחומי חיים רחבים, מעבר לאיזון חשבון הבנק.
לימודי תרפיה באימון מאפשרים למאמן האישי לסייע בהתמודדות עם כוחות שונים ומנוגדים הפועלים בנפשנו, עם חששות ומחסומים למיניהם, עם קונפליקטים פנימיים הגורמים לפיצול משאבים, לבזבוז אנרגיה, ולהסטה מהמטרה. מאמן-תרפיסט רוכש ידע, מיומנויות וכלים המאפשרים לו להתייחס למתאמן באופן המאפשר יצירת שינוי משמעותי.

נחזור ונדגיש שנית כי על אף שתרפיה באימון עשויה לסייע למתאמן להשיג את מטרותיו, היא איננה מחליפה טיפול פסיכולוגי, שכן היא מתאימה רק למתאמנים בריאים בנפשם - בעלי כוחות נפש במידה מספקת לחשוף בעצמם ולהתמודד באמצעות כוחותיהם עם קשייהם.

בברכת אושר ומימוש עצמי,
אסתי פישר היים
מנהלת ביה"ס i.C.U - אימון אישיותרפיה באימון

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות