בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מיסטיקה

חלומות יקרים

היחס לחלומות מתחלק לתפיסות שונות שפותחו במהלך השנים. מאת: זוהרית רובין

 אני מקבלת את כל התפיסות כנכונות, אולם גם אם תסכימו רק עם אחת מהן, תסכימו עם הרעיון שהחלומות הם כלי ריפוי בעל חשיבות עצומה. והרי הן בקצרה:

Xהתפיסה הקונבנציונאליתלפיה החלומות הם עירבובייה מקרית של מאגר רשמים במוח. תפיסה זו רווחת גם בין מדענים רבים, ובין אנשים המגדירים עצמם כרציונאליים, שאינם מחפשים בחלום משמעויות נסתרות ובלתי מוכחות. יחד עם השמרנות שבה, מתפרסמים מחקרים מדעיים, המעידים על חשיבותם של החלומות לבריאותו הפיזית והנפשית של החולם.

Xהתפיסה הפרויידיאניתלפיה החלומות הם ראי הנפש (תפיסה שהונחלה על ידי פרוייד ומאומצת על ידי רוב הפסיכוטרפיסטים בני זמננו). כאן נתפסים החלומות כתשקיף המגלה את מצב הנפש, בהתייחס לחוויות שנצברו בחיים אלה מלידתנו. תשקיף זה מאופיין בסמלים, אותם ניתן למיין, לתרגם ולפרש.

Xהתפיסה השמאניתלפיה החלומות הם שער לתיקשור עם נשמות, מדריכיםרוחניים וישויות ארכיטיפיות אחרות (מאפיינת את השמאניזם מהתרבות האינדיאנית וההודית). תפיסה זו מבוססת על הנחת יסוד,כי חיי האדם הם תקופה זמנית אחת, בין גילגולים רבים אחרים. החולם פתוח לקבלת מסרים, אזהרות, הדרכה ועוד - הן ברמה האישית והן ברמה הציבורית-קהילתית.

Xהתפיסה ההוליסטיתלפיה כל שלושת האפשרויות שצויינו קודם נכונות (מאפיינת את הגישה של העידן החדש). תפיסה זו היא מתקדמת יותר מבחינה היסטורית ומקבלת את כל מה שנלמד עד כה בתרבויות השונות, על כל הזרמים שפותחו.

חלומות הם סנגורים שלנו

בין אם מדובר בחלומות נעימים ובין אם בסיוטים מפחידים, החלומות נועדו כדי לעזור לנו. הם תמיד בעדנו - נוצרו על ידינו, או על פי התפיסות המתקדמות, חלקם גם נשלחו על ידי "שליחים" הפועלים למעננו. החלומות "מושיטים לנו יד" לעזרה בדרכים אלו:

חלומות משקפים לנו את מצבנולו הייתם יכולים לקבל צילום רנטגן,המתאר את מצבכם ברמות שונות (פיזית ונפשית), מידי לילה ובחינם, האם הייתם מסרבים? נכון שלא בכל יום מתחשק לנו לדעת מה מצבנו ולהתעסק בניתוח שלו, אולם איננו זוכרים את כל החלומות, וחלומות שאנו זוכרים מופיעים בתדירות סבירה. בדרך כלל מדובר בחלומות המכילים תכנים חשובים במיוחד.השיקוף הזה מאפשר לנו ליישר בין שני קצוות - המציאות שאנו תופסים, מול המציאות, שאיננו יכולים לתפוס, אבל היא אמיתית, חשובה ולוקחת חלק בחיינו, לא פחות.

חלומות מרחיבים את התודעההתודעה שלנו מוגבלת בחמשת החושים שעומדים לרשותנו ולכן מוגבלת בתפיסת המציאות שמעבר ליכולתם של חושים אלה לתפוס. האם שולחן הוא דבר גדול או קטן? בעיניו של אדם שולחן זה רהיט שמגיע עד לברכיים, אולם עבור נמלה המטיילת בריצפה השולחן הוא עצום מימדים. האם אנחנו צודקים יותר מהנמלה? לא. כולנו צודקים באותה המידה. החלומות מאפשרים לנו להרחיב את תודעתנו באופן בלתי מוגבל. אנו יכולים לעוף, לשוט, למות ולקום לתחייה, להתבוננן בעצמנו נופלים מצוק גבוה מבלי להפגע, לנהל שיחות חולין עם קרובינו המתים, או לרדוף אחרי עכבר בתפקיד של חתול.הרחבת התודעה מטמיעה בנו את ההבנה שאנו נצחיים, אינסופיים ובעלי פוטנציאל בלתי מוגבל. הבנה זו נאגרת בתוכנו ועומדת לרשותנו, מרגיעה, מנחמת, מרפה געגועים וחוויות נטישה מאנשים שאינם לידינו, מעודדת אותנו לברוא יש מאין - חזון, יצירה, תוכניות וכו', גם במציאות מוגבלת, וגם כשצריך "להמציא את הגלגל".

חלומות הם מרחב יצירתי ללא גבולותזכור לי לילה אחד בגיל 16, בו חלמתי שאני מציירת ציור. ראיתי את כף היד שלי בחלום אוחזת במכחול ומציירת אותו לפרטי פרטים. התעוררתי מהחלום. היתה שעת לילה מאוחרת, הוריי ישנו בחדר הסמוך. מבלי לחשוב פעמיים, כאחוזת תזזית, פיניתי את השולחן, הנחתי עליו את הדף וציירתי בלי לעצור לשנייה. אני חושבת שציירתי בערך שעתיים ללא הרף. סיימתי את הציור וחזרתי למיטה. כשהתעוררתי גיליתי על השולחן שלי ציור מדהים ביופיו, מפותח מאוד, הרבה מעבר למשהו שהיה יכול לנבוע מידיה של נערה בגיל 16, ציור שאני מתפעלת ממנו עד עצם היום הזה.בחלומות איננו מוגבלים בזמן, תקציב או אמצעים ליצירה, ולפיכך היכולת היצירתית שלנו מקבלת את מלוא הבמה לביטוי. אנחנו נחשפים לפוטנציאל היצירתי העצום שלנו.

חלומות מעמתים אותנו עם התנסויות חשובותנניח שמחר אתם מוזמנים לראיון עבודה. בלילה שלפני הראיון אתם חולמים שהגעתם לראיון וממתינים בחדר ההמתנה למנהל שיתפנה לראיין אותכם, אך לדאבונכם אתם מוצאים עצמכם לועסים מסטיק שלא מניח לכם לדבר - הוא תקוע בשיניים וטורדני והמילים שנפלטות מפיכם אינן ברורות ומסורבלות. זהו חלום אמיתי שחלמה חברה שלי בלילה שלפני ראיון עבודה. בבוקר שלמחרת היא הבינה שהיא צריכה לשים לב לדברים שתאמר בראיון וכן הבינה את הפחד הפנימי שלה מפני אפשרויות מכשילות ובלתי צפויות.החלומות מאפשרים לנו לעשות "חזרה גנראלית", לפני ההצגה מול קהל. הם מפגישים אותנו עם מצבים, קשים ומסובכים ככל שיהיו, מצבים בהם ניתקל בחיים בהמשך, אבל אז נהיה מנוסים יותר, שהרי נפגשנו בהתנסות הזו קודם (בחלום). ההתנסויות יכולות להיות במישורים רבים - מפגש עם גורמים בלתי צפויים, מכשילים, מסוכנים, עימותים ביחסים עם אנשים, מפגש עם תוכניות שמתממשות, מפגש עם צדדים אפלים באישיות שלנו שעשויים לצוף במצבים מסויימים, מפגש עם מוות או אסון של אנשים יקרים ועוד...

חלומות מדריכיםלעיתים אנו מקבלים בחלום הדרכה שאיננו מודעים אליה, כמו במקרים הבאים: אשה עם בעיות כלכליותעשויה לחלום שהיא חורזת תכשיטים ולהתעורר עם מוטיבציה להשלים הכנסה בעיסוק צדדי חדש. אדם מובטלעשוי לחלום שהוא פוגש מכר (שבמקרה הוא גם בעליו של מפעל), שלאפגש מזה שנים, ולהתעורר עם רעיון להתקשר לאנשים בעלי מעמד, היכולים לעזור לו במציאת מקום עבודה. מישהי המתקשה במציאת בןזוג הולם לחיים, עשוייה לחלום שהיא יוצאת לטיול באוסטרליה ומתאהבת במדריך, ולהתעורר עם חשק להצטרף למועדון טיולים בחו"ל.אני מכירה אנשים רבים שישלמו הון ליועצים שונים - יועצים לעסקים, לזוגיות, לשיפור התדמית, למנהיגות אישית, לניהול, להכוונה מקצועית ועוד. אם נקשיב לחלומות שלנו, אולי נמעיט בפרנסתם של היועצים הללו, אך נרוויח בעצמנו יעוץ מעמיק, קולע, זמין ובחינם(!). רבים הם החלומות בהם אנו זוכים להדרכה, לעיתים רבות מדובר בהדרכה מפורטת ממש. הדרכה זו יכולה להופיע בתקופותבהן אנו זקוקים לה ביותר, אולם חוסר המודעות שלנו גורם לנו להחמיץ אותה. כמה חבל!!!

חלומות מזהירים מפני סכנההאזהרות מפני סכנה בחלומות, יהיו מקובלות יותר על ידי מי שמזדהים בעיקר עם התפיסה השמאנית והתפיסה ההוליסטית. בהתבסס על הנחת יסוד, כי לכל נשמה יש מדריכים גבוהים "מלמעלה", העוזרים לה ושותפים שלה "כצוות עבודה", בשליחותה על פני האדמה. מדריכים אלו עשויים לשלוח אזהרות מפני סכנה עתידית.והרי דוגמה של מקרה אמיתי של מישהו:הואחלם שביטנו מתנפחת למימדים של בית והתעורר עם תחושה שאכן משהו מציק בבטן הפיזית שלו מזה זמן רב, תחושה שהובילה אותו לרופא המשפחה לבדיקה. בבדיקה התגלה, כי הוא סובל מקוליטיס (פצע במעי). הגילוי המוקדם היטיבעם המשך הטיפול. חלומות אלה, בהם נישלחת אזהרה ממדריכים רוחניים, על סכנה שכלל לא היינו ערים לקיומה, מובדלים מחלומות בהם ניתנת אזהרה מפני משהו שאנו חרדים מפניו (כלומר: התת מודע שלנו מכיר כבר את קיומה האפשרי של הסכנה,והוא זה ש"שתל" אותה בחלומנו). המדריכים בדרך כלל יבחרו להזהיר אותנו מפני סכנות, כל עוד אין זה סותר את ה"שיעורים" החשובים שעלינו ללמוד בעולם הזה. שהרי ישנם שיעורים אחרים שמהותם היא ההתמודדות עם הסכנה בזמן אמת וללא הכנה מוקדמת.

חלומות נבואייםחלומות אלה מכילים גם את אלה המצויינים בסעיף הקודם (מזהירים מפני סכנות), אלא שכאן הנבואות לא בהכרח מתייחסות לסכנה, אלא גם למצבים עתידיים אחרים. חלומות אלה נשלחים לפעמים על מנת להזהיר מישהו אחר, או להצביע על משהו שיקרה לקבוצת אנשים, בקהילה, בעיר, או במדינה.אלה חלומות הנשלחים בעיקר לאנשים בעלי מודעות רוחנית מאוד גבוהה, אנשים בעלי השפעה, או כאלה היכוליםלשנות ולעשות שימוש יעילב"משלוח",שהרי מדובר בנכס יקר, שהמדריכים לא מחלקים אותו לאנשים שלא מבחינים בערכו הרב. חלומות אלה יכולים לכלול נבואות עתידיות ברמה האישית, כמו הריון בלתי צפוי, או מפגש עם אדם שלא ראינו מזמן, וכן נבואות ברמה ציבורית, כמו אסון טבע, או הקמת מוזיאון חדש.

חלומות הם צינור לקשר עם עולמות אחריםרוב האנשים שאני מכירה (לפחות אלה הזוכרים אי-אלו מחלומותיהם) חלמו לפחות פעם אחת, שפגשו מישהו יקר שנפטר. אנשים המזדהים עם התפיסה הקונבנציונאליתיטענו, כי מדובר במאווייו של החולם - הוא מתגעגע ורוצה לפגוש את היקר לליבו ולכן החלום השלים עבורו את החסר. מי שמזדהה עם התפיסה הפרויידיאנית עשוי לטעון שהחולם נפגש עם המת, על מנת ל"סגור חשבון" רגשי בלתי פתור. התפיסה אותה אני מאמצת (ההוליסטית) מציעה משהו שלא כולכם יסכימו איתו, אולם אני מעיזה לרשום אותו, ותבחרו לעשות עם זה מה שתרצו:אנשים שמתו ממשיכים לדבר אלינו. אחד מה"צינורות" לתקשורת הזמינים עבורם הם שדה החלום. כמו לווייני תקשורתפתוחים לקבלת תדרים, אנו נפתחים בשנתנו לקבלת מסרים, המתקבלים בהקרנה של תמונות (כמו הלוגראמה).יותר מזה, לא רק המתים מדברים אלינו, אלא גם מדריכים רוחניים, אנשים שאנו עתידים לפגוש ועוד ישויות בלתי אנושיות(אנרגטיות) אחרות. האם חשבתם שתקשור הוא אמצעי העומד לרשותם של מיסטיקנים יחידי סגולה, בעלי כישרון מולד?בשנתנו (וגם במצבעירות)כולנו מתקשרים מצויינים והתקשורנגיש לכל אדם.

חלומות מזכירים לנו את ה"החוזה"של חיינואני מניחה ששמעתם על המקרים בהםאנשים מתו מוות קליני ו"חזרו לחיים", כשהחזרה לחיים שינתה את חייהם מקצה לקצה - שינו מקצוע, התחילו להתנדב, או לתרום לזולת וכו'. גם כאן, אני אוזרת אומץ לכתוב את מה שתואם את התפיסה שאימצתי והנכם יכולים לבחור שלא להסכים: נשמתם של אנשים אלה יצאה וחזרה עם תובנות חדשות - ראשית עם ההחלטה שעוד לא הגיע הזמן למות, ושנית עם הידיעה אודות שליחות שטרם מילאו בחייהם. נשמתו של כל אחד מאיתנו בחרה בחייה הנוכחיים, עוד טרם לידתנו. היא בחרה בהורים, בסביבה הגיאוגראפית, בגוף שאיתו היא תתנהל, ובמשימות שעליה לבצע, על מנת להתנסות ולבטא את התפתחותה המקסימאלית. המשימות הן ה"חוזה" עליו מדובר, ושותפיה להחלטה הן קבוצת נשמות חברות, המונה גם את מדריכיה (האישיים והקבוצתיים).לא צריך למות במוות קליני ו"לחזור לחיים", על מנת להזכר במשימות שטרם הושלמו. החלומות יכולים להיות אמצעי יעיל לתזכורת, מבלי להשתמש במשהו קיצוני כמו מוות. בחלומות אלה אנו עשויים לראות את עצמנו עפים מעל הגלובוס ורואים את כדור הארץ ממרחק, בוחרים נקודה ונוחתים אליה, מתוך ידיעה שבנקודה הגיאוגרפית הזו שבחרנו, יש לנו משהו לתקן. החלומות הללו מאופיינים בנקודות ההתבוננות שלהם על פני המציאות - מלמעלה וללא מעורבות רגשית אישית, אלא מתוך איכפתיות לעולם, לגרמי הטבע, או לאנושות.

החלומות כמשל החייםברוב המקריםהחלומות בוחרים להתגלות אלינו בסמלים, משלים ומסרים סמויים. לא פעם שאלתי את עצמי בתסכול: מדוע? מדוע לעזאזל יישלחו אליי מסרים שאשבור את הראש בשביל לפענח את פשרם? למה שלא יגידו את מה שיש להם להגיד "דוגרי", כמו שאומרים בשפת הרחוב? אני יודעת כמה מתוסכלים אנחנו יכולים להיות, כאשר אנחנו מתעוררים מחלום, שהותיר בנו רושם עז ורגשות סוערים המלווים אותנו כל היום, אך פישרו לא מובן. אנחנו הופכים והופכים באפשרויות ומגיעים למבוי סתום. הסיבה העיקרית, השעונה על התפיסה ההוליסטית, היא משום שאנחנו חיים את חיינו על מנת להתפתח רוחנית, ללמוד שיעורים עיקריים עבור נשמתנו. לכן החלומות מתייחסים לעיקר הדברים ותמציתם ומפשטים אותם באמצעות סמלים, על מנת שלא ניצמד לצדדים החיצוניים ה"טפלים", אלה הגלויים בעולמנו המציאותי. מסובך? אנסה להבהיר: נניח שנשמתו של אדם שמה לה למטרה לחוות נטישה, על מנת לגבור עליה ולזכות מחדש בחוויית עצמאות וחוסר תלות. במציאותשל אדם זה הואעשוי לחוות נטישה על ידי אדם יקר כלשהו. בחלום הוא עשוי לחלום שהוא רודף אחרי פרפר שחומק מידיו. החלום לא הציג בפניו את האדם הנוטש הספציפי מחייו המציאותיים, אלא בחר להציג בפניו פרפר - סימבול לנטישה העקרונית שעליו להתמודד איתה, בלי קשר לאדם זה או אחר.

על פי התפיסה הפרוידיאנית, לכל סימבול יש פירוש, הנכון לגבי כולם. למשל: סוס מסמל מיניות גברית, נחש מסמל מיניות נשית/גברית (תלוי בהקשר), הר מסמל אתגרים ושאיפות, מים מסמלים את הרגשות והרחם האימהי ועוד ועוד.... אמנם, תפיסה זו היתה מהפכנית בתקופתה ופרצה דרך חשובה בעולם החלומות, אולם היא פשטנית מידי לטעמי. למשל: בית מלון, על פי תפיסה זו, יכול לסמל חיים כפולים מחוץ לבית. וכאן הטעות - הסמל הזה לא יכול לכלול את כל בני האדם, משום שלכל אדם עולם מושגים פרטי, שנצבר על פי חוויותיו האישיות. עבור אדם שעובד כפקיד קבלה במלון, בית המלון יסמל מקום עבודה. עבור אדם שנוהג לצאת לחופשות משפחתיות בבתי מלון עם משפחתו, בית מלון יסמל חופשה. עבור אדם שאביו נפטרמנפילה על רצפת הלובי בבית מלון, בית המלון יסמל סכנת מוות. ועוד ועוד...

שפת הסמלים היא שפה לכל דבר. שפה זו נגזרת מעולם המושגים הפרטי של האדם, התרבות שממנה בא, החינוך שקיבל ומוצאו. אנשים ממוצא תרבותי שונה עשויים לפרש סמל מסויים בדרכים שונות. זכור לי סרט שראיתי לפני כעשרים שנה, "האלים השתגעו". שם מצולמים ילידים של שבט באפריקה, הרואים מטוס חולף בשמים שמעליהם. מבוהלים הם מביטים במטוס, שלא ראו מימיהם, וחושביםשזוהי מפלצתאימתנית מבשרת רעות, בעוד הנוסעים במטוס מביטים למטה ורואים יצורים דמויי אדם הנראים להם כמו חיות מוזרות. סביר להניח שמי שחי בשבט באפריקה לא יחלום על מטוס, שאינו ממלא שום תפקיד בעולמו, אולם בחלומותיו שלאדם מתרבות מודרנית יופיעו מטוסים למכביר - ככלי תחבורה,כלי לעבודה,לתובלה, לנסיעה לחופשה וכו'. עבור אלה שסובלים מפחד גבהים, ישקף המטוס את פחדיהם ומיגבלותיהם, עבורחובבי טיסה ישקף המטוס את תרבות הפנאיואולי את כמיהתם הסמויה של אחדים לרכוש מטוס פרטי - סמל למעמד וסטטוס גבוהים. רבבות ישראלים, שהמציאות הצבאית נחלתם, יראו במטוס כלי נשק, אויתמלאו בהערצה הלאומית המיטולוגית לחיילים "הטובים לטייס".

בעודנו ישנים, מטיילת לה הנשמה שלנו בעולמות קסומים. שם היא פוגשת מכרים ישנים וחדשים, חווה חוויות "משונות", מטיילת, עפה, שטה, מתמודדת עם מציאויות מעניינות, מוכרות וזרות.
 
בבוקר היא שבה אל המציאות בה אנו חיים, לקול הצילצול של השעון המעורר. מה קרה לה שם ולשם מה יצאה להרפתקאות, לעיתים מפחידות, שכאלה? עולם החלומות הוא נושא המרתק אותי שנים רבות. אני חוקרת ולומדת אותו בהתמדה,אוספת סיפורי חלומות של חבריי ורושמת אותם, מנהלת יומן חלומות אישיבקביעות, מקשיבה לכל מישרק רוצה לחלוק איתי את חלומותיווכמובן חולמת.
 
את החלומות הללו אני מוקירה, כבעלי ערך עצום. עבור אלה שנושא זה נוגע גם לליבם, חיברתי את הפרקים הבאים. ספרים רבים נכתבו אודות החלומות - פישרם, עולם הסימבולים שלהם, תפיסות תרבותיות שונות שלהם וכו'. קצרה היריעה מלהכיל במאמר זה את כל האינפורמציה כולה, אך בקצה המזלג תוכלו לקבל מושג. בתקווה שהחלום הבא שלכם יזכה למקום של כבוד.
 
חלומות שימושיים

כיצד לנהל יומן חלומות אישי?אם החלטתם לנהל יומן חלומות אישי, אני מברכת אתכם על ההחלטה. עם הזמן תגלו שיש לכם נכס מופלא ביד - תיעוד של מאורעותיכם הנפשיים, הרגשיים והרוחניים באלבום מרשים. ממחברת זו תוכלו ללמוד המון על עצמכם, על צורת ההתנהלות שלכם, על העיקביות המסתמנת בעולמכם הרגשי ועוד. אז בואו ניגש לעבודה.

1.הכינו מחברת ועט, אותם תניחו על השידה שליד מיטתכם בהישג יד.

2.כאשר אתם מתעוררים מחלום, אל תעשו דבר, לפני שתרשמו את עיקריו ביומן. (אם תתחילו לעסוק בפעולות אחרות הוא עלול להשכח).

3.הרישום צריך להיות לפי הסדר הבא:א.מה התרחש בחלוםעם כל הפרטים הזכורים לכם (צבעים, ריחות, זוית ראייה וכו').ב.עם איזו תחושה התעוררתם ממנו?ג.תנו לחלום כותרת, כמו שהייתם נותנים לו, אילו היה זה חיבור. אחרי שלב זה אתם יכולים להמשיך לישון, או לעסוק בעניינים דוחקים אחרים, אולם בהמשך היום, לכשתתפנו, עברו לשלב הבא:ד.רישמו בשוליים של הדף (אותם תשאירו ריקים לשם כך),תאריך ואת המאורעות העיקריים שהתרחשו במציאותהמוחשית שלכם בקיצור ובראשי פרקים.

עכשיו, אחרי שהשלמתם את מלאכת כתיבת החלום, אתם מוזמנים לפרש אותו. את הפרשנות תוכלו לרשום בהמשך הדף תחת כותרת בולטת כמו:הפרשנות שלי.מאת: זוהרית רובין
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2018, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות