בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

חרדת טיסות
---------------------
בתור ילדה חייתי כמה שנים שנים בחו"ל והטיסות ארצה בקייץ לחופשת מולדת הפכו את המטוסים למקום מוכר, נוח וכיפי.
כשסיימתי באחת הטיסות לקרוא את ספרה של דבורה עומר - "על הגובה", גמלה ההחלטה ההרואית בליבי - אני אהיה דיילת באל- על. וכך גם היה.


לא אכביר מילים על התקופה הזו חוץ מאשר ראיתי עולם והיה כמובן, מדהים. אך אם נשאר בעניין המאמר שלשמו התכנסנו כאן, עלי לציין שהפחד מפני הטיסה פשוט לא היה קיים. יתרה מזאת, כשנוסעים מזועזעים היו תופסים בסינר שלי בעוברי במעבר המטוס בעת שהוא "קפץ", חייכתי לעצמי ולא הבנתי ממה יש לפחד. נוסעת שפרצה בזעקות שבר בעת ההמראה והנחיתה, הצחיקה אותי ממש. כשהמטוס צנח לתוך כיס אוויר בעת הגשת האוכל והמגשים כמעט נדבקו לתקרת המטוס והנוסעים כולם ללא יוצא מהכלל צרחו מפחד, הייתי אני משועשעת מההיסטריה הכללית.

עברו 15 שנים.
מי שיחפש אותי היום בטיסה לחו"ל או בחזרה משם, ימצא אותי במטוס, דבוקה לחלון, מרגישה כשה המובל אל הטבח, הלומת כדור הרגעה, טובעת בטיפות rescue remedy ובעיקר משחזרת בראשי את רגעי האחרונים לפני שהמטוס מתרסק....מה קרה לי?
כמו אנשים רבים אחרים, אני סובלת מ"חרדת טיסה" - תופעה מוכרת בספרות המקצועית.

יש אנשים שפשוט מוותרים על הנסיעה לחו"ל. כאן נולדנו וכאן נמות. אחרים שותים לשוכרה, עד אובדן חושים ונרדמים ל- 12 שעות עד שהדיילת מעירה אותם אחרי הנחיתה בניו יורק. אחרים כמוני, לא מוכנים לוותר על הנסיעה לחו"ל, אבל סובלים כל הדרך וכמה ימים לפני החזרה ארצה, כבר סובלים מתופעות חרדה הקשורות לטיסה הממשמשת ובאה...ויש כאלה החלטיים יותר ומכווני מטרה שמצטרפים לקורסים שמעבירים בד"כ טייסים בדימוס, המנסים באמצעות שיטות שהם פתחו, הכוללות במקרים רבים מידע טכני, ומענה על כל השאלות והפחדים שלך + דסנטיזציה למצב (להוריד רגישות) לניטרול הפחד.

כשמתחילים ללמוד את הנושא, שומעים דבר אחד שוב ושוב - מטוס הינו כלי התחבורה הבטוח ביותר. בטוח הרבה יותר מנהיגה במכונית. פי 29 פעמים יותר בטוח (ע"פ סטטיסטיקה של משרד התחבורה האמריקאי). הסטטיסטיקה אומרת שהסיכוי להפגע מתאונת מטוס הינה 1 ל- 46 מיליון.
מחקרים מדברים על כך שהחרדה נובעת מאי הידיעה, בעיקר מהעידר נתונים טכניים. כלומר, חוסר ההבנה הבסיסית של איך המטוס נשאר באוויר ואיך הוא לא נופל בכל רגע נתון, או לחילופין מדוע "הקפיצות" הן לא מסוכנות למטוס (למרות שהן לא נעימות לנוסעים).

השאלות האופייניות ביותר לנוסעים הן (ע"פ האתר של הקברניט מיקי כ"ץ ) -
- מה מחזיק את המטוס באוויר?
- מדוע טסים כל כך גבוה?
- אני בטוח/ה שהבעיה שלי יוצאת דופן?
- מה גורם לטלטלת המטוס ולנפילה "בכיס אוויר"
- שתייה חריפה, היפנוזה, כדורים, טיפולים אחרים, כלום לא עוזר לי האם יש תקווה?
- קראתי שנוסעים נפצעו במזג אוויר סוער הייתכן?
- מדוע שאסמוך על הטייסים ?
- אני חושב/ת על הטיסה ומתחיל/ה להזיע, מדוע?
- נראה לי שהכנף תתפרק בכל רגע , אני אוחז במושב בכוח אפשר לעזור לי ?

פחד מטיסה, בסה"כ, הינו דבר נורמלי, שהרי לא נולדנו עם כנפיים ומן הסתם לא נועדנו להיות תלויים בין שמיים לארץ כעניין שבשגרה....רוב הנוסעים במטוס שרויים ברמות כאלה או אחרות של פחד טיסה. הבעיה האמיתית מתחילה כשהפחד הופך להיות משתק. אחרים ממש סובלים מתופעות גופניות של חרדה - נשימה קצרה, הזעה מוגברת, דפיקות לב מוגברות, תחושה של תעוקה בחזה, פרפרים בבטן, יובש בפה, קושי בבליעה ועוד. התופעות הפסיכולוגיות מתאפיינות במחשבות שליליות עקביות, זיכרון ויכולת שיפוט שלפתע נפגמים.

חרדת טיסה מוכרת כתופעה קלינית ויש לה מקום כבוד בינות ה- Anxiety disorders. המעניין הוא שמה שמאפיין אותה הן המחשבות של מה "שעשוי לקרות" הרבה יותר ממה ש"קורה עכשיו". ואם נמחיש - אם בעודך יושב בקבינה במהלך טיסה אתה מבחין בלהבת אש יוצאת מהמנוע הימני של המטוס - זה הזמן לפחד. אבל אם אתה טס טיסה חלקה (נטולת "קפיצות"), במחלקת עסקים, רואה סרט וגומע כוסית וויסקי שהוגשה לך ע"י דיילת חיננית וכל הגוף שלך תפוס ואתה בטוח שעוד שניה הלב שלך קופץ לך מהחזה מהמחשבה של מה שעשוי לקרות בעוד שניה - זו חרדה.

לחרדת הטיסה יש כמה מרכיבים:
- הגובה
- חלל סגור
- צפיפות
- אוויר מחניק
- הדרישה לשבת בפאסיביות מלאה במשך זמן ארוך
- חוסר הבנה לגבי כל מיני תופעות - רעשים מוזרים תחושות מוזרות בגוף (בסיבוב, בנחיתה, בהמראה)
- פחד שהמטוס מתחיל לקפוץ ולרעוד - Turbulence
- העובדה שבטחונך האישי תלוי במכניקה של פח וכמה ברגים
- העובדה שבטחונך האישי תלוי בשיקול דעתו של הטייס, אותו אתה אפילו לא מכיר
- העובדה שאתה לא חש "בשליטה"

מי שסובל מחרדת טיסה, כדאי שישאל את עצמו מספר שאלות שתוכלנה אולי להקל על ההבנה שלאו דווקא מדובר בחרדה מהטיסה עצמה אלא מהתחושות הנלוות אליה.
למשל, האם אתה מרגיש כלוא? שהרי במצבים אחרים יש לך כל מיני אופציות להקל על עצמך. במכונית - אתה יכול לפתוח חלון. מהאוטובוס - אתה יכול לרדת. במונית - אתה יכול לדבר עם הנהג. במטוס אתה כלוא. לא יכול לפתוח חלון, לא יכול לרדת באמצע ובדרך כלל גם אין גישה ל"נהג". כלומר, ניתן לאמר שתחושת החרדה נובעת מכך שאתה לא מרגיש שאתה בשליטה. קראתי פעם היכנשהוא, שהסובלים מפחד טיסה הם בד"כ אנשים חולי שליטה. אני מודה.

מחקרים מעידים על 4 שלבים שאותם עוברים אלה הסובלים מחרדת טיסה - מחשבות שחוזרות על עצמן כל הזמן בהקשר למצב בהם הם נתונים, האשמה עצמית - מחשבות על כל הטעויות שעשו בחייהם, קבלה - התחושה שלא ניתן לעשות דבר במצב הזה ולא נותר אלא לקבלו ולקוות לטוב ותחושת הקטסטרופה - אותן מחשבות ציוריות להפליא המתארות בדיוק איך המטוס מתרסק לתוך הים.

הטיפולים בחרדת טיסה מתרחשים בכמה מישורים.
עובדות - כדאי ללמוד עד כמה שניתן את העובדות הטכניות - מה מחזיק את המטוס באוויר, מדוע מרגישים קפיצות ורעדות במהלך הטיסה ועוד.

הרפיה ודימיון מודרך - תוכל להשתלט על המחשבות השליליות והטורדניות אם תלמד שיטות הרגעה ודימיון מודרך. אני מודה שלמעלה מחצי זמן הטיסה הייתי עסוקה בלדמיין איך הגלגלים כבר נגעו במסלול הנחיתה, איך המונית לוקחת אותי היישר למלון ומשם הדרך קצרה לשופינג. אפילו את הבגדים בחנות ראיתי כבר בעיני רוחי...כל פעם שהמטוס התחיל לקפוץ, עצמתי את העיניים ודימיינתי שאני בכלל ישנה באיזו מכונית ואלה רק מהמורות בכביש...
טכניקות נשימה נכונה יכולות להקל במיוחד גם בכך שהמח מתרכז בדבר אחר חוץ מאשר במחשבות על התרסקויות וגם גורם לכך שהשרירים בגוף נהיים רפויים, דבר המקל על תחושת הריפיון והרוגע.

ישנם מטפלים העובדים בשיטת ה - desensitization האומרת שניתן להפיג את הרגישות למראה או למקום מסוים ע"י כך שאתה חווה אותו שוב ושוב בדימיונך בליווי טכניקות הרגעה והרפיה.
אחרים לוקחים את הנוסעים לעתיד לתוך מטוס ונותנים להם לחוש בזמן אמת את האווירה. קורסים מתקדמים אפילו יוצאים לטיסה ראשונה יחד.
ישנם טיפולים פסיכולוגים קצרי מועד וישנם אנשים שמעדיפים לנסות היפנוזה או שיטות סוגסטיה אחרות ותמיד יש את אלה המעדיפים לקחת כמה כדורי שינה ולהתעורר ביעד (ולהפסיד את הסרט בטיסה?!!)

בשביל לפתור את הבעיות שלי התחברתי בשלב ראשון לקבוצת תמיכה באינטרנט של חרדים כמוני מכל העולם. מי שהנחה אותה היה טייס אמריקאי בגימלאות.
כשהגיע זמן האמת והייתי אמורה לטוס לניו יורק, הוא שלח לי, 72 שעות מראש, באי מייל, מידע טכני לגבי הטיסה עצמה וגם תרגילים לבצע על מנת שגם אצליח להגיע לטיסה ולא אתחרט במונית....(כפי שכבר קרה לי..). שעה לפני שיצאתי מהבית לשדה התעופה, התקשרתי אליו, נתתי לו את מס' כרטיס האשראי שלי (60$ לחצי שעה, דיברנו 45 ד') ודיברנו על כל מה שרק רציתי. בקולו הבטוח הוא הפיג כל דאגה שהיתה לי והיו לי הרבה (שהרי זכרתי הרבה מקרים מהימים שהייתי דיילת..). הוא נתן לי גם כמה תרגילי דמיון מודרך לעשות במהלך הטיסה, ובקש ממני להתקשר עם הגיעי לשדה תעופה.

כמו כן, הקשיבו היטב, הוא המליץ לי, עם העליה למטוס להציג את עצמי בפני הדיילת העומדת בכניסה - שלום, שמי כך וכך ואני סובלת מפחד טיסה. המדריך שלי, קפטן כך וכך המליץ לי לפגוש את הטייס ולהציג את עצמי. נשמע הזוי וב"אל על" בטח היו זורקים אותי מכל המדרגות, אבל ב- Continental הדיילת התייחסה אלי ברצינות תהומית ולוותה אותי לאחר כבוד לתא הטייס. הצגתי את עצמי וגם הוספתי שהייתי פעם דיילת והנה אני הרוסה מפחד. הטייס היה מאד אמפטי ודי משועשע מהעובדה שלראשונה הוא פוגש דיילת לשעבר עם חרדת טיסה. מבחינת מזג אוויר הטיסה תהיה חלקה לגמרי, הוא דווח לי, חוץ מנקודה מסוימת מעל האוקיינוס, שבה הוא צופה שתהיינה קצת קפיצות. לסיום הוא שאל אותי היכן אני יושבת במטוס וגם רשם את זה לעצמו.
במהלך ה- 12 שעות הבאות בטיסה לניו יורק, יצא הטייס בכבודו ובעצמו 3 פעמים לשאול אותי לשלומי. גם הדיילות ווידאו כל הזמן שאני בסדר ושאני לא צריכה משהוא. בחיי שכמעט נהניתי......

היום? כפי שהבנתם מהפתיח של המאמר, אני לא בדיוק רוקדת את דרכי למטוס, אבל אני בשליטה ולפחות זה לא סיוט אחד גדול. אני לא מוכנה שהפחד ימנע ממני מלבקר את העולם שם בחוץ.
שורה תחתונה - מי שסובל מחרדת טיסה ברמה כזו או אחרת, יש פתרונות שעובדים, מומלץ בהחלט לטפל בזה ולא להכנע לפחד.
באדיבות: israelis abroad
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות
 
  תגובות  
  .לחךח
אחלה כתבה   - ‏21/‏12/‏2007 01:13 
1.
  כל כך הרגעת אותי
דיאנה   - ‏11/‏07/‏2008 01:43 
2.
  אני לא טסה מרוב פחד אף פעם.
מירי   - ‏07/‏03/‏2012 12:53 
3.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות