בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וכלכלה

תיאוריות ניהוליות

במהלך השנים פותחו עשרות תיאוריות ניהוליות המשמשות מנהלים בארגונים שונים באשר הם,
חלקן כבר הפכו לגישות מסורתיות ולצדם כאלה שנמצאו לא מתאימות לתקופה העכשווית בעידן הגלובאלי ונזנחו מפאת היותם "לא רלוונטיות" לעת זו, בשנים האחרונות אומצו מספר גישות ניהוליות ע"י ארגונים הן במגזר היצרני והן במגזר השירותי כמו גישת המערכות הסוציו - טכניות ((Socio Technical Systems או גישת עיצוב מחדש או המצאה מחדש של ארגונים (Business Process Reengineering) אלה לדוגמא הן גישות מערכתיות ניהוליות חשובות מאוד ושונות באופן מהותי זו מזו, או גישות ניהוליות נוספות כמו: גישות לאיכות - TQM.(Total Quality Management ו-ISO ), ניהול על-פי אילוצי שוק ( (Theory of Constraints ,ניהול רזה (Lean Management ) וניהול בשרשרת אספקה ((Supply Chain. אלה הן גישות המיושמות בהצלחה ולהן נקודות חוזק ונקודות תורפה המחייבות לתת דגש ולמוד על טיבן בטרם יישומם. כל גישה המאומצת על ידי מנהלים חשיבותה והצלחתה טמונים ביכולת הלמידה הארגונית וברצון האמיתי והכן של מנהליו באימוץ גישות ניהוליות אלה ובהתאמתם למציאות הרלוונטית באותה עת. מנהל בארגון כמוהו כמנהיג, ותורת הניהול רבים מרכיביה כתורת המנהיגות, ומנהיגות לעולם לא תהיה מדע מדויק. הסביבה העסקית והארגונית משתנה ללא הרף והמנהל / המנהיג חייב להגיב בהתאם. מנהלים חייבים לפעול לפי סגנונות הניהול שלהם כמו מקצוענים ולהשתמש בגישה ובסגנון הניהולי המתאים, בזמן הנכון ובמידה הנכונה. גולדמן (2000).

Borza, Anca, Ilieş, L., Lazăr, I. and partners. ( 2005 ). מדגישים את החשיבות של למידת התיאוריות ואימוצן ע"י המנהלים בשימוש היומיומי בהן שמחייבת לדבריהם מנהלים כל העת:

  1. לדון בגישות השונות לצורך ניהול אסטרטגי, לדון בהנחות היסוד שלהן, ולבחון כל העת את היכולות ואת המגבלות של כל תיאוריה והתאמתה למציאות הרלוונטית בארגון.
  2. להשתמש בכלים ובידע שמקנה כל גישה לצורך גיבוש אסטרטגיה כוללת ומתאימה לארגון העסקי.
  3. לראות את מכלולו תפקידי הפירמה בראייה אסטרטגית לטווח בינוני וארוך.
וכיצד משתלבות התיאוריה והאסטרטגיה על מנהלים בארגון? הרי מנהלים מפתחים במהלך הקריירה שלהם סגנונות ניהול משלהם, האם יטיבו לאמץ גישות ניהול טובות יותר באם יאמצו את הגישות הכתובות הנוגעות לשיטות ניהול? האם כתוצאה מכך המנהלים יפתחו אסטרטגיות ניהוליות / ארגוניות טובות יותר?

השפעת גישות ניהוליות על סגנונות ניהול :

מנהיגות ניהולית בקרב המנהל אינה מיוצרת רק ע"י המנהיג אלא גם ע"י המונהגים, מנהיגות מתפתחת כתוצאה מאינטראקציה בין המנהל לעובדיו או בין המפקד לפקודיו או בין המנהיג למונהגיו וקשורה גם לסביבת העבודה ( אם תרצו יש בזה גם תרבות ארגונית ), היא תוצר של קשרי גומלין ופעילות גומלין ביניהם. על פי Kotter 1996) ) מנהל אפקטיבי, הוא בעצם מנהיג המבצע את הדברים נכון ועל פי הגדרת סדר עדיפויות. מנהיגות מוגדרת לפחות חלקית בהשפעה חברתית של המנהל על העובד. קיים קשר ישיר בין סגנון הניהול לבין רמת המוטיבציה של העובדים. טענה נוספת היא שקיים קשר חיובי בין סגנון ניהול מעצב לבין הנעת עובדים.

קוטלר גורס כי ישנם שתי הנחות יסוד שעל פיהם עובד המנהל , שתי תיאוריות ניהוליות שהן קצת מנוגדות תיאוריה X ותיאוריה Y. בארגון מטיפוסי X המנהל מאמין כי עובדיו הם עצלנים מטבעם ונעדרי כל יוזמה וכי יש לכפות עליהם משמעת כדי להשיג את מטרות הארגון, התמריץ היחידי יהיה תמריץ כספי וזאת תהיה מבחינתו האסטרטגיה שהיא פועל יוצא של אימוץ גישה ניהולית שאותה הוא רוצה לאמץ.

בארגון מטיפוס Y המנהל פועל מתוך הנחה, כי עובדיו אוהבים לעבוד, וישמחו לפעול למען מטרות הארגון אם רק תינתן להם האפשרות להיות מעורבים בקבלת ההחלטות בארגון וגם כאן למעשה מופעלת אסטרטגיה ארגונית שהינה פועל יוצא של גישה ניהולית. ( הרצברג 1959 אצל Bednar ,2003 ), גילה כי הגורמים לשביעות רצון והנעה חיובית מתקשרים עם הצורך לפיתוח ומימוש עצמי התכונות שאפיינו מצבים בלתי מספקים, היו: אפשרויות קידום דלות, שכר ירוד, תנאי עבודה גרועים, אווירה מתוחה וחשדנית, יחסי עבודה לוחמניים ונוקשות של ההנהלה. יש חוקרים שטוענים שמנהלים צריכים להגיע לרמת מיומנות מינימאלית ביכולת ניהול ובידע תיאורטי ניהולי עוד לפני שיוכלו לפתח תחומי ניהול אחרים או להגדיר אסטרטגיות,

בלי מנהיגות וניהול הולמים ובלי מימוש אסטרטגיה ניהולית אף תוכנית איכותית לא תעבוד, ישנם גם ארגונים "מדשדשים" שכאלה בהם דבר לא משתנה כבר שנים, רק מנהיגות דינאמית ומקצועית בעלת גישות ניהוליות חיוביות, ומוכחות יכולה ליצור מחויבות להנעת אסטרטגיה.(Burnham.j.w., ,1997 ). כדאי לעודד שינוי סגנון מנהיגות בהתאם לשלב והמצב בו הארגון נמצא, לתת משוב לעובדים על ביצועים, להניע לשיפור מתמיד, לייצר תהליכי למידה של תיאוריות ניהוליות ולהתחדש להחדיר אסטרטגיות אפקטיביות שיסיעו לקבלת החלטות נכונות. ((Wheelan ,1999.

תיאוריות ניהול מסורתיות

תיאוריית הניהול בראי המנהיגות המעצבת והמנהיגות המתגמלת

גונן וזכאי (2005). מגדירים מנהיגות בראש ובראשונה כיכולת השפעה על מוטיבציה של אנשים. הספרות המחקרית העוסקת במנהיגות, מבחינה בשתי רמות בסיסיות של השפעה המתקיימות ביחסי הגומלין בין מנהיג למונהגים. האחת מנהיגות "מתגמלת" המבוססת על שיקולים של עלות מול תועלת אצל המונהג. השנייה מנהיגות "מעצבת" אשר יוצרת אצל המונהג נכונות להתאמץ ולפעול מעל ומעבר.

גונן וזכאי מדגישים כי מנהיגות בעצם מורכבת משלושה מרכיבים : המנהיג, המונהגים והנסיבות.

החוקרים מבחינים בין "מנהיגות בחיי היום יום" לבין מנהיגות במצבי משבר. במצבי משבר משתנה מערך הציפיות ובולט הצורך בתהליכים פסיכו - דינאמיים רגרסיבים.

לאנשים יש אז צורך בדמות שאותה יעריצו ושתוכל להוביל אותם ולהוציאם בבטחה מהמשבר.

מנהיגות "מתגמלת" תופיע יותר במצבים של שגרה ,ופחות בנסיבות של שינוי וחוסר יציבות. המנהיגות "המעצבת" תאפיין לדעתה ארגונים שטוחים וביזורים, שם יתפתחו יחסי גומלין בין המנהיג לאנשיו כפועל יוצא של תהליך קבלת ההחלטות, מורכבות המשימות ותהליכי הבקרה.

המנהל המשתמש בתיאוריית הניהול המתגמל האפקטיבי יודע לזהות היטב את ציפיות המונהגים ולהגיב אליהם ברגישות ובהתאמה. הוא מצליח ליצור ואף להפנים תודעה של קשר ברור בין מאמץ ותגמול. Cole, A. G.,(2004 ) מבהיר כי המנהיג המעצב הוא מפלס דרכים אמיתי, הוא מעורר את הדחף להתעלות,וממחיש אותו באמצעות התנהגותו. מנהיג זה נותן משמעות להולכים אחריו, באמצעות משמעות זו חשים המונהגים חזקים יותר וכשירים יותר לבצע את היעדים המשותפים למנהיג ולהם.

מה הם ההבדלים בן תיאוריות ניהוליות לאסטרטגיות ניהוליות

לסיכום, אם נרצה לכמת ולהמחיש את ההבדל הדק אך המשמעותי בין המונח תיאוריה למונח אסטרטגיה הרי שנתמצת זאת כך: גיבוש שלל תיאוריות ושליטה בהן יכולה להוביל את המנהל או ההנהלה לכלל גיבוש אסטרטגיות ניהוליות נכונות אשר מתאימות את עצמן וגמישות דיין להשתנות בהתאם למציאות המתקיימת בשווקים. התיאוריות הניהוליות - הגישות הניהוליות הן למעשה תיאוריות שונות שמנסות לייעץ למנהלים כיצד לנהל ( זאת כאמור על סמך מחקרים מדעיים מוכחים ).

לא ניתן להגדיר את שני התחומים במונח הבדל אלא במונח הקשר, ומה משמע? הגישות הניהוליות תומכות באסטרטגיות הניהוליות ואילו האסטרטגיות הניהוליות מעוגנות בתיאוריות הניהוליות, ובאם מתקיים הבדל ביניהם הרי שהבדל זה מונע ומושפע מהשינויים הטכנולוגיים והתרבותיים שחלו במאה השנים האחרונות. מטרת התיאוריה הניהולית לעולם ובכל מצב היא לנסות על סמך ניתוח תיאורטי אשר נשען על תרחישים מ "השטח" לנסות ולהסביר מציאות מסוימת המתרחשת בתחום ארגוני מסוים, לנסות לנתח ולהסביר את הסביבה הארגונית בה פועל הארגון מתוך כך לנסות ולהפחית עד כמה שניתן גורמים של אי-וודאות. עקב כך מתאפשרת היכולת בקרב המנהלים לנבא מצבים ולתכנן אסטרטגיה ניהולית טובה לטווח ארוך ( כי הרי זו טיבה של אסטרטגיה נכונה ).מאת:אבי בכר

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות