בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

המלצות תזונתיות לחולי קרוהן/קוליטיס

התזונה המומלצת לחולי קרוהן או קוליטיס (חולי מעי דלקתי) הינה חלק בלתי נפרד מהטיפול הרפואי הכללי, שניתן לחולים במחלה זו.

יש הבדלים מהותיים בהמלצות התזונתיות בין שלבי המחלה השונים.

בתקופות קלות יחסית של הפעילות הדלקתית, ישנן מספר המלצות תזונתיות, בנוסף לטיפול התרופתי:

1. תזונה דלת סיבים ודלת שארית

במקרה של היצרות במעי הדק, הסיבים התזונתיים עלולים לגרום לעוויתות בטניות, ולכן יש להגביל את צריכתם. בנוסף לכך, סיבים תזונתיים מעוררים את הפעילות של המעי הגס בהגיעם אליו, מכיוון שהם אינם מעוכלים באופן מלא במעי הדק, ולכן הם עלולים לגרום לשלשול או להחמירו. סיבים תזונתיים, מצויים בפירות וירקות, במיוחד על קליפתם, בדגנים מלאים, בקטניות, בגרעינים ובאגוזים.

2. מוצרי חלב

במידה והחולה סובל משלשול ו/או מאי סבילות ללקטוז מומלץ להימנע ממאכלים המכילים לקטוז (סוכר החלב). מאכלים העשירים בלקטוז הם בעיקר מוצרי החלב הניגרים, כגון: חלב ניגר, גבינה לבנה, ולעומתם ישנם מוצרי חלב דלים בלקטוז, כגון: קוטג', גבינה צהובה, גבינת קשקבל, פרמזן, קממבר, מוצרלה וכו'. ניתן להיעזר בטבלית של לקטאז, שהוא אנזים המפרק את הלקטוז, בעת צריכת מוצרי חלב להקלה על עיכול מוצרי החלב עתירי הלקטוז.

3. מזונות שומניים

במצבים שבהם נפגעת ספיגת השומן התקינה, כדאי למעט במזונות עתירי שומן, בכדי למנוע שלשול או את החמרתו ונפיחות בטנית. לפיכך, מומלץ להגביל צריכת מזונות עתירי שומן, מאכלים מטוגנים, רטבים על בסיס שמנת או מיונז, מוצרי בשר שמנים (איברים פנימיים, חלקי בקר שמנים, נקניקים שמנים, אווז, כבש וכו'), מוצרי חלב עתירי שומן (גבינות בעלות אחוזי שומן גבוהים, קצפות, גבינות שמנת וכו'), חמאה ומרגרינה ומאכלים המכילים אותם.

כאשר הדלקת מחריפה, נהוג להשלים לחולה את התזונה באמצעות תכשירי מזון המכילים רק חלק מרכיבי התזונה החיוניים, או כאלה המכילים את כל רכיבי התזונה בצורת פולימרים (חלבונים ופחמימות שאינם מפורקים ליחידות יסוד).

כאשר המצב מחמיר עוד יותר, נותנים לחולה כמקור מזון בלעדי תכשירי מזון אלמנטליים, שבהם רכיבי התזונה מפורקים ליחידות היסוד, כגון חומצות אמינו, חד סוכרים וחומצות שומן, שאינם מצריכים פירוק כלל במערכת העיכול.

במצבים קשים במיוחד יש אפשרות להזין את החולה בהזנה תוך ורידית, המכונה באנגלית בקיצור (Total Parenteral Nutrition) TPN. שיטה זו עוקפת לחלוטין את מערכת העיכול ועל כן היא יכולה לשמש אמצעי הזנה כאשר מערכת העיכול פגועה וחדלה לתפקד בעקבות דלקת חריפה. הזנה זו מספקת לגוף את כל מרכיבי התזונה הדרושים לו, בהתאם לצרכי המטופל, ובאופן תיאורטי ניתן להזין אדם בשיטה זו במשך פרק זמן בלתי מוגבל. בפועל, הזנה זו ניתנת בדרך כלל לטווח זמן קצר ומתבצעת דרך וריד היקפי גדול, כגון בזרוע. אולם, אם יש צורך בכך, במצבים קשים במיוחד, קיימת גם אפשרות לתת הזנה תוך ורידית לזמן בלתי מוגבל באמצעות וריד מרכזי.

בטווח הארוך של המחלה חשוב ביותר שהחולה יקבל כמות מספקת של כל רכיבי התזונה הדרושים לו, כגון אנרגיה, בהתאם לצורכיו האישיים ולחסרים שנוצרו בגופו במהלך המחלה החריפה, חלבונים (לאספקת, חומצות אמינו חיוניות), שומנים (לאספקת חומצות שומן חיוניות), מים, מינרלים וויטמינים.

בתקופות הרגיעה של הדלקת, כאשר מערכת העיכול חזרה לתפקודה התקין, מומלץ לחזור לתזונה רגילה עד כמה שניתן בצורה הדרגתית. המטרה בשלב זה, להשלים חסרים שהתהוו בעת הדלקת החריפה.

הטיפול התזונתי חשוב במיוחד לתינוקות, לילדים ולבני נוער שלקו בדלקת המעי, מאחר שהחסרים התזונתיים המלווים למחלה עלולים לשבש את תהליכי הגדילה וההתפתחות התקינים. בנוסף לכך, ירידה במשקל בקרב נערות ונשים שסובלות מ-IBD עלולה להפריע בסדירות המחזור החודשי ואף להפסקתו.

לסיכום, בחולי IBD (Inflammatory Bowel Disease) מתפתחות דלקות באזורים שונים לאורך מערכת העיכול. בעת החרפת הדלקת מתאימים את התזונה למצבו של החולה, החל משינויי תזונה קלים וכלה בהזנה תוך ורידית. בתקופות רגיעה רצוי להשלים בהדרגה את החסר התזונתי, הנוצר בדרך כלל בתקופות של החרפת המחלה, באמצעות תפריט מגוון ומאוזן ככל האפשר. חשוב להדגיש כי, ההמלצות התזונתיות הן אינדיבידואליות ומותאמות לכל חולה בהתאם לצרכיו ולמצבו.

אשמח לעמוד לרשותכם לשאלות או למידע נוסף.למאגר המידע חינם לחצו

 
קרן הוד דיאטנית קלינית Bs.C hodkeren@gmail.com
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  מחלת הקרוהן הקוליטיס
שני   - ‏14/‏02/‏2015 17:58 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות