בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות הנפש

איזה דיכאון

מהו דיכאון, תסמינים נפוצים של דיכאון, מהם הגורמים למצבי דיכאון, סוגי דיכאון, הבדלים בין סוגי דיכאון, אילו טיפולים פסיכולוגיים קיימים נגד דיכאון וטיפול תרופתי נגד דיכאון.מאת:פורטל הרפואה והבריאות

מהו דיכאון? דיכאון הינו הפרעה נפשית הגורמת לתחושות דכדוך, עצבות ומרה שחורה המשתלטים על האדם. ההתמודדות עם דיכאון הינה קשה במיוחד, בעיקר בשל העובדה שכשהאדם אינו מקבל דיאגנוזה שהוא סובל מדיכאון, הסביבה מתייחסת אליו - בגלל התנהגותו - כעצלן ומפונק. דיכאון יכול להופיע ולהיעלם לתקופה קצרה, או להופיע כהפרעה כרונית המתמשכת למשך זמן ארוך. בשל האופי הבעייתי של תסמיני דיכאון, ישנו חשש כי יכולתו של החולה לנהל את חייו בצורה טובה תיפגע וכי מצבו הנפשי ידרדר עוד יותר.

רבים מתבלבלים בין תחושות זמניות של דכדוך עקב אירועים לא נעימים שהאדם חווה ובין דיכאון. תחושות דכדוך הינן חלק אינטגראלי מחייו של אדם בריא נפשית, העוזרות לו להתמודד עם קשיים. תחושות הדכדוך במקרה של דיכאון כמצב קליני, לעומת זאת, במקרים רבים חורגות מהגבולות הנורמאליים ואינן נגרמות דווקא מאירוע או חוויה קשים, אלא מההפרעה הנפשית עצמה.

תסמינים נפוצים של דיכאון. התסמינים הנפוצים באנשים הסובלים מבעיית דיכאון כוללים:

מצב רוח ירוד ומדוכדך.

מחשבות עצובות.

דימוי עצמי והערכה עצמית נמוכים.

תחושה כאילו הסובבים אינם אוהבים אותם.

ייאוש הולך וגובר ותחושת חוסר תקווה לגבי ההווה והעתיד.

אובדן הנאה מפעולות היום-יום, כגון פעילות ספורטיבית, תחביבים, יחסי מין, בילוי עם המשפחה וכו'.

קשיי ריכוז וזיכרון הפוגעים בתפקוד בעבודה.

קשיי שינה, או לחילופין שינה מופרזת.

חוסר תיאבון.

מחשבות אובדניות.

רגזנות וחוסר שקט.

חולשה כללית ומרץ מועט.


הגורמים למצבי דיכאון. בעולם הרפואה והפסיכיאטריה המודרניים ישנה הסכמה כי דיכאון אינו בעל שורשים פסיכולוגיים בלבד, אלא מושפע גם ממקורות ביולוגיים שונים. כמו כן, מחלות קשות הפוגעות באדם, כגון סרטן, או מאורעות עמוסי מתח נפשי, כגון מוות של קרוב משפחה או פיטורין מהעבודה, עלולים להיות מלווים בהפרעות דיכאון שונות.


סוגי דיכאון:

דיסתימיה. (ידוע גם בשמות דיכאון נוירוטי ודיכאון חרדתי מתמיד). דיסתימה הינה סוג פחות חמור של דיכאון אשר אינם גורמת לפגיעה אנושה בתפקוד החולה, אך עדיין מצליחה לגרום לאדם שלא לתפקד במלוא המרץ. דיסתימיה עלולה להימשך שנים ארוכות והחולים בה עלולים לחוות תקופות ממושכות של דיכאון קיצוני בלי להיות מודעים שהם סובלים מבעיית דיכאון.

מאניה דיפרסיה/ דיכאון דו קוטבי. מאניה דיפרסיה הינה הפרעה הכוללת תקופות של דיכאון עמוק ולעומתן אפיזודות של התרוממות רוח, כאשר המעבר בין שני סוגי מצבי הרוח יכול להיות מהיר או הדרגתי. במצב מאניה ישנה הרגשת עליונות של החולה, המלוּוה בדיבור רצי, מהיר ולא מאורגן ופעילויות מרגשות וקיצוניות כבזבוז כספים ללא הבחנה ובמצב דיפרסיה יש חווה החולה חלק מהתסמינים (או את כולם) של הפרעה דיכאונית.

האיגוד הפסיכיאטרי האמריקני והניסיון הקליני של פסיכיאטרים שמטפלים במחלת מאניה דיפרסיה ממליצים על הימנעות, עד כמה שאפשר, משימוש בתרופות נוגדות דיכאון מהסיבה שהשימוש בתרופות נוגדות דיכאון יכול להוביל להפיכת הדיכאון למאניה או לאי יציבות של מצב הרוח. יחד עם זאת, במצבים מסוימים לא ניתן להימנע משימוש בתכשירים אנטי דיכאוניים.

דיכאון ילדים. דיכאון אצל ילדים הינו קשה לאבחון בגלל דפוסי ההתנהגות המשתנים באופן תכוף בתקופת הילדות בצורה נורמאלית. לכן, במצבים בהם הילד מתנהג בהתאם להפרעת דיכאון יש החושבים כי הוא עובר משברון קטן וטבעי כחלק מהילדות המבולבלת. חשוב לציין כי במידה והילד משדר אותות מצוקה מחשידים, מומלץ שלא לקחת סיכונים מיותרים ולבדוק אצל פסיכולוג או פסיכיאטר את מצבו.

דיכאון מתבגרים. בשנים האחרונות חלה עלייה בהפרעות דיכאון אצל בני נוער ומתבגרים, הן בישראל והן בעולם. עלייה זו הינה משמעותית ביותר מכיוון שבגילי העשרה ישנה נטייה ל"בריחה" מהמצב הדיכאוני על ידי התמכרות לחומרים ממכרים כגון סמים ואלכוהול, כאשר חלק גדול מאותם נערים עם הפרעות דיכאון יהפכו למתמכרים בהמשך חייהם.

הסכנה הגדולה בכל הקשור להפרעות דיכאון אצל בני נוער היא ניסיונות התאבדות. במקרים רבים בהם בני נוער סובלים מדיכאון הם מאבדים את הכוח הנפשי להתמודד עם הבעיות והפיתרון היחיד שנראה להם הגיוני הוא התאבדות. לכן, זיהוי מוקדם של תסמיני הדיכאון בקרב בני הנוער יכול להציל את חייהם.

דיכאון בגיל הזהב. בשל העובדה שאנשים מבוגרים נמצאים בחלק האחרון של חייהם, מקובל לחשוב כאילו המוות מקיף אותם וכי הם מצויים בדכדוך מתמשך וטבעי. אך ההיפך הוא הנכון, בדרך כלל חברי גיל הזהב חשים סיפוק על שעו במהלך חייהם ומכך שהעמידו משפחה וצאצאים שימשיכו את דרכם.

כאשר הסימפטומים של דיכאון משתלטות על האדם המבוגר (ויש להבחין כי דיכאון הוא הסיבה ולא בעיות קוגניטיביות ו/או פיזיות המשוייכות לגיל הזהב) במשך כמה שבועות ברצף, ניתן לטפל בתופעה על ידי טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או טיפול קבוצתי לפיתרון הבעיה.

דיכאון אחרי לידה. באופן כללי, נשים סובלות מהופעת דיכאון פי שניים מגברים, ככל הנראה בגלל שינויים הורמונליים בתקופת המחזור החודשי ובגיל המעבר. במקרים רבים משתלטת תחושת דכדוך לאחר לידה, גם אם עברה בשלום לעובר ולאם הטריה. תחושות דכדוך הינן טבעיות, אך כאשר אלו משתלטות על האם, מתגברים ונמשכים יותר מכמה ימים מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי, בעיקר בגלל חשש לחייה של האם ו/או התינוק.


כיצד מטפלים באדם הסובל מתסמיני דיכאון? טיפול נגד דיכאון כולל מרכיבים פסיכולוגיים ו/או תרופתיים:

טיפול פסיכולוגי נגד דיכאון. גישות פסיכולוגיות רבות עוזרות לאנשים עם דיכאון להחלים ממצבם זה. בין אם מדובר בטיפול בו יושב הפציינט מול הפסיכולוג והם משוחחים על הביעות ומנסים לפתור אותן, ובין אם המטפל תוקף את הבעיות ומראה לפציינט כיצד עליו לנהוג, המטרה בטיפול פסיכולוגי נגד דיכאון הוא לעזור לאדם להבין את מקורות הבעיה וכיצד לפתור ו/או לשפר אותן, לשנות דפוסי חשיבה מעוותים, לשפר דפוסי התקשרות עם הזולת ולהחזיר לו את היכולת לעזור לעצמו.

טיפול תרופתי נגד דיכאון. במצבים בהם הדיכאון הוא דיכאון אנדוגני, דהיינו בעל סיבות ביולוגיות ונוירו-פיזיולוגיות, יעילותו של טיפול פסיכולוגי פוחתת ונדרשת התערבות תרופתית. הסיבה פשוטה - מכיוון שהבעיה הינה ביולוגית, הדבר מצביע על כך שישנן בעיות באיזון הכימי במוח, ותרופות מסוימות עשויות לתקן ולשפר את המצב.

ניתן לקבל תרופות נגד דיכאון לאחר פנייה לפסיכיאטר או רופא כללי. רוב התרופות נגד דיכאון הן מקבוצת SSRI, דהיינו מעכבי ספיגת סרוטונין (מוליך עצבי לו תפקיד מרכזי ברגשות הקשורים למצבי רוח), הידועים ביניהם הינם פרוזק, ציפרקלס, סרוקסט, זולופט, רסיטלולובוקס. תרופות אלה מעלות את רמת הסרוטונין במרווח הבין סינפתי על ידי חסימה של ספיגתו מחדש בתאים.

חשוב לדעת! לא כל תרופה נגד דיכאון מתאימה לכל אדם הסובל מדיכאון, ותהליך התאמת התרופה לחולה עלול לארוך כמה שבועות. במרבית המקרים נמצא כי אנשים הסובלים מבעיות דיכאון חוו שיפור ניכר במצבם והקלה בבעיות התפקוד היום-יומיות לאחר שבועיים עד חודש מיום תחילת הטיפול.באדיבות:פורטל היופי והבריאות 
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות
 
  תגובות  
  דיכאון
צביה מזרחי   - ‏13/‏01/‏2014 12:41 
1.
  דיכאון
מיכאלה בר   - ‏13/‏01/‏2014 12:45 
2.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות