בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות הנפש

להתמודד עם המכשולים והקשיים

השבוע החלטתי ללכת לחדר כושר בפעם הראשונה בחיי. מאת:צילה שנהר

זה לא שמעולם לא הייתי בחדר כושר, אבל זה תמיד היה על רקע חד פעמי עם החלטה די נחושה שאני לא מתכוונת לחזור על הסיוט הזה שוב. השבוע החלטתי להתגבר על המבוכה העצומה שלי מעצמי, מהחשש להביך את עצמי בפרהסיה לעיני כל "הספורטאים" בחדר הכושר ומהפדיחה לעמוד על המכשיר, לבהות בחוסר אונים באינסוף הכפתורים ולא לדעת איך מפעילים את המכשיר שאחרים משתמשים בו כל כך בטבעיות.

החשש הכי גדול מבחינתי היה לראות איך כולם רצים קילומטרים על גבי ההליכונים ואני בקושי מקרטעת כמה מטרים וגם אותם מסיימת בהתנשפויות קולניות ובפנים אדומות, מיוסרות ומיוזעות. ואכן כולם בחדר הכושר היו הרבה יותר טובים ממני, כולל זקנים בני 70. כולם "הרביצו" קילומטראז' על אופני הכושר, בעוד שאני לאחר כמה סיבובים עם הרגליים כבר הרגשתי את השרירים שלי מארגנים קנוניה / שביתה / הפרת חוזה נגדי ועוד למזלי הרע בחרתי באופניים הכי מרעישות שמשכו את תשומת לב כל הנוכחים בחדר הכושר, ואבוי לבושה...!!!
אך לא בבושה שלי עסקינן. בסופו של דבר העמדתי פנים כאילו אני כאן מאז ומעולם, עטיתי חיוך אטום על פני והתגברתי על המבוכה.
בעוד אני מתמודדת עם אותם מכשירי עינויים שבסופם משקולות שאמורים לחטב ולחזק שרירים מסוימים בגוף – נפל לי האסימון.
הבנתי שרק מול מאמץ שרירי הגוף אכן מתחזקים. הבנתי שרק מול קושי ומכשול נבנית סיבולת טובה יותר.
אין ספק שזה לא נעים להרים משקולות ולאמץ את הגוף. לפעמים זה אפילו יוצר כאב מסוים תוך כדי המאמץ, לא כולל התכווצות השרירים הכואבת שאחרי. אם נשב כל היום ונבהה בטלויזיה בעודנו זוללים חטיף משמין עם תכולת קלוריות שלא היתה מביישת בקבוק שמן, לא נאלץ להתאמץ בכלל והחיים שלנו יהיו "קלים ונוחים". אך אם אנו רוצים להתחזק, אנחנו מוכרחים לעבוד בשביל זה, להתאמץ, להשתדל, ולהשקיע זמן, כסף, כאב ואי נוחות מסוימת.
בהתחלה זה לא נוח, אין ספק. אך לאחר כמה זמן כשהשריר כבר מתחזק, זה כבר הופך להרגל והשריר נהיה גמיש יותר, חזק יותר ומוכן להתמודד עם לחצים גדולים יותר ועם אתגרים שונים. אנחנו פתאום שמים לב שהתרגילים שעשינו בהתחלה והיו לנו קשים מנשוא, הפכו להיות קלי קלות. אם בהתחלה התקשינו להרים משקולות של 5 ק"ג, עכשיו אנחנו מרימים משקולות של 15 ק"ג בכלל בלי בעיות.
אפילו לגיבורי האגדות היו בהתחלה חיים קשים. סינדרלה קרצפה רצפות וסבלה השפלות מצד אמה ואחיותיה. שלגיה סבלה קנאה, גירוש ואפילו ניסיון לרצח ע"י אמה החורגת. עמי ותמי ננטשו ביער ע"י הוריהם ולבסוף כמעט שנאכלו ע"י המכשפה הרעה. כפה אדומה טיילה לה לתומה ביער ונפלה קורבן לזאב הרשע. אפילו באגדות החיים לא כאלה טובים ונפלאים.
כך שהחיים האפורים והיומיומיים שלנו מכילים אפילו עוד יותר קשיים, יותר מכשולים והרבה הרבה יותר התמודדויות. אנחנו מפוטרים, מתגרשים, מאבדים אנשים יקרים ומחפשים את דרכנו באפלת החיים. דווקא המכשולים והקשיים שהחיים מציבים בפנינו יוצרים הזדמנויות פז לחזק את שרירי הנפש והנשמה שלנו. דווקא החלקים הפגועים, המתוסכלים, המכעיסים, חלקים שאם היתה לנו אפשרות היינו מחזירים את הגלגל אחורנית ומריצים תסריט אחר נוח הרבה יותר, דווקא החלקים האלו – מחזקים אותנו. אין ספק שבאותה תקופה של חישול אנו סובלים כעס, כאב, אשמה, צער, חרטה, פחד ועוד רגשות קשים ומייסרים. אך כשאותה תקופה עוברת אנו מגלים שככלות הכל לא היה נורא כל כך ולבסוף יצאנו מחוזקים ומחושלים הרבה יותר.
פתאום אנו מגלים שעומדים לרשותנו המון כוחות שבכלל לא ידענו על קיומם. אנחנו מגלים שהשיעור שעברנו לא היה לשווא ושלמעשה היתה לו מטרה מסוימת ואפילו טובה.
פתאום אנו גאים בעצמנו שעמדנו בפני הקשיים האלו ואפילו בהצלחה ואנחנו מסתובבים מרוצים כאילו טיפסנו על האוורסט. ואכן טיפסנו על האוורסט של הנשמה שלנו. טפסנו על צוקים בנשמה וברגש שלנו, סבלנו בדרך, בכינו, כאבנו, כעסנו. כבשנו את הפסגה ומהפסגה הנוף המרהיב שנשקף לעינינו שווה את כל הסבל והמאמץ. כשאנו מגיעים לפסגה אפשר להגיד שניצחנו. ניצחנו את עצמנו ,את הפחדים, הספקות , ההיסוסים. נצחנו את חוסר הוודאות, הכאב והסבל. נצחנו והתגברנו על כך הקשיים ועכשיו מגיע התגמול. מהפסגה הנוף הנשקף מקבל פרפסקטיבה אחרת, הכל נראה בפרופורציות שפויות יותר . מהפסגה כל הצוקים, השבילים, הסלעים, נראים פתאום קטנים ועבירים. המטרה קידשה את האמצעים. המכשול שהתמודדנו איתו בדרך למעלה וכמעט אבדנו בו את דרכנו נראה מהפסגה כל כך פשוט וזניח והכל נראה הרבה יותר קל.
בפעם הבאה שנכבוש הר אחר ונטפס על אוורסט רגשי כזה או אחר, נהיה חזקים יותר, מנוסים יותר וחכמים יותר. נדע שכבר התמודדנו בהצלחה עם מכשולים בעבר, נדע שיש לנו עזרה ממאגרים בלתי נראים. נדע שיש לנו כוחות להתמודד עם כל דבר שהעתיד מזמן לנו והטיפוס על ההרים הנוספים בחיינו נהיה פשוט וקל מפעם ופעם, פשוט בגלל שהשרירים שלנו התחזקו והסיבולת הרגשית והנפשית שלנו התחשלה.
בסוף כל עליה, יש ירידה ותמיד היא הרבה יותר קלה. הדרך למטה לאחר שראינו הכל ממעוף הציפור הרבה יותר פשוטה, זאת מכיוון שרכשנו פרספקטיבה רחבה יותר. בפעם הבאה כשיזדמן בדרך של חיינו אוורסט נוסף, עומדת בפנינו האפשרות להתייאש ולבכות על מר גורלנו ועל איך אלוהים התאכזר אלינו והעמיד בדרך שלנו הר. אך מצד שני עומדת בפנינו האפשרות לראות את ההר כהזדמנות לחזק את השרירים והסיבולת הרגשית והנפשית שלנו. נזכור שאנחנו מצוידים בנסיון ובידע שרכשנו במהלך הדרך ובטיפוס על הרים אחרים ושונים בעבר. נזכור שיש לנו כוחות להתמודד עם כל מכשול שלא יהיה, גם אם הוא נראה בלתי אפשרי. בסוף אין לנו ברירה, אנו חייבים להמשיך במסע, אי אפשר להתקע במקום, עזרה תגיע בסוף. יכול להיות שפתאום יתגלה בפנינו שביל קיצור, יכול להיות שיצטרף אלינו למסע חבר אחר, מנוסה הרבה יותר וידריך אותנו בדרכנו הפרטית. יכול להיות שנקבל שיחת טלפון שתגיד שהטיפוס על ההר התבטל והמסלול שלנו השתנה. אך אנו צריכים לבטוח בעצמנו, לבטוח בכוחות וביכולות שלנו, לבטוח בנסיון שלנו ולבטוח בתבונה האינסופית שיודעת לנהל את העניינים הרבה יותר טוב מאיתנו. בסופו של דבר אם עברנו מכשולים בעבר ויצאנו מהם מחוזקים, אין שום סיבה שגם את המכשול הזה לא נעבור ונגיע בסוף המאמץ לפסגה, מחוזקים, מחושלים ומאושרים.
בואו נודה לקשיים, נודה למכשולים, נודה לכל אותם אנשים שמציבים בפנינו מכשולים כדי שנוכל להתגבר עליהם ולהתחזק. בואו נודה לאותם "אויבים" שמאלצים אותנו להתבונן פנימה ולתכנן כיבוש פסגה נוסף.
אותם "אויבים" או "מכשולים" משולים לאותן משקולות בחדר כושר, שאמורות לחזק אותנו פיסית, רגשית ונפשית.
אני מברכת אתכם שתוכלו להתגבר בקלות על המכשולים בחייכם, תודו להם, תדעו שיש להם סיבה ומטרה, תלמדו מהם ובסופו של דבר תצאו חזקים ומחושלים.
אני מזמינה אתכם לפנות אלי בכל שאלה או עניין כדי לטפל במכשולים ובקשיים שיש כרגע בחייכם.
בברכה

צילה שנהר – ייעוץ משולב. 050-6402526
עובדת סוציאלית המשלבת שיחות ייעוץ טיפוליות עם אלמנטים מרפואה משלימה. מטפלת בנוער ומבוגרים. מרצה ומנחה סדנאות לפיתוח האישיות, מנהלת פורום ייעוץ באסימון וכותבת ספר.
tzilash@zahav.net.il tzilash@zahav.net.il  כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  כל כך נכון
מרים   - ‏04/‏01/‏2012 11:15 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות