בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

חצי מהישראלים יש מחלות לב וכלי דם

סובלים מעודף כולסטרול, יתר לחץ דם או סוכרת? אתם ככל הנראה לא לבד.
 
מנתוני סקר מקיף שערך לאחרונה האיגוד הקרדיולוגי לרגל שבוע בריאות הלב עולה כי 43% מאוכלוסיית בני ה-30 עד 70 בישראל סובלת לפחות ממחלת לב וכלי דם אחת. על פי הנתונים, התחלואה הקרדיווסקולרית (לב וכלי דם) נותנת את אותותיה כבר בגילאי 30-39, כאשר אחד מכל חמישה בקבוצת הגיל הזו (18.3%) העיד כי הוא סובל לפחות ממחלת לב או כלי דם אחת. המצב הופך קשה יותר בקרב גילאי 60-70, שם העיד הרוב המוחלט (80.4%) כי הוא סובל מאחת ממחלות הלב וכלי הדם. עוד עולה מהסקר כי רוב הציבור (67%) נושא גורם סיכון אחד לפחות המעלה את הסיכון ללקות במחלות לב.

מטרת הסקר, שנערך בחסות חברת "שחל רפואת העתיד", על ידי מכון KDM בניהולה של ד"ר מלי קדם בקרב מדגם מייצג שכלל 500 משיבים, הייתה לבחון את מאפייני האוכלוסייה בישראל בהקשרים שונים הקשורים במחלות לב וכלי דם, החל מניהול אורח חיים בריא ועד למודעות לגורמי סיכון ונטילת תרופות. מהנתונים עולה תמונה ברורה של אוכלוסייה צעירה (30-39) שכמעט מחציתה נושאת גורם סיכון אחד למחלת לב אך לא מייחסת חשיבות לכך, לעומת אוכלוסיה מבוגרת מודעת יותר אך סובלת מגורמי סיכון ומחלות.
לחצי מהישראלים יש מחלות לב וכלי דםכולם צועדים אבל עדיין משמינים
אחד הגורמים החשובים ביותר במניעת מחלות לב הינה פעילות גופנית, ובנושא הזה, נראה שהציבור נוהג כהלכה. כ-60% מהישראלים מעידים על עצמם כעוסקים בפעילות גופנית כאשר בחלוקה לגילאים עולה כי הצעירים (30-39) עוסקים בכך פחות (51.6% עוסקים בספורט אך ככל שמתבגרים עולים מעט המספרים ומתיישבים על ממוצע של כ-60%. הספורט המועדף על עם ישראל הוא צעידה (62.6% מהעוסקים בספורט) ולאחר מכן פעילות בחדר כושר (24.1%). באופן טבעי אחוז הצועדים עולה ככל שעולה הגיל וזאת ביחס הפוך לאחוז המבקרים בחדר הכושר.

עם זאת, למרות אחוז העוסקים בספורט היחסית גבוה, נראה כי בעיית עודף המשקל רק הולכת וגוברת כאשר 60% מהנשאלים העידו כי הם צריכים לרדת במשקל. 30% מאלו שהעידו כי הם צריכים לרדת במשקל דיווחו על עודף משקל של 5 קילו. 15% דיווחו על עודף משקל שנע בין חמישה לעשרה קילו.

לחצי מהישראלים יש מחלות לב וכלי דםהצעירים: אוכלים מה שבא להם ומעשנים
הממצאים המדאיגים בסקר נוגעים להרגלי החיים של קבוצת הצעירים במדגם (30-39). בתחום התזונה עולה כי מחצית מהצעירים (44.4%) העידו שהם אוכלים כל מה שבא להם כי "חיים רק פעם אחת". מגמה זו המתחברת גם לאחוז המעשנים הגבוה יחסית בקבוצת גיל זו (33.3% מעשנים, מחציתם קופסא ביום ומעלה!), ולכך שמרביתם לא מבצעים בדיקות רפואיות כמעט בכלל (31.7% לא נבדקים ו-23% נבדקים רק אם הרופא מורה להם) מעמידה אוכלוסיה גדולה בסיכון עכשווי ועתידי לתחלואה קרדיאלית. לזה ניתן להוסיף את העובדה שכמעט 20% מהאוכלוסייה הזו כבר מדווחת על תחלואה במחלות לב וכלי דם.

"אנו רואים מגמה, שבאה לידי ביטוי גם בשטח, של אנשים שמתקרבים לגילאי סיכון, אך לא מתייחסים כמעט בכלל לגורמי סיכון למחלות לב", מסבירים יו"ר ומזכ"ל האיגוד הקרדיולוגי, פרופ' גד קרן ופרופ' דורון זגר. "חשוב מאד לזכור כי אנשים בגילאים אלו תופסים את עצמם צעירים, אך הגוף נהיה סלחן פחות. גורמי סיכון לא מטופלים לאורך זמן עשויים להוביל לתוצאות קשות ובלתי הפיכות בעתיד".

מבחינת מודעות לגורמי סיכון וטיפול בהם, הממצאים מעידים כי המצב סביר. 64% מהאוכלוסייה ידעו לומר מה ערכי לחץ דם שלהם, כאשר מקרבם העידו 39% כי הם סובלים מיתר לחץ דם. עם זאת, ניכר כי קיימת אוכלוסיה לא מעטה שלא נוטלת תרופות למניעת המחלה (36.7% לא נוטלים תרופות). מהשוואת ערכי לחץ הדם בין קבוצת נוטלי התרופות לאלו שלא, רואים מגמה חיובית מאד של שיפור בערכים בקרב הקבוצה הראשונה (מרוב שמחוץ לנורמה לרוב שבתוך הנורמה). מבחינת מודעות, רוב הציבור מודע לסכנות יתר לחץ דם.
בנושא הטיפול בכולסטרול התמונה פסימית יותר. כ-65% מהמשתתפים במדגם, בכלל הגילאים, העידו כי אין להם מושג לגבי רמת הכולסטרול בדמם. הנתון הזה מעלה תהיות לאור העובדה שמרבית הנשאלים ידעו לספר על הסכנות שטומן בחובו עודף כולסטרול. מקרב אלו שידעו לספר על רמת הכולסטרול, עולה כי שליש מהסובלים מכולסטרול גבוה לא מטופלים בטיפול תרופתי. "חוסר המודעות לבעיית הכולסטרול הוא נתון מדאיג מאד", מסבירים פרופ' קרן ופרופ' זגר. "נראה שהציבור מבין שכולסטרול זה דבר מסוכן, אך בכל זאת לא עושה עם הידע הזה משהו".

לחצי מהישראלים יש מחלות לב וכלי דםניתן להציל אלפים בשנה
"באמצעים פשוטים מאד ניתן להציל אלפי בני אדם כל שנה", מסכמים ראשי האיגוד. "השינוי שאנו מבקשים אולי לא פשוט לכל אחד: להקפיד על תזונה נכונה, להיבדק באופן סדיר, לעסוק בספורט ולהימנע מעישון, אבל אנחנו בטוחים שמדובר בדברים פעוטים לעומת היכולת להציל חיים. אם כל אחד מאיתנו יתייחס לנושא ברצינות, נוכל למנוע אלפי מקרי מחלות לב וכלי דם בשנה".
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות