בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עבודה וכסף

דרכים לחיזוק המוטיבציה


השאלה המרכזית המעסיקה מנהלי השקעות בכלל, ואת אילו העוסקים בניהול כספי פנסיה בפרט, מאת: שחף פרקש

היא כיצד לעורר מוטיבציה להשקעה לטווח ארוך אצל אזרחים בעלי לקות קשב וריכוז פיננסי.
 
לקות זו מאופיינת בעיקר בביזבוז כספים בהווה על חשבון חיסכון והשקעה לעתיד.

מהי הפרעת קשב וריכוז פיננסי ?
הפרעת קשב וריכוז פיננסי (קר"פ) הינה הפרעה נוירו-פסיכולוגית שכיחה העלולה לגרור פגיעה משמעותית באיכות החיים, מימוש חלקי של הפוטנציאל האישי וסבל במגוון מישורי החיים.
הפרעות קר"פ קיימות לאורך כל החיים, מועצמות ע"י פירסומות ולחצים חברתיים, ומקבלות צורות ביטוי שונות אצל כל אדם. החדשות הטובות הן שההפרעה ניתנת לטיפול. הכוונה מגיל צעיר ועידוד להשקעה במהלך החיים הבוגרים, יכולים לאפשר לכל אזרח לבנות לעצמו בסיס הון מספק להווה ולעתיד.

אילו סוגי הפרעות קר"פ ישנן?
הפרעות קשב וריכוז פיננסי הינן שם כולל למגוון של הפרעות כספיות שהמשותף לכולן הוא חוסר היכולת להפנים כי העתיד בוא יגיע וכי הדרך היחידה להתכונן אליו היא מבעוד מועד .
למעשה, ישנן שתי צורות עיקריות להפרעת קר"פ:
1.חוסר יכולת מוחלט לחיסכון(AIAA – Anti Investment At All) – זוהי ההפרעה הקשה יותר. מאופיינת בהוצאות חודשיות רבות, קניית מותרות, רכישה באשראי, התחייבות למשכנתא מפלצתית וכיו"ב. אדם הסובל מהפרעה שכזו יגיע לגיל הפנסיה כשברשותו אין מספיק משאבים פיננסים לתמוך באורך החיים אליו הורגל.
2.הפרעה באופק החיסכון(ALTI – Anti Long Term Investments) – זוהי ההפרעה הקלה, יחסית, לתיקון. מאופיינת בכך שהאזרח חוסך ומשקיע חלק מכספו, אבל ציפיותיו מההשקעה אינן הגיוניות. הוא מצפה לתשואה גבוהה בזמן קצר ולכן נוטה להשקיע לטווח קצר בלבד ולהחליף אפיקי השקעה בתדירות גבוהה בציפיה "להרביץ את המכה".

האתגרים בהתמודדות מול הפרעת קר"פ?
גישות מסורתיות כמו שידול במילים, הטבות מס והפחדה מפני עוני, גורמות לאזרחים עם הפרעת קר"פ לקיפאון, שכן הן גורמות למוטיבציה חיצונית מוגבלת בזמן ומעודדת בעיקר את מי שניחן ממילא במוטיבציה פנימית.
אזרחים שחוסכים רק בזכות הטבות מס נוטים לחסוך את המינימום האפשרי המזכה בהטבה,
שידול והסבר במילים מעודדים רק את מי שמצליחים גם להקשיב גם להבין וגם להפנים – וכאלה אין רבים (רוב האזרחים מעדיפים לדבוק במנטרה הטיפשית של "אכול ושתה כי מחר נמות"),
ומי שחוסך רק משום שמאיימים עליו, מפתח רגשות שליליים כמו כעס, מה שמונע ממנו חשיבה חיובית והוא ימהר להפסיק להשקיע כשהאיום לא יפחיד יותר (כלומר יוציא את הכסף ויבזבז אותו בהזדמנות הראשונה).

מהן הדרכים המודרניות להתמודדות מול הפרעת קר"פ?
גישות מתקדמות למוטיבציה מטרתןלגרום לאזרחים להנעה פנימית מתוך מעורבות, הבנת הצורך ויצירת רגשות חיוביים המאפשרים חיסכון והשקעה לאורך זמן.להלן ארבעה כללי ברזל שיאפשרו לכל אזרח להתחיל ולהנות מייד מפירות ההשקעה לטווח ארוך:

1.אמצו אסטרטגיית השקעות הכוללת הצלחות מרובות– אזרחים עםלקויי קר"פ חווים כשלונות השקעה רבים, כאשר כל כשלון נוסף מגביר את תחושת חוסר הבטחון ומקטין את רמת הציפיות מההשקעה. לכן תחושת המסוגלות האישית שלהם קטנה ביותר והם חוזרים ומבזבזים את משכורתם מייד.
כל הצלחה או הישג ביצועי יעלו את תחושת הבטחון העצמי, זאת בתנאי שהאזרח המשקיע את כספו יחוש שההצלחה מיוחסת לו. לשם כך כדאי לאמץ אסטרטגיית השקעה לטווח ארוך המשלבת קבלת הכנסה חודשית שוטפת המעצימה את תחושת ההצלחה. לדוגמא, אזרח שישקיע את כספי הפנסיה שלו במודל להשכרת מניות, יהנה במקביל הן מנכס מנייתי שערכו משתבח לאורך השנים והן מהכנסה חודשית פסיבית איתה יוכל להשתמש לצרכיו המיידים.
(סעיף זה מזכיר את חוק "דרך צלחה" ממשחק המונופול. לפי חוק זה, לכל שחקן שהשלים סיבוב על הלוח, מוענק סכום של 200 שקלים, ללא קשר לביצועיו בסיבוב.)

2.עודדו משפחה, חברים ועמיתים להצטרף להשקעה– ככל שהאזרח יהיה מחוייב יותר להחלטתו להשקיע לטווח ארוך כך דבקותו בהשקעה תהא רבה יותר. אל אחת כמה וכמה, במקרה והוא כבר שיכנע אחרים להשקיע, במקרה שכזה יהיה לו מאד לא נעים להנזיל את חסכונותיו ולבזבז אותם על שטויות.

3.חשבו את גודל ההון שיהיה ברשותכם בעוד 20 שנה(בחישוב של השקעה מנייתית בעלת תשואה שנתית ממוצעת של 12%), ולדמיין על אילו צרכים הון זה יוכל לענות.
למשל:
השקעה של 100 אלף ש"ח היום תהפוך למליון ש"ח בעוד 20 שנה (כאשר במשך כל התקופה התקבלו הכנסות חודשיות של מאות אלפי שקלים נוספים).
השקעה של 200 אלף ש"ח תהפוך בעוד 20 שנה לשני מליון.
וכן הלאה.

כעת דמיינו מה תעשו עם הכסף – טיול בעולם, שידרוג מגורים, מתנה לילדים/נכדים וכיו"ב.
ככל שהתמונה של השימוש בכסף תהיה מפורטת יותר כך הסיכוי שתגיעו לסכום הון זה גבוה יותר.

4.וודאו שאתם משתמשים ונהנים בפועל מהתקבולים החודשים המתקבלים מההשקעה– מחקרים מתחום הפסיכולוגיה החיובית מראים כי רמת הפרודוקטיביות והמוטיבציה גדלה כאשר כמות החוויות החיוביות גדולה פי שלוש לפחות מאילו השליליות.
הרגלים קבועים של פעילויות מהנות ושימוש נבון בהכנסות השוטפות מההשקעה ישפיעו על המוטיבציה ועל מידת ההצלחה של ההשקעה לטווח ארוך.

לסיכום
ארבעת הדרכים המוצעות להלן תהיינה אפקטיביות רק כאשר האזרח יחוש שההשקעה שלו אכן מוצלחת ומניבה פירות כמותיים הניתנים למדידה פשוטה (מבחן הרווח הפיננסי). ככל שנשכיל לעקוב אחר 4 הכללים כך נייטיב בהתמודדות עם האתגר הגדול של השקעה וחיסכון לטווח ארוך.
באדיבות אתר מאמרים
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות