בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

אוסטיאופורוזיס - לא לנשים בלבד

במודעות הציבורית נתפסת אוסטיאופורוזיס כמחלה של נשים. האם זה כך? ובכן, לא בדיוק.
שכיחות אוסטיאופורוזיס בגברים נמוכה מזו שבנשים אך, עדיין משמעותית: אחד מכל שמונה גברים מעל גיל 60, יחלה באוסטיאופורוזיס, מחלת דילול העצם

במחקר אפידמיולוגי שנערך באוסטרליה עולה כי שליש מסך השברים האוסטיאופורוטיים מתרחשים אצל גברים. השבר המורכב והחמור מכולם הוא שבר במפרק צוואר הירך, אשר השיקום ממנו ארוך וממושך ולרוב מביא לירידה משמעותית באיכות חיים ועד צורך באשפוז סיעודי. העלאת המודעות להיארעות המחלה בקרב גברים היא הגורם הראשון אשר יכול להמעיט את מספר החולים על-ידי גילוי מוקדם אשר ימנע שברים מסכני חיים.

חשוב להבין כי אוסטיאופורוזיס אינה גזירה משמיים, והיום יש טיפולים רבים המסייעים למניעה, עיכוב וטיפול במחלה כגון עירוי חד שנתי. אימוץ אורח חיים בריא, כגון הקפדה על פעילות גופנית, תזונה נכונה והימנעות מעישון ואלכוהול, יכול לתרום להגברת צפיפות העצם ומניעה של המחלה. במקביל יש לקבל גם טיפול תרופתי ממגוון הטיפולים חדשניים הקיימים היום, כגון קבלת טיפול חד שנתי בתרופה ממשפחת הביספוספונטים - האקלסטה.

מדי שנה מתרחשים בארץ לפחות 6,000 שברים של עצם צוואר הירך, ולמרות שהטיפול במחלה כלול בסל הבריאות בישראל משנת 2000 מתברר שדווקא החולים מעל גיל 70, שנמצאים בסיכון גבוה במיוחד לשברים אוסטיאופורוטיים חמורים, פחות חשופים לטיפול וממשיכים לחוות את הסיבוכים הקשים של מחלת האוסטיאופורוזיס - השברים.

ממחקרים קודמים עולה כי 20% מהחולים (נשים וגברים) ששברו את עצם צוואר הירך לא ישרדו עד סוף השנה הראשונה שלאחר השבר, כ-50% לא יחזרו לתפקוד המלא שהיה לפני השבר ושקיים סיכון מוגבר במיוחד לשברים אוסטיאופורוטיים נוספים באתרי שבר נוספים, אם החולים יישארו ללא טיפול. יש לציין שהיום כלולים בסל הבריאות טיפולים תרופתיים שיכולים להפחית במידה ניכרת את הסיכון להופעת שברים אוסטיאופורוטיים.

החולים "נופלים בין הכיסאות"

פרופ' צופיה איש-שלום, מנהלת היחידה למטבולים העצם במרכז הרפואי רמב"ם, אשר ערכה את הבדיקה מסבירה כי הסובלים משבר בעצם צוואר הירך הם על פי רוב שייכים לאוכלוסייה המבוגרת (בני 70 ומעלה), שמתקשים להפנים את הקשר בין השבר למחלת האוסטיאופורוזיס ואת הצורך בנטילת טיפול תרופתי קבוע. אוכלוסייה זו סובלת משלל בעיות נוספות רב מערכתיות כגון בעיות לב, יתר לחץ דם וכד', המסיטות את תשומת ליבו של המטופל והצוות המטפל ממחלת האוסטיאופורוזיס והצורך המידי לטפל בה. "חולה שלוקח גם ככה 5-4 כדורים ביום מתקשה להוסיף גלולה נוספת ולו גם פעם בשבוע, שצריך לקחת בבוקר בצום שלעתים גורמת לכאב בטן וצרבת. לעיתים המטפלים לא מודעים לכך שכיום יש לרפואה פתרונות פשוטים לעניין זה כמו תרופת האקלסטה במתן תוך ורידי הניתנת בהזלפה של רבע שעה פעם בשנה בלבד. הטיפול גורם להפחתה ניכרת בהיארעות של שברים ואף הוכח כמפחית תמותה לאחר שבר צוואר הירך", מציינת פרופ' איש שלום.

נתונים מדאיגים אלו, מצטרפים לשורת נתונים ומחדלים מדאיגים שהתגלו במסגרת פרויקט למניעת שבר נוסף שהוחל במרכז הרפואי רמב"ם: יוזמי הפרויקט הם פרופ' צופיה איש-שלום, מנהלת היחידה למטבולים העצם ומנהלי המחלקות האורטופדיות פרופ' מיכאל סודרי וד"ר נורמן דורון.

מתוך 100 חולים שנכללו עד כה בפרויקט, עולה כי 20% בלבד מהמטופלים קיבלו טיפול תרופתי כל שהוא באוסטיאופורוזיס לפני אירוע השבר, כלומר 80% מהחולים שאושפזו בבית החולים עם שבר בעצם צוואר הירך- לא קיבלו טיפול תרופתי מתאים לפני אירוע השבר, למרות שחלקם סבלו כבר משברים אוסטיאופורוטיים קודמים ולמעשה "נפלו בין הכיסאות". גם לאחר אירוע השבר, לדברי פרופ' צופיה איש שלום, "מעטים מאד קיבלו טיפול למניעת שברים נוספים לאחר אשפוז בבית החולים, עובדה חמורה אשר מעמידה את המטופלים בסיכון גבוה מאד".

 

פחות מודעות לטיפול בגברים

מהבדיקה עולה ממצא מדאיג נוסף: אף לא אחד מקרב אוכלוסיית הגברים אשר סבלו משבר בעצם צוואר הירך ואושפזו בביה"ח, טופל לפני או אחרי אירוע השבר במחלת האוסטיאופורוזיס. פרופ' איש שלום סבורה כי הממצא החמור נובע מכך שמחלת האוסטיאופורוזיס ידועה כמחלה נשית ולכן, ישנה פחות מודעות לטיפול במחלה בקרב אוכלוסיית הגברים. יש לציין ששליש מהחולים שסבלו משבר צוואר הירך היו גברים. בנוסף, צוות הבדיקה מצא כי המטפלים נתקלים בקושי רב להחיל בהתמדה טיפול באוסטיאופורוזיס.

פרופ' איש שלום גורסת כי הטיפול חשוב ונחוץ לא רק משיקולי בריאות של הפרט, אלא גם משיקולים חברתיים וכלכליים. "כשאדם שובר את עצם צוואר הירך חייו וחיי בני משפחתו משתנים מן הקצה אל הקצה. כל המשפחה מעורבת ומשלמת מחיר כבד, שכן השיקום הינו ארוך במיוחד ודורש טיפול רב. על ידי טיפול נכון ניתן למנוע את השברים הללו, ואת מחירם הכבד".

 

שבר בעצם צוואר הירך

עצם צוואר הירך אינה נשברת מנפילה (כמו שבר ביד או ברגל), מאחר ואזור האגן מוגן היטב מפני נפילות. הבעיה נוצרת כאשר איכות צפיפות העצם הינה במצב ירוד, דבר הגורם לעצם צוואר הירך להישבר עקב נפילה או מכה קלה.

שבר צוואר הירך הינו הביטוי החמור ביותר של מחלת האוסטיאופורוזיס. יש לציין שעצם צוואר הירך מוגדרת גם כ"עצם הנשמה", מאחר שבמרבית המקרים כאשר אנשים שוברים את עצם צוואר הירך, הם נשברים גם מבחינה מוראלית ומתקשים להשתקם על פי רוב.

הפתרון לשבר זה הינו טיפול ומניעה מוקדמים אשר יכולים ומונעים מצבים חמורים אלו. במקביל טיפול ומניעה של שבר נוסף מבטיחים מניעה של שבירה חוזרת, מפחיתים חרדה וסיכוי לשברים קשים במקרה של נפילות קלות.

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  אוסטיאופורוזיס
שמי   - ‏14/‏02/‏2015 22:28 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות